Web Sitenizden Kalkan Ürünlerle Nasıl Baş Etmelisiniz?

Zamanı geçmiş veya web sitenizden kalkan ürünler, SEO konusunda başınıza büyük belalar açabilir.

 

Peki hangi durumlarda bu örneklerle karşılaşırız?

 

  • Listeleme sitelerinden kalkan ürünler veya servisler. (örneğin: sahibinden.com’da yayınlanan bir ürün satıldığı taktirde oluşan durum)
  • Siteden kaldırılan ürünler (diyelim hepsiburada.com artık telefon satmamaya karar verdi)
  • Geçici bulunamayan ürünler (diyelim ebebek.com geçici olarak oto koltuğu temin edemiyor ancak bu ürün kısa bir sonra stoğa geri girecek)
  • Sezonluk ürünler (diyelim tazedirekt.com kışın dondurma satmıyor)

 

Web Sitenizden Kalkan Ürünlerle

Baş Edebilme Yöntemleri

 

Birçok SEO çalışmasında olduğu gibi bu konularda da tek bir çözümden bahsetmek doğru olmayacaktır. Her durumun kendi özelinde detaylıca incelenmesi gerekir.

 

1 – 404 Sayfaları

Genellikle e-ticaret sitelerinin süresi dolan ürünlerle baş etme yöntemi, ürünü siteden kaldırmak 🙂 Böyle bir durumun sonucunda Google Search Console hesabınızda aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşıyor olacaksınız.

google search console url hataları

404 Sayfalarının Dezavantajları

n11 404 sayfaları

404 sayfalarının SEO açısından herhangi bir değeri yoktur. 404 sayfaları ile arama motorlarına verilen mesaj: Bu sayfanın artık sitede yer almadığıdır. Dolayısıyla sitede olmayan bir sayfa için Google botlarını da meşgul etmemek gerekir.

404 sayfalarının bir diğer problemi ise hemen çıkma oranını yükseltmesidir. Biz SEO uzmanlarının amacı sadece Google’dan trafik yakalamak değil, aynı zamanda kullanıcıları da sitede tutabilmektir.

Eğer 404 sayfası kullanmak zorunda iseniz, bu sayfaları mutlaka doğru tasarlamalısınız. 404 sayfaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için, konu ile ilgili daha önce hazırladığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

 

 

2 – 301 Kalıcı Yönlendirmeler

Web sitelerden kaldırılan ürünler için tercih edilmesi gereken yol, 301 kalıcı yönlendirmeler ile kalıdırılan sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi olmalıdır.

Neden?

Link juice kavramını daha önce duymuşsunuzdur herhalde. Bir sayfadan diğer sayfaya verilen bağlantı ile aktarılan değer. Yani A sayfasından B sayfasına link verilmişse, yüksek ihtimalle bir değer aktarımı gerçekleşmiş demektir.

Eğer bir sayfanız 404 hatası veriyorsa, bu durumda herhangi bir link juice aktarımından bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Ancak eğer 301 yönlendirmesi tercih edildiyse, o zaman önemli oranda bir değer geçisi yaşanacak diyebiliriz. Yani özetle web sitenizden kaldırılan sayfanın Google gözündeki değerinin bir kısmını neden farklı bir sayfaya aktarmak istemeyesiniz ki?

 

Not: 302 yönlendirmelerinde link juiceden bahsetmek mümkün değil, dolayısıyla yönlendirmelerinizin 301 ile yapıldığından emin olmalısınız.

 

İyi güzel de, kaldırılan sayfalar hangi sayfalara 301 ile yönlendirilmeli?

 

Kaldırılan sayfaları yönlendirdiğiniz yeni sayfa, mutlaka kullanıcı deneyimini merkeze almalıdır. Yani sırf bir sayfanın SEO değerini arttırmak için eski sayfa ile alakası olmayan bir sayfaya yönlendirme yapmamalısınız.

Eğer sitenizden kaldırdığınız ürünün benzer bir örneği sitenizde mevcutsa, bu harika bir 301 örneği olacaktır. Bu tarz bir örnek bulamıyorsanız, yönlendirilecek sayfanız için breadcrumb yapınızdan yararlanabilirsiniz. Yani kaldırılan sayfanın bir alt kategorisine 301 vermeniz başarılı bir karar olacaktır.

Not: 301 verilmiş bir sayfadan başka 301 verilmiş bir sayfaya yönlendirme yapmamaya çalışın. Bu durum SEO açısından pek de hoş görülen bir hareket olamayacaktır.

 

301 yönlendirmelerinin hiç bir dezavantajı yok mu? Tabii ki var!

301 yönlendirmelerinin en büyük sıkıntısı site hız performansını etkiliyor olması. Yani binlerce 301 yönlendirmesinin havalarda uçuştuğu bir ortam, sitenizin hızını yavaşlatabilir.

 

3 – Herhangi Bir İşlem Yapmamak

Siteden kalkan bir ürün veya servis için bazen herhangi bir değişiklik yapmak gerekmeyebilir.

Özellikle çok iyi trafik çeken ve hala kullanıcılara az da olsa bir bilgi veren sayfalar için hemen karar vermek istemeyebilirsiniz. Yani bu sayfalara bir süre daha trafik çekmekten zarar gelmeyecektir.

Burada önemli olan kullanıcıların sayfaya geldikleri zaman onları nasıl yönlendirmeniz gerektiğidir.

 

Örneğin bir listeleme sitesinde yer alan bir ürün satıldı. Eğer bu sayfa Google’dan çok önemli oranda bir trafik çekiyorsa, kullanıcıları JS düzenlemeleri ile çok iyi yönlendirebilirsiniz. O sayfada benzer ürünlere yönlendirme yapan ifadeler, hemen çıkma oranını da düşürecektir.

 

Peki sayfaları olduğu gibi bırakmanın dezavantajları yok mu? 

 

Eğer ürünlerinizi kaldırıp, sayfanızı olduğu gibi bırakırsanız, Google’ın bu sayfaları ziyaret etmesine izin vermiş olursunuz. Yani yeni ürün veya kategori sayfalarınıza Google’ı çekmek varken, botları bu sayfalarda oyalamak gerçekten doğru bir karar olacak mı? Bunun hesabını çok iyi yapmalısınız!

Ayrıca eğer kaldırılan sayfalara herhangi bir müdahelede bulunmazsanız, bu sefer de yinelenen içerik problemi karşınıza çıkacaktır.

 

 

Sezonluk – Stok Dışı Ürünler İçin Ne Yapmak Lazım?

Eğer sitenizde sezon sonu ürünler oluyorsa veya sık sık stok problemi yaşıyorsanız, o sayfaları sitenizden kaldırmamanız en doğru karar olacaktır.

Peki boş sayfaların indekslenmemesini istiyorsanız?

Sezonluk veya stok dışı ürünlerin yer aldığı sayfalara noindex/follow meta etiketini eklerseniz, Google bu sayfaları taramasını ama Google sonuçlarında göstermemesini istemiş olacaksınız. Dolayısıyla ürünleriniz tekrar sitenize geldiğinde bu etiketi kaldırmanız, SEO durumunuzun kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaktır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

1 YORUM

  1. Güzel bir paylaşım olmuş Emre, ellerine sağlık. Aslında 404 sayfalarını 301 yönlendirme yaparken çok sorun yaşıyorum. Nedeni ise sezonluk ya da devamı gelmeyen ürün gruplarından kaynaklanıyor. Bir çoğuna uzun süredir yönlendirme yapmıyorum. 404 sayfasında ana sayfaya yönlendirebileceğin anlaşılır bir butonun olması dahi yetiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here