Türkiye, iş kurmak için aranan ilk 50 ülke arasına girdi – Semrush

Toplam 195 ülke arasında yapılan analizde en çok “Türkiye’de iş kurmak” teriminin merak edildiği ortaya çıktı. Türkiye, şirket kurmanın arandığı ülkeler arasında 41’inci sırada yer aldı.

Dünyanın lider dijital pazarlama platformu SEMrush tarafından tüm dünyada küçük ve orta ölçekli şirket kurmak isteyenlere yönelik olarak gerçekleştirdiği analizde, ülkelere göre “…… iş kurmak” terimini incelendi. Türkiye, “iş kurmak için aranan ülkeler arasında yükselişe geçerek, ilk 50 ülke arasında yer aldı.

SEMrush online pazarlama araçlarını kullanılarak yapılan analizde son bir yıl içinde “Nasıl şirket kurarım?” ve “İş kurmak” kelimeleri ülke aramalarına göre tarandı. SEMrush Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Adam Zeidan, 195 ülkeden yapılan aramalarda Türkiye’nin öne çıkmasının dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, “Tüm dünyada iş kurmak isteyen girişimciler öncelikle internette araştırma yapıyorlar. Fırsat görülen ve güvenilen ülkelerde şirket kurma aramalarının artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Türkiye’nin iş kurmak için tüm dünyadan yapılan aramalarda 41’inci sırada yer alması yabancı yatırımın ilgisine işaret ediyor” dedi.  KOBİ’leri güncel ve en yeni dijital pazarlama araçlarıyla desteklemenin sürdürülebilir ekonomik büyüme için şart olduğuna dikkat çeken Zeidan, “Yerleşik bir rekabet analizi kabiliyetine sahip olan SEO araçları, KOBİ’lere Türkiye’de yeni pazar fırsatları yakalayabilmeleri için global pazar analizlerine ve ücretsiz online pazarlamacılara daha hızlı ve daha doğru bir şekilde tepki vermelerini sağlayan bir iş rutini kazandıracak” dedi.  Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde hazırlanan “Türkiye’de KOBİ’lere yönelik inceleme başlıklı raporda da KOBİ’lerin Türk ekonomisinde çok önemli bir rol oynadığına işaret ediliyor. KOBİ’ler, tüm işletmelerin yüzde 91,9’ini, toplam istihdamın yüzde 78’ini, GSYİH’nın yüzde 55’ini ve toplam yatırımın yüzde 50’sini oluşturuyor.

SEMrush Hakkında:

SEMrush, bütünlüklü bir dijital pazarlama platformudur. Dünya çapında 3 milyondan fazla pazarlama uzmanı ve 10 binden fazla ajansın güvendiği SEMrush, müşterilerinin gelirlerini artırmaları ve markaların dijital görünürlük elde etmeleri için donanımlı hale gelmesini sağlar. Dijital pazarlama profesyonelleri için dünyanın önde gelen rekabetçi veri analiz platformlarından biri olan SEMrush, web sitelerinin SEO’su, ücretli arama, sosyal medya ve link inşası hakkında veri ve analiz sağlar. Güçlü bir rakip analiz aracı olmasının yanı sıra SEMrush, şirketlerin websitesi denetimi ve marka takip araçları gibi kendi online varlıklarını optimize etmelerine de yardımcı olacak özellikler sunar. 2008 yılında kurulan SEMrush’un genel merkezi ABD Philadelphia’dır. SEMrush ismi, dijital pazarlamanın değişen hızını temsil etmek için acele kelimesinin kombinasyonu ve Search En-gine Marketing’in kısaltmasıdır. https://www.semrush.com/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here