WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? (Ücretli-Ücretsiz)

WordPress ile profesyonel bir websitesi yapmak kolay. Ama uygun bir tema ile olması şart. Yazımızda en çok tercih edilen WordPress’in ücretli ve ücretsiz temalarını inceledik.

WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

WordPress, tüm dünyada en çok tercih edilen yayın platformudur ve kullanım oranları gün geçtikçe de artmaktadır. WordPress tema seçimi de gitgide önem taşımaktadır. Gerek kullanım rahatlığı gerekse esnekliği WordPress’i internet dünyasında lider konuma getirmiştir. Aşağıdaki grafik bu durumu adeta kanıtlar niteliktedir. Google arama trendlerini kısaca araştırdık ve tüm dünyada WordPress, Blogger ve Joomla’nın arama trendini inceledik.

Wordpress trends

WordPress’in çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise, binlerce ücretsiz tema ve eklenti seçeneklerinin olmasıdır. İnternette çok basit aramalardan sonra karşınıza çıkan birbirinden güzel ve faydalı ücretsiz WordPress Temaları ve eklentileri içerisinden, size düşen sadece hangisini seçeceğiniz olacaktır.

WordPress Temaları

WordPress temaları ile ilgili seçim yaparken karşınıza iki seçenek çıkacaktır: Ücretsiz WordPress Temaları ve Premium WordPress Temaları. İki grubun da kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve bu kararı başta vermeniz sizi ileride yaşanacak büyük zahmetlerden kurtaracaktır.

Ücretsiz WordPress Temaları

Ücretsiz WordPress temaları, adından da anlaşılacağı gibi ücretsizdir. Yani bu tarz bir tema yüklemeye karar verdiğiniz taktirde ömür boyu kimseye en ufak bir ücret bile ödemenize gerek kalmayacaktır.

Yararlanabileceğiniz ve ücretsiz WordPress teması bulabileceğiniz birkaç kaynak vermek istiyorum.

WordPress.org

WordPress.org, en çok ücretsiz WordPress teması bulabileceğiniz kaynaktır. Yüzlerce çeşit temanın yanı sıra güvenilir olması da WordPress.org’un en önemli artısıdır. Tema seçimi sırasında güvenlik çok önemlidir çünkü hatalı dosyalara sahip bir tema sizin kabusunuz olabilir.

wordpressorg

Designrazzi.net

Designrazzi, bir diğer çok başarılı ücretsiz WordPress teması bulabileceğiniz kaynaktır. Ücretli servisi de bulunan bu sitede, WordPress.org’a göre daha farklı ve yaratıcı temalar bulmanız mümkün. Yanında download butonu olan temaları seçmeniz yeterli olacaktır.

designrazzi

Önerebileceğim diğer ücretsiz kaynaklar ise,

Premium (Ücretli) WordPress Temaları

Ücretli WordPress temalarının avantajları, ücretsiz WordPress temalarına oranla çok daha fazladır. Eğer WordPress kullanım konusunda yeni iseniz size bu seçeneği öneririm. Ücretli temaların avantajlarını sıralayalım,

 • Tahmin edeceğiniz gibi eğer elinizi cebinize atmaya karar verirseniz bütün kapılar size açılır. Tema konusunda da durum aynen böyle. Eğer 100-200tl civarı bir bütçeniz varsa içinize en çok sinecek WordPress temasını bulma ihtimaliniz artacak demektir.
 • Ücretsiz destek, ücretli wordpress tema seçimi yapanların en çok faydalanacağı alandır. Olası yaşanacak sıkıntılar ile ilgili dilediğiniz zaman temayı satın aldığınız firma ile iletişime geçebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Yararlanabileceğiniz ve ücretli WordPress teması bulabileceğiniz birkaç kaynak vermek istiyorum.

Themeforest.net

Themeforest, kolaylıkla ücretli WordPress teması bulabileceğiniz, çok büyük bir veritabanına sahip bir sitedir. WordPress haber teması, video teması, film teması ve daha onlarca değişik formatta temayı bu platformdan $5 ile $100 arası bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz.

themeforest

Elegantthemes.com

Elegantthemes, benim favori WordPress tema sitem diyebilirim. İçerisinde 87 tema olasına rağmen o kadar kaliteli temalar vermektedir ki gerçekten etkilenmemek mümkün değil. Ayrıca $69 dolar ödeyerek tüm temaları indirebilmeniz mümkün.

elegantthemes

Önemli:

Önemle belirtmek isterim ki, kesinlikle premium wordpress temalarını internetten ücretsiz indirmenin peşine düşmeyin. Bu size faydadan çok zarar getirecektir. İndirdiğiniz temalar eksik veya hatalı olabileceği gibi önemli tema güncellemelerinden de yararlanamıyor olacaksınız.

Whatwpthemeisthat.com

Son olarak sizlere harika ve ücretsiz olan bir servis olan Whatwpthemeisthat.com hakkında bilgi vermek istiyorum.

Hayalinizdeki temayı buldunuz ama satılık değil! Gün içerisinde gezindiğiniz birçok sitenin teması, sizin kafanızdaki formata uygun olabilir. Peki beğendiniz temanın adını veya nerede satıldığını nasıl öğrenebilirsiniz? Tam da bu noktada yardımınıza Whatwpthemeisthat.com geliyor. Aşağıdaki arama kutusuna beğendiğiniz siteye ait URL’yi yazmanız yeterli olacaktır. Sadece tema değil, kullanılan eklentilerin listesine de buradan ulaşabiliyorsunuz.

Whatwpthemeisthat

Whatwpthemeisthat2

WordPress Tema Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Seçeceğiniz sitenin teması, fikriniz ile örtüşmeli. Yani sadece düz metinlerden oluşan yazılar yayınlayacağınız bir siteniz olacaksa, çok fazla alengirli temalar seçmemelisiniz.
 2. Seçeceğiniz tema mutlaka “responsive” olmalı yoksa mobil arama sonuçlarında siteniz gerilerde kalacaktır. Yani siteniz her boyut ekrana uyumlu olmalıdır. Dizüstü bilgisayar, notebook, tablet veya mobil ayırt etmeksizin siteniz rahat okunabilir olmalıdır.
 3. Son olarak seçeceğiniz tema ister ücretli ister ücretsiz olsun, SEO uyumlu olmalıdır. SEO uyumlu bir tema bulmak için internette biraz araştırma yapmanızda fayda vardır. (bknz: seo nedir)

Özet

WordPress tema seçimi, titizlikle yapılması gereken bir iştir. Her ne kadar dilediğiniz zaman temanızı değiştirmeniz mümkünse de, en başta vereceğiniz doğru karar sizi daha az yoracaktır. Önemli noktaları sıralayalım,

 • Eğer WordPress uzmanı değil ve teknik konulara pek vakit harcamak istemezseniz, ücretli bir WordPress teması düşünebilirsiniz.
 • Güvenli sitelerden tema satın almalı veya indirmelisiniz.
 • Ücretli temaları ücretsiz indirmenin yollarını araştırmayın, beğendiyseniz biraz para harcayın.
 • WordPress tema tercihiniz, site yapınız ile uygun olmalı.
 • Temanız SEO uyumlu ve responsive olmalı.

Haydi Kolay Gelsin!

2019 En İyi WordPress Temaları

(Tüm listeyi inceleyecek kadar vaktiniz yoksa karşınızda “En İyi 5 WordPress Teması“)

TemaTürİndirilme SayısıPuanİndirme Linki
AvadaÇok Amaçlı457,0004,77Tıklayınız
FlatsomeE-Ticaret79,0004,8Tıklayınız
EnfoldKurumsal165,0004,83Tıklayınız
Real HomesEmlak17,0004,67Tıklayınız
Newspaper 9Haber16,0004,85Tıklayınız

6 YORUMLAR

 1. google da word press tema konusunu araken baktım tanıdık bir mekan adresi var 🙂 baştan sona dikkatlice okudum. kesin kararlıyım. tema değişecek. sade , adsense nin ön plana çıkacağı bir tema düşünüyorum…verdiğiniz adreslere bakayım biraz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here