Twitter, Sağlıklı Diyaloğu Ölçmeye Çalışıyor

Twitter CEO’su, Perşembe günü tweetstorm’da şirketinin telafi, zorbalık, nefret dolu konuşma ve ağ üzerindeki siyasi manipülasyonu ortadan kaldırmanın yollarını araştırdığını söyledi. Bunu yapmak için Twitter, platformundaki konuşmaların doğasını veya “sağlığını” daha iyi anlamayı istemektedir.

Şirket, Dorsey’in Tweetleri aracılığıyla “Twitter Sağlık Ölçümleri” için teklif çağrısı (RFP) yayınladı. RFP, özellikle örgütlerden “konuşma sağlığını” ölçmenin yollarını sunmasını istedi. Kâr amacı gütmeyen araştırma organizasyonu Cortico’nın bu fikri tanıttığını ve Twitter’da görüşmeyi ölçmek için kendi önerileri olduğunu söylüyor. Ancak Twitter, “önerilen sağlık ölçümlerini ve bu ölçümleri yakalamak, ölçmek, değerlendirmek ve raporlamak için yöntemler” arayan daha geniş bir oluşturuyor. Teklifi kazanan kuruluş, Twitter’ın verilerine erişebilecek ve platformda sağlıklı diyaloğu nasıl geliştireceği konusunda araştırma, ürünler ve öneriler ortaya koyması beklenecek.

Dorsey, “Bir şeyi iyileştirmek istiyorsan, ölçmek zorundasın,” dedi. Dorsey, Twitter’ın kötüye kullanıma karşı yaklaşımının proaktif değil reaktif olduğunu söyledi. Twitter’daki sorunları birincil olarak ölçme, sonra da teşhis etme planını, doktorların insan vücudundaki sağlığa nasıl yaklaştıklarını karşılaştırarak açıkladı.

Dorsey, ayrıca Twitter’ın kötü niyetli veya küfürlü kullanıcıların ağını nasıl manipüle edebildiğini öngörme ve korumamadaki başarısızlığına da itiraz etti. Twitter, kongreden Rus botlarının seslerini yükseltme ve Amerikan siyasetini ve kültürünü güçlendirmek ve 2016 cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek için çalışan trol hesapları konusundaki sert eleştirilere maruz kaldı.

Facebook‘un Haber Kaynakları Direktörü Adam Mosseri, Twitter’ın bu gelişmesi hakkında konuştu. Aslında, Facebook’un “harcanan zaman” ve “anlamlı etkileşimler” olarak nitelendirdiği kendi inisiyatif sürümü var. Mark Zuckerberg, Facebook’un troller ve bölücü politikaların bir aracı haline gelmesinin yanı sıra, şirketinin yeni bir yazısında yer alan haber ve iş dünyasındaki kişiler üzerine yaptığı yeni vurguyu da öne sürdü. Ancak Mosseri, Şubat ayında Recode’un Code Media konferansında yaptığı açıklamada, Facebook’un anlamlı sohbetleri nasıl sınıflandırdığı üzerinde hala çalıştıklarını söyledi. Mosseri o dönemde “Metrik kesinlikle gelişiyor” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here