Zero to One ’18 Girişimcilik & İnovasyon Zirvesi

10 Mart 2018 cumartesi günü SEO Sözlük olarak Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nün gerçekleştirmiş olduğu Zero to One ’18 Girişimcilik & İnovasyon Zirvesi’ne katıldık. Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte ülkemizdeki girişimcilik dünyasının değerli isimleri sahne aldı. Girişimcilik adına birçok önemli bilgi paylaşıldı. Sizlerle bu bilgileri detaylı bir şekilde paylaşacağım ama yazıya geçmeden önce Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nü tebrik ediyorum. Gerçekten kusursuz bir etkinlik düzenlediler.

Daha çok üniversite son sınıf veya yeni mezun olanlara hitap eden etkinlik, üniversite ile girişicimcilik dünyasını bir araya getiriyor. Bu yönüyle oldukça önemli. Amaç girişimcilik ,start-up ekosistemi hakkında önemli bilgiler vermek, öğrencilere bir bakış açısı kazandırmak. Girişimcilik serüvenlerinde dikkat etmeleri gereken noktalara dikkat çekmek.

Zero to One ’18 etkinliği bir gün boyunca sabah 8.30 ‘dan akşam 19.30 ‘ a kadar sürdü Değerli konuşmacıların konuşma/sunumları ve girişimcilik üzerine sohbetlerle devam etti. Sırayla tüm değerli konuşmacılardan aldığım önemli noktaları ve notları sizlerle paylaşıyorum.

Açılış Konuşması – Prof. Dr. Umran İnan

Koç Üniversitesi Rektörü olan sayın Prof. Dr. Umran İnan her üniversitenin sahip olması gereken bir eğitimci. Çok açık bir zihne sahip. Beni oldukça etkiledi. Kendisi konuşmasında tam türkçe karşılığı olmayan (ama olması gereken) önemli bir Ingilizce terimden bahsetti , ” serendipity “. Siz başka bir şey ararken veya başka bir yolda giderken bulduğunuz değerli olan şeyler. Aslında siz aramıyorken ,hayatın size sunduğu değerli şeyler. (the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for) Hayatın bize sunabileceği bu değerli şeyleri bulmak için meraklı şekilde amaçladığımız yerlere , bizden öndekileri takip ederek değil, farklı yollardan gitmemiz gerekiyor. Bu terimi bilmiyordum ama sanırım bundan sonra artık unutmam. Serendipity , önemli, not alın lütfen 🙂

Açılış Konuşması – Prof. Dr. Erhan Erkut

Mef Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut harika bir sunum yaptı. Neden girişimci olmamız gerektiğini , hatta nasıl tarihte hep zaten girişimci olduğumuzu anlattı ?  5 ana maddeyle sebepleri özetledi ,

 1. Alternatif Ürkütücü
 2. Otonomi Önemli
 3. Ortam girişimciliğe uygun
 4. Girişicimlik kanınızda
 5. Dünyayı değiştirmenin yolu

Bir çok insan daha güvenli olduğu düşüncesiyle devlet memuriyetini veya günümüzde neredeyse belli yanlarıyla devlet memurluğuna dönüşen kurumsal özel sektörde çalışmak istiyor. Erhan Bey aslında riskli olanın bu yol olduğunu çok zeki argümanlarla sundu. Kurumsal bir firmada kariyer peşinde koşarken hiç bir zaman yeteri kadar para kazanamayabilir, kendi işiniz olmadığı için her an işten çıkartılabilinir, çalıştığınız sektör riskli hale gelebilir. Sizin işiniz üzerindeki kontrolünüz kendi işini kuran birine göre çok daha az. Aslında riskli olan kurumsal firmayı tercih etmeniz.

Erhan Bey’in sunumundan aldığım diğer değerli notlar şunlar ,

 • Eskiden hepimiz devrimciydik, tarım devrimi bizi değiştirdi.
 • Kölelik bitecek, bu kapitalizm batacak ,dönüşecek, okullar kapanacak.
 • Hayatın amacı para falan değil, mutlu olmaktır.
 • Çalışanlarını ortak yap, köle gibi kullanma. Kapitalizmi yeniden tanımla.
 • Girişimci olunur , girişimci doğulmaz.

Ayrıca Sapiens kitabını ve Girişimci olmak isteyen üniversitelilere öneriler isimli blog yazısını okumamızı önerdi.

Üniversite öğrencilerinin mezuniyet sonrasında doğru tercihi yapmaları konusunda değerli bir sunum olduğunu düşünüyorum.

Rina Onur Şirinoğlu

500 İstanbul ‘un kurucu ortağı Rina Onur Şirinoğlu kendi girişicimlik geçmişini anlattı. Bir çok kişinin harika bir kariyer olarak nitelendirebileceği bir kariyeri nasıl bırakıp girişimciliğe bulaştığını, nasıl bütün mal varlığını ve birikimini yatırdığını anlattı.

500 istanbul olarak toplam 2500 girişimci ile görüştüğünü , dinlediğini , 30 kez yatırım yaptıklarını belirtti. Pazarın büyüklüğünün ve takımın iyi olmasının öneminden bahsetti.

Girişimci için güzel bir mottoya da Bdikkat çekti ” Bir şey bilmediğini kabul et “.

Fırat İşbecer ve Eray Erdoğan

İki Robert Koleji mezunu iki girişimcinin yapmış olduğu sohbet gerçekten çok keyifliydi.Fırat İşbecer kendi girişimcilik hikayesini anlattı. Kendi şirketini büyütüp yabancılara satan, girişimcilikten çalışana dönen , sonrasında sattığı şirketi tekrar geri satın alıp yeniden büyüten Fırat İşbecer girişimcilik konusunda önemli noktaları anlattı.

Notlarıma eklediğim şu cümlenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.

“Ne yaptığın, ne kadar süre çalıştığın önemli değil, yaptıkların sana ne kadar katma değer katmış buna bakacaksın”

Kitap önerisi olarak da Power of Habit i öneriyor Fırat İşbecer.

Bu arada Lala Eğitim’in kurucularından olan Eray Erdoğan’ın sorduğu sorulardan benim gibi bir Tim Ferris dinleyicisi olduğunu düşünüyorum. Umarım yanılmıyorumdur 🙂

Hasan Aslanoba

Aslanoba Capital’in sahibi Hasan Aslanoba’nın gerçekleştirmiş olduğu sohbette çok önemli notlar vardı. Hasan Aslanoba Erikli Su eski sahibidir. 2006 yılında Nestle’ye satmış ve elde ettiği büyük gelir ile yatırımcılığa soyunan Hasan Aslanoba sayısız yatırım yapmıştır. İlk zamanlarını çok bonkör olarak değerlendiren Hasan Aslanoba artık çok daha seçici şekilde yatırım yapmaktadır. Hasan Aslanoba’nın kendisine ait 2 girişimi de olmuştur : Tazedirekt ve Webnak .Tazedirekt Migros grubuna satılmıştır. Tazedirekt ‘in başarısızlığından bahsederken ve kapanma noktasına gelmesini Hasan Aslanoba şu şekilde açıkladı :

Tazedirekt sürekli büyüme trendinde olan fakat sürekli zarar yazan bir girişimdi. Yeterli büyümeyi gerçekleştirebilmesi için uzun yıllar büyük servete mal olabilecek zarara katlanmam gerekiyordu. O yüzden durdum ve kapattım.

Düşünüyorum da Hasan Aslanoba Türkiye girişimcilik ekosistemi için çok büyük bir şans. Yatırım konusunda sıkıntı çeken ülkemizde Hasan Aslanoba gibiler de olmasaydı gerçekten girişimcilik ekosistemi büyük gücünü yitirebilirdi.

Hasan Aslanoba’nın konuşmasından aldığım önemli notlar şu şekilde,

 • Blockchain teknolojisi çok önemli
 • En güzel yatırım çok iyi bir ekip kurmaktır
 • Fikir + Çok iyi takım + ürün ve ilk işler = Yatırım
 • Dünyayı izleyin, fikre aşık olmayın
 • Seçeceğiniz fikir üzerinde belki de uzun yıllar çalışacakınız, dikkatli seçim yapın.
 • MUTLAKA GLOBALİ HEDEFLEYİN
 • Tekrar – Blockchain çok önemli bir konu yakından takip edin. ( gerçekten tekrar etti 🙂 )
 • Start-up ‘ınız anında ve hızlı bir şekilde data şirketine dönüşmeli.
 • Start-upların yaklaşık yarısı pivot eder.
 • İşe birini alırken çok iyi düşünmelisiniz.

Yatırımcı şu 4 şeye bakar.

 1. Öncelikle ekibe bakar , ekip akıllı bir ekip mi , uyumlu mu vs
 2. Ekip odaklı mı ? Kaç farklı iş ile ilgileniliyor ? Herkesin konsantrasyonu girişim üzerinde mi ?
 3. Ulusal , global olabilecek mi ? 100 milyon dolarlık bir iş haline gelebilir mi ?
 4. Product – market fit nasıl , bir şeylere dokunulduğunu göstermelisiniz.

Son olarak Hasan Aslanoba Angellist’in kurucusu Naval Ravikant ‘tan çok etkilendiğini ve Blockchain’e karşı ( 3. kez geçiyor , dikkatinizi çekiyorum ) heyecan duyduğunu belirtti.

Hakan Baş

Seri girişimci olan Hakan Baş, Lidyana ve Peakgames kurucu ortağıdır. Seri girişimci olan Hakan Baş’ın son girişimi Binans.com kripto para borsası olarak hizmet veriyor.

Hakan Baş ‘da Hasan Aslanoba gibi Blockchain’e dikkat çekti. Blockchain teknolojisini ” Dünyayı saran değer defteri ” olarak tanımladı. Aynı şekilde e-spor alanının da çok hızlı bir büyüme gösterdiğinden bahsetti.

Başarısının elbette bir çok nedeni vardır fakat söylediği bir sözü notlarıma aldım : ” İş fırsatlarını iyi görebildik .” Bir çok fırsat gözümüzün önünden geçip gidebiliyor, bazıları bu fırsatları görüp hemen değerlendiriyor. Hakan Baş bunlardan bir tanesi.

Girişimcilerin yatırım alması konusunda ise, kendisi öncelikle takıma bakıyor. Sonrasında ise şunlar önemli kendisi için,

 • Pazardaki Talep
 • Scalibility (Ölçeklenebilirlik, girişim büyüyebilir mi )
 • Sustainibility ( Devamlılık )

Kaan Kayabalı

Hakan Baş’tan sonra sahneye Onedio ‘nun kurucusu Kaan Kayabalı çıktı. Mezuniyetten sonra başlayan girişimcilik hikayesi ile Onedio yolculuğundan bahsetti. Girişimcilik geçmişinde herşeyi yaptığını , dışarıdan ne kadar güzel gözükse de , kan ter gözyaşı olduğunu söyledi. Başarısız olduğu bir halı saha kamera sistemi girişiminden de yola çıkarak, değerli bir tavsiyede bulundu.

“Girişimini gerçekleştirmeden önce , pazarında git konuş , talep var mı öğren, sonra yap.”

Sabır ve adanmışlığı önemli değerler olarak gören Kaan Kayabalı’nın notlarını aldığım değerli iki tavsiyesi de şu şekilde ,

 • Odaklan
 • Amacın para olmasın, ürününe odaklan.

Arda Kutsal

Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal Webrazzi’nin geçmişinden bahsetti. Web ‘in Paparazzi’si , Arda Kutsal tarafından bir blog olarak kurulmuş , zamanla günümüzde ülkemizdeki web dünyasının gelişmelerini takip edebileceğiniz bir portala dönüşmüştür. Ayrıca çok değerli bir çok etkinliğin organizasyonunu üstlenmektedir.

Keyifli bir sohbet şeklinde geçen konuşmalarda Arda Kutsal, girişimcilik üzerine önemli noktaları ve bakış açılarından bahsetti.

Şahin Çağlayan

Reengen’in kurucu ortağı olan Şahin Çağlayan enerjinin dönüşümü ile de bağlantılı olarak girişimcilik üzerine oldukça kapsamlı bir sunum yaptı. Enerjinin son yüzyıl boyunca kapsamlı yapısal dönüşümlere uğramadığını söyleyen Şahin Çağlayan, son dönemde enerjide dönüşüme tanıklık ettiğimizden bahsetti. Blockchaine de deyinen Şahin Çağlayan, Blockchainin enerji sektörünü de etkilediğini ve daha da etkileyeceğini söyledi.

Şahin Çağlayan’ın sunumundan aldığım bazı önemli notlar var ,

 • Hızlı fail etmeği şans olarak görüyor (kendisi hızlı fail , hızlı pivot etmiş )
 • Büyük hedefleri amaçlayın tavsiyesinde bulundu. ” Nasıl olsa çabalayacaksınız , hedefleriniz büyük olsun “
 • Hatalarınızı yüceltin, hatalarınızda değer bulun.

Enerji bilgim dahil olmayan bir alan ama Şahin Çağlayan’ın sunumundan oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim.

Bir sonraki sahnede İyzico kurucusu Barbaros Özbugutu sahne aldı. Start-up paneli gerçekleştirildi. Fakat bu esnada yan oturum olan Start-up Hukuku’na katıldığım için izleyemedim.

Efe Erdem

Ford Otosan inovasyon müdürü olan Efe Erdem otomobil endüstrisindeki dönüşümü , elektrikli ve sürücüsüz araçların geleceğini anlattı. Ford Otosan bünyesinde gerçekleştirdikleri start-up kültürünü detaylarıyla anlattı. Ford Otosan gibi kurumsal firma bünyesinde girişimciliği deneyimlemek isteyenler için şirket içi eko-sistem yaratılmış.

Günün Özeti

Melek yatırımcısından başarılı girişimcilerine kadar bir çok değerli ismin sahne aldığı Zero to One ’18 Girişimcilik & İnovasyon Zirvesi , kapanış kokteyli ile son buldu. Koç Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’nü yeniden bu harika etkinlik için tebrik ediyorum. Genel olarak tüm konuşmacılardan ortak olan , bence odaklanması gerekilen noktaları paylaşırsam ,

 • Takım çok önemli.
 • Hedefi büyük tutmaya çalışın.
 • Pazarı ve talebi iyi değerlendirin, yatırım için iyi bir pazar gerekir.
 • 100% Odaklanın
 • Blockchain , blockchain, blockchain.

Şimdilik bizden bu kadar, bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere !

SEO Sözlük

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here