Ünlü İtalyan markası Coccinelle, organik trafiğini küresel çapta %25 artırdı

 

“Online tanıtımımızı SEMrush’sız yapmayı hayal dahi edemiyoruz. Yeni bir marka ile çalışmaya başlamadan önce onların ilk marka bilinilirliğine bakıyoruz ve SEMrush araçları sayesinde bu marka bilinirliğini birlikte en üst seviyelere taşıyoruz.”

Emanuele Arosio

SEO’dan Sorumlu Müdür

Triboo Digitale Group

 

Coccinelle Hakkında:
Coccinelle, 1978 senesinde İtalya’nın Parma şehrinde kurulmuş olan son moda çanta ve aksesuar üretiminde öncü bir marka. Kadınlara özel çok çeşitli çanta, ayakkabı, cüzdan ve mücevher, şal gibi moda aksesuar seçenekleri ile her sene 4 koleksiyona imza atıyor. İtalya ve dünya genelinde 50 adet tekil marka mağazası ve yaklaşık 1000 adet birçok markanın bir arada yer aldığı mağazadan oluşan köklü ağı ile tüm dünyaya ürünlerini ulaştırıyor.

 

Zorlu Rekabet

Bir İtalyan firması olan Coccinelle, İtalyan piyasasında güçlü marka farkındalığına sahip olmasına rağmen uluslararası piyasalardaki online bilinilirliğini artırması için yapılması gereken çok şey vardı. Giyim piyasasındaki yüksek rekabet nedeniyle Coccinelle, rekabet avantajı yakalamak için en iyi online pazarlama uygulamalarından nasıl faydalanacağını öğrenmek zorundaydı. Diğer bir deyişle, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Almanya gibi uluslararası pazarlarda yaratılan online kampanyalar ile İtalya dışındaki müşteriler arasında marka farkındalığını artırmak en büyük hedefti.

 

Çözüm

Hedeflenen uluslararası pazarlarda farkındalığın artırılması için Coccinelle, farklı SEMrush araçlarından faydalandı:

  • Organik Araştırma
  • Reklam Araştırma
  • Site Denetim aracı

Online marka farkındalığı yaratmak için öncelikle rakiplerin küresel piyasalardaki varlıklarının boyutunu belirlemek gerekiyordu. İşte bu nedenle, bir numaralı görev Coccinelle’in önemli rakiplerini belirlemekti ve SEMrush Organik Araştırma aracı tam olarak burada devreye girdi. Coccinelle Organik Araştırma aracı sayesinde artık her niş pazar için en iyi anahtar kelimeleri ve her anahtar kelimenin hacmi, zorluk derecesi, CPC değerleri, pozisyonları gibi birçok diğer parametrelerini görebiliyordu. Böylelikle, Anahtar Kelime Analiz aracından da faydalanılarak şirketin kullanabileceği anahtar kelime seçeneklerini daraltmak ve hangilerinin organik tanıtım için daha uygun olduklarını belirlemek mümkün oldu.

Online pazarlama stratejisini oluşturmak amacıyla Coccinelle, SEMrush’ın sunduğu ve rakiplerin reklamlarını detaylarıyla inceleme fırsatı veren Reklam Araştırma aracını kullanarak rakiplerinin kullandığı en iyi tekniklerden faydalandı. Böylelikle Coccinelle, en iyi reklamları oluşturmaya odaklanabildi, zamandan tasarruf etti ve ekip olarak pazarlama faaliyetlerine daha fazla ağırlık verebilmesi mümkün oldu. SEO’dan Sorumlu Müdür Emanuele Arosio konuyla ilgili “Son derece etkili bir reklam oluşturmak için gerekli olan tek şey sadece birkaç tıklama oldu” yorumunda bulundu.

Coccinelle aynı zamanda web sitesinin arama motorlarında organik ilerleyişini güvenceye almak için teknik SEO iyileştirme sürecini de gerçekleştirdi. Site Denetim aracı sayesinde hreflang hataları gibi bir dizi önemli sorunun belirlenmesi, dahili ve harici bağlantıların optimizasyonu ve görüntülenemeyen görsellerin düzeltilmesi sağlandı. Bu araç ile http’den https’e sorunsuz şekilde geçildi.

 

Sonuçlar

  • Sadece birkaç ay içerisinde organik trafik artışı sağlandı

Uluslararası SEO stratejisi 3 ülkeyi kapsıyordu: ABD, Birleşik Krallık ve Almanya. Sadece 4 ay içerisinde Coccinelle, bu ülkelerin her birinde organik trafik rakamlarını %25 artırmayı başardı. Ayrıca, çalışmadan önce birinci anahtar kelime Google sıralamasında 5. sayfada çıkarken, günümüzde 30’dan fazla marka isimsiz, genel anahtar kelime ile Coccinelle Google’ın 1. ve 3. sayfalarında yer alıyor.

  • SEMrush yardımıyla geliştirilen PPC kampanyası ile %23 ücretli trafik büyümesi mümkün

Coccinelle, tanıtım amaçlı kullanılan PPC reklamlarından oluşan bir havuz oluşturdu. Bu reklamlar yardımıyla Coccinelle düzenli bir ücretli trafik ve yeni müşteri akışı sağlıyor. SEMrush araçlarının yardımıyla ücretli trafikteki ortalama artış %23 düzeyine ulaştı.

  • Kusursuz bir müşteri deneyimi sunan sağlıklı bir web sitesi

Site Denetim aracını kullanan Coccinelle, bir dizi teknik SEO sorununu gidermeyi başardı ve sitenin genel teknik sağlığı %17’den %60’lara çıkardı.

İtalyan piyasası dışında hedeflediği üç uluslararası pazarda da bilinilirliğini artırmış olan Coccinelle, artık çok daha fazla uluslararası müşteriyi web sitelerine çekmeyi amaçlıyor. SEO’dan Sorumlu Müdür Emanuele Arosio konuyla ilgili olarak, “SEMrush, Google’da en üst sıralarda yer almak isteyenler için vazgeçilmez olan birçok özelliği içeren eşsiz bir araçlar bütünü sunuyor,” dedi.

 

Bootique Hakkında:
Bootique, Triboo Group’un online pazarlama stratejileri geliştiren ve uygulayan yaratıcı ajansıdır. Marka siteleri geliştiren, sosyal medya ve online PR faaliyetlerini yöneten, çok kanallı etkileşim girişimleri yaratan, web videoları ve fotoğraf çekimleri yapan bir danışmanlık şirketi olarak Triboo Group’un yaratıcı ve operasyonel iş ortağıdır. Kapsamlı hizmeti, dağıtım ve erişim gücü sayesinde; e-posta pazarlama, SEO, arama ve performans reklamcılığı da dahil, iletişim içeriklerinden en fazla faydayı sağlayarak satış döngüsünü tamamlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here