WordPress’in SEO için Harika Olmasının 5 Nedeni

Bir websitesi fikriniz var veya hali hazırda çalıştırdığınız işletme için bir websitesi açmayı düşünüyorsunuz. Büyük ihtimalle aklınızdaki tek soru: Bu iş bana kaça çıkar? Kısmen haklısınız ama ne yazık ki konu website kurmak olunca, durum bu kadar da basit değil.

Seosozluk‘u takip ediyorsanız artık SEO yani arama motoru optimizasyonun ne kadar değerli olduğunu anlamışsınızdır. Yine de yeni okuyucularımız için SEO konusunun üzerinden kısaca bir geçelim…

SEO (Search Engine Optimization) yani türkçesi arama motoru optimizasyonu, ilk arama motoru olan Archie’nın kurulmasından bu yana tartışılan bir konu. Sorumuz: Bir website ne yaparsa arama sonuçlarında rakiplerinin önünde listelenebilir? Soru kolay ama cevap o kadar da kolay değil.

Bundan 5-10 sene öncesine dönersek, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmak hiç de zor değildi. Uygulayacağınız basit tekniklerle arama sonuçlarında rakiplerinizi geçip, müşteri sayınızı kolaylıkla arttırabiliyordunuz. Artık o günler geçti! Günümüzde 10. sıradan 9. sıraya yükselmek bile çok önemli çalışmalar gerektiriyor dolayısıyla seo danışmanlığı gün geçtikçe popüler olmaya başladı.

Neyse konumuza geri dönersek,

Eğer bir website kurmayı düşünüyorsanız ve SEO hakkında pek de bir bilginiz yoksa, WordPress sizin için harika bir başlangıç olacaktır. Neden mi?

WordPress Neden Bu Kadar Önemli?

Şu an dünya genelinde aktif 100 milyona yakın Wordpress websitesi var ve bu sayı her geçen gün katlanarak büyüyor. Hatta ebay, CNN, Forbes gibi birçok dünyaca ünlü şirketin WordPress kullandığını söylesem sizi şaşırtmış olurum herhalde.

Aslında arama motorları sizin hangi platformdan websitenizi yayınladığınızı umursamaz. Yani bir arama botu sitenize geldiğinde “hmm bu site tumblr kullanıyor” demez. Google’ın dikkat ettiği konu sitenin yapısıdır. Yani siz WordPress’i tercih etmeyip, websitenizi kendiniz yazmaya karar verirseniz ve Wordpress’in kullandığı yapıyı takip ederseniz, Google’ı etkilemeyi başarırsınız.

WordPress ve SEO

WordPress’in SEO için harika bir platform olmasının nedenlerini inceleyelim

1 – URL Yapısı: WordPress’te bir yazı yayınladığınız veya bir sayfa açtığınızda ortaya çıkan URL tam bir SEO dostu olacaktır. SEO hizmeti verdiğimiz birçok websitesinin en büyük SEO problemlerinden biri URL yapısı oluyor. Anlamsız parametreler ile oluşturulan ve içerisinde herhangi bir anahtar kelimenin yer almadığı URL ler, Google’ın belalısı. Google sayfamıza geldiği zaman ön bilgiyi URL’den almak ister ve bu konuyu arama sonuçlarında da kullanır. Eğer WordPress kullanırsanız, URL’lerinizde saçma sapan işaretler veya arama motorları tarafından önerilmeyen herhangi bir şeye rastlamazsınız. Hatta kelimelerin arasına bile otomatik “-” işaretinin geldiğini göreceksiniz.

2 – SEO Eklentisi: Hergün yeni bir SEO eklentisi piyasaya çıkıyor ama seosozluk olarak biz “WordPress SEO” eklentisini öneriyoruz. Yoast diye biri tarafından oluşturulmuş bu eklenti, kelimenin tam anlamıyla 10 numara. Eklenti size doldurmanız gereken alanları söylüyor ve bu işlemin sonucunda size bir skor veriyor. Dolayısıyla siz de oluşturduğunuz içeriğin SEO değerini öğrenmiş oluyorsunuz.

3 – 404 Hataları ve Yönlendirmeler: Sitenizde hangi linklerin çalışmadığını WordPress eklentileri ile öğrenebilir ve 404 hatalarının önüne hemen geçebilirsiniz. Broken links eklentisi eğer sitenizde hatalı bir link tespit ederse hemen size bir uyarı gönderiyor ve bu durumu düzeltmenizi istiyor. Bir linki manuel olarak değişirip daha sonrasında 301 ile doğru sayfaya yönlendirmek de eklentiler ile çok basit.

4 – Site haritaları: Site haritaları websitenizde gerçekleştirdiğiniz değişiklikleri arama motorlarına iletmenin harika bir yoludur. Eğer websitenizi siz yazıyorsanız bu değişiklikleri manuel olarak yazmanız sizin için bir süre sonra kabusa dönüşecektir. WordPress kullanıcıları için durum farklı. İster WordPress SEO eklenti ile isterseniz XML Sitemap eklentisi ile site haritanızı otomatik oluşturabilir ve güncelleyebilirsiniz.

5 – Website Hızı: SEO yu etkileyen konuların başında site açılış hızının geldiğini artık bilmeyen yok. Yani siteniz ne kadar hızlı ise müşterinize/kullanıcınıza o kadar iyi bir deneyim sunuyorsunuz demektir. Google’da bu hizmetinizden ötürü size ödüllendiriyor. Peki website açılış hızını nasıl arttırabilirsiniz? Yine WordPress için yazılmış özel eklentiler ile görsel boyutlarınızı otomatik optimize edebilir, CSS ve Javascript kodlarını küçültebilirsiniz. Hatta Cache eklentisi kullanarak websitenizi önbellekten gösterebilir dolayısıyla website açılış hızını önemli oranda arttırabilirsiniz.

 

Sonuç:

WordPress’i tercih ederek, SEO için hiçbir emek harcamadan websitenizi arama sonuçlarında en tepelere çıkarabilir misiniz? Cevap tabi ki hayır! Ancak WordPress size SEO adına çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. WordPress’in nimetlerinden yararlanmak için yardıma ihtiyacınız varsa seosozluk@gmail.com adresine email gönderebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here