TransferWise’ın 1 milyon ziyaretçiye ulaşmasının sırrı

İçerik pazarlamada SEMrush desteği 1 milyon ziyaretçi getirdi

Başarı öyküsü

“Bir ajanstan, içerik vasıtasıyla organik arama oranınızı 10 kat artırmasını isterseniz, projenize geniş bir ekip tahsis eder ve bu ‘az kıdemli çalışanlar’ için size yüklüce bir miktar fatura keserler… Buna kıyasla bizim içerik ekibimiz, SEO konusunda uzmanlaşmış bir ordu dolusu insana ihtiyaç duymadan, SEMrush kullanarak faaliyetleri gerçekleştiriliyor.”

Fabrizio Ballarini, TransferWise’da SEO’dan Sorumlu Kişi

TransferWise Hakkında:

TransferWise, uluslararası seyahat eden, yaşayan ve çalışanlara hizmet veren bir finansal teknoloji şirketi. 2011’de kurulan ve merkezi Londra’da bulunan TransferWise, aralarında Tallinn, New York ve Singapur gibi şehirler de bulunan pek çok yerdeki ofisi aracılığıyla kişiden kişiye para transfer hizmeti sunuyor. Yurt dışına para aktarma işleminin bankalara kıyasla 8 kata kadar daha ucuza gerçekleştirilmesini sağlayan TransferWise’ın sunduğu Borderless (Sınırsız) hesap ile birikimlerinizi 29 farklı para biriminde değerlendirebilirsiniz. Dünya çapında 750’nin üzerinde döviz ikilisini destekleyen TransferWise, ayrıca birden fazla para birimini barındıran hesaplar da sunuyor.

Proje

Parayı iki ülke arasında mümkün olan en ucuz şekilde transfer etmenin bir bedeli var – ve TransferWise bu bedeli oldukça iyi biliyor. Son 3,5 yılda dünya çapındaki piyasaların birçoğunda faaliyet göstermeye başlayan şirketin başarısı, hem bankalara kıyasla masrafları neredeyse 1/8’e kadar düşürmelerinden, hem de para transferlerinin şeffaf ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamalarından kaynaklanıyor.

TransferWise’da SEO’dan sorumlu kişi olarak görev yapan Fabrizio Ballarini, “Misyonumuz, para transferini eninde sonunda ücretsiz hale getirmek” diyor. “Çizgi üstü reklamlar ve televizyon reklamları gibi geleneksel pazarlama faaliyetleri hem pahalıdır hem de takibi zordur.” Gerçekten de sınırsız bir pazarlama bütçesi bulunan TransferWise, buna rağmen geri ödeme kısıtlamalarına maruz kalıyor. Yani, şirketin kârlılığını garantilemek adına, her kampanyanın belirli bir süre içerisinde yapılan harcamanın belirli bir oranında getiri sağlaması bekleniyor. “TransferWise’ın ücretsiz olma sürecini hızlandırmak için satın alma maliyetlerimizi giderek düşürmemiz gerekiyor. Neredeyse bedava hizmet alacak bir müşteriyi kazanmak için 100£ gibi bir ücret ödemeye maddi gücümüz yetmez.”

Birkaç yıl öncesine kadar herhangi bir SEO ekibi olmayan TransferWise’da markasız organik trafik almaya yönelik tek bir ürün, açılış sayfası veya makale de bulunmuyordu. Anahtar kelimelere ait veriler yoktu ve pazarlama ekipleri, tek bir dilde, ayda yaklaşık 5-10 içerik üretiyordu. Bu durum, büyüyen işleri ve sahip oldukları hedefler açısından kesinlikle tatmin edici olmadığı gibi, müşterilerin giderek daha düşük ücretler ödeme ihtiyacını da karşılamıyordu.

Buradaki esas zorlayıcı faktör, kuşkusuz, şirketi sürdürülebilir şekilde büyütecek bir çözüm bulmaktı. Şirketin, hedeflerine erişmek için yüksek oranda organik büyümeyi sürdürmeye ihtiyaç duyması, TransferWise’ı, tüm işleyişlerini destekleyebilecek bir çözüm bulmaya yöneltti.

Çözüm

TransferWise, bundan iki yıl önce, nasıl daha çok organik trafik alabileceklerini anlamak amacıyla SEMrush Tarih İndeksi’ni (SEMrush Historic Index) kullandı. Bu aracı kullanarak gerçekleştirdikleri rekabetçi araştırma, hedef müşterileri çekmek için ne yapabileceklerini belirlemede önemli rol oynadı.

Fabrizio, bu aracın, içerik geliştirmenin yanı sıra ne tür çevrimiçi ürünler inşa edilebileceğini anlamak için de kullanılabileceğini belirtiyor. “Müşterilerin, para aktarırken kullandıkları ürünlerle ilgili bir arama hacmi olduğunu varsayın. Bizim mühendislerimiz, bu verilere bakarak ne tür ürünlerin inşa edilebileceğini anlamaya çalışıyor. Bu da bize içerikten bile daha iyi sonuçlar getiriyor!”

Sadece bir SEO uzmanıyla desteklenen içerik ekipleri, Sihirli Anahtar Kelime Aracı’nı (Keyword Magic Tool) ve İçerik Şablonu (Content Template) aracını kullanarak en iyi konu başlıklarını ve makale yapılarını belirliyor, ardından İçerik Özetleri (Content Briefs) üretiyor. Metin yazarlarından oluşan ekip ise bu özetleri, gerçekten kullanışlı olan bilgilere dönüştürebiliyor.

“İçerik stratejimiz oldukça basit. Eğer müşterilerimiz için yararlı içerik üretirsek, para yollamaları gerektiği zaman mutlaka bizi düşüneceklerdir,” diyor Fabrizio. “İspanya’da bir mülk satın alacağınızı ve bunun için Birleşik Krallık’tan 200.000 pound aktarmanız gerektiğini düşünün veya Birleşik Krallık’taki eğitim kredinizi Almanya’dan geri ödemeye çalışan bir öğrenci olduğunuzu farzedin. İlk sorununuz, para transferiyle ilgili endişelenmek yerine krediyi nasıl ödeyeceğinizi çözmek olur” şeklinde sözlerine devam eden Fabrizio, “bu durumda hedefimiz, her zaman, belirli bir konuyla ilgilenen müşteriler için olabilecek en iyi içeriği üretmektir” diyor.

Sonuç olarak, üretilen içerik miktarı bir yıldan az bir süre içerisinde 4-5 kat artarak, her çeyrekte üretilen içerik miktarı, 5-6 dilde yaklaşık 200-300 makaleyi buldu. Blog genelinde ise trafik 10 kat arttı.

Fabrizio, ayrıca, uygun maliyetli içerik üretimi açısından SEMrush kullanmanın maliyetlerini optimize etmelerine yardımcı olduğunun da altını çiziyor. “Bir ajanstan, içerik vasıtasıyla organik arama oranınızı 10 kat artırmasını isterseniz, sizin projenize geniş bir ekip tahsis eder ve bu az kıdemli çalışanlar için size yüklüce bir miktar fatura keserler. Buna kıyasla bizim içerik ekibimiz, SEO konusunda uzmanlaşmış bir ordu dolusu insana ihtiyaç duymadan, SEMrush kullanarak faaliyetleri gerçekleştirebiliyor. İçerik uzmanlarımız kaliteli içerik üretmeye odaklanırken SEMrush da bize araştırma konusunda yardımcı oluyor.

TransferWise’ın İş Ortaklığı (Affiliate) ekibi de SEMrush kullanarak katma değer sağlıyor. Fabrizio, bu sürecin nasıl işlediğini anlatıyor: “Çeşitli web siteleriyle iş ortaklıklarımız bulunuyor. Bunlardan birinin oldukça iyi performans gösterdiğini ve web sitemize potansiyel müşteri yönlendirdiğini varsayalım. Eğer aynı anahtar kelimelerde yine yüksek sıralamalarda yer alan bir diğer web sitesiyle karşılaşırsak onlarla da iş birliği sağlamanın bize faydalı olduğu kararına varabiliriz.” TransferWise, arama verilerini SEMrush’ın trafik analizleriyle birlikte değerlendirerek sağlam bir potansiyel iş ortağı veri tabanı oluşturmayı başardı.

Sonuçlar

  • TransferWise, SEMrush öngörüleri sayesinde 24 aydan az bir sürede organik arama trafiğini 1.000.000’un üzerine taşırken müşteri edinme maliyetlerini azalttı.

Maliyetli reklam kampanyaları TransferWise’ı ister istemez ortalama işlem ücretini artırmaya yönelterek şirketin “neredeyse ücretsiz para transferi” iş modelini zayıflatır. Organik trafik almanın iş hedeflerine ulaşmak açısından kaçınılmaz olduğu bir noktada SEMrush araçlarının kullanımı, harika bir büyümeye olanak sağladı.

  • İçerik veri tabanı birkaç ayda 10 katı büyürken her çeyrekte üretilen makale sayısı yaklaşık 300’ü buldu ve böylelikle organik trafikte %1000’lik bir artış sağlandı.

Eskiden az miktarda içerik sunan TransferWise, üretken bir içerik sağlayıcısına dönüşerek trafiğini 12 aylık süreçte 10 kat artırdı. Yazarlar, artık TransferWise’ın SEMrush sayesinde keşfettiği verileri kullanarak etkin içerik üretiyor.

  • Potansiyel iş birliklerine yol açıldı ve geliştirmelere başlandı

İşinizi büyütmenin yolu, kendi kaynaklarınızı kullanmanın yanı sıra yeni iş ortakları edinmeden geçer. TransferWise, en uygun potansiyel iş ortaklarını gözlemlemek ve belirlemek için SEMrush’tan faydalanarak iş ortakları ağını güçlendirdi.

SEMrush, gelişmiş bir dijital pazarlama platformudur. 7 günlük ücretsiz SEMrush hesabı için SEMrush.com’u ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here