Toplu Title ve Meta Etiket Kontrolü Nasıl Yapılır?

Title (başlık) ve meta açıklamaları, site içi optimizasyon sürecinin en değerli faktörleri arasındadır. Dolayısıyla içerikleriniz için belirleyeceğiniz bu açıklamalar, sayfalarınızın Google’daki sıralamasını arttıracağı gibi gelirinizin de hızla yükselmesini sağlayacaktır.

Title ve meta açıklamalarının nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili daha önce detaylı bir yazı hazırlamıştık dolayısıyla bugünkü yazımızda bu konuya hiç girmeyeceğiz.

Bugünkü konumuzun gündemi, websitenizde yer alan tüm title ve meta etiketlerini nasıl toplu ve hızlıca kontrol edebileceğiniz üzerine olacak.

Title ve Meta Etiket Kontrolü

Title ve meta etiket kontrolü, ufak çaplı websiteler için oldukça kolay sayılabilir. Yani eğer websitenizde 50 sayfa varsa, hepsini tek tek inceleyip gerekli kontrolleri yapmanız belki de 1 saatinizi almaz. Ya websiteniz o kadar da küçük değilse?

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve binlerce ürün sayfasının title ve meta etiketini kontrol etmek gözünüzde büyüyorsa, SEO açısından oldukça önemli bir hata yapıyorsunuz demektir.

Kendi SEO çalışmasını kendi yapmayı denemiş birçok müşterimizin, bu konunun önüne bu iki etiketi her sayfa için aynı oluşturarak geçmeye çalıştığını gördüğümüzde, durumun ne kadar kritik olduğunu hemen anlayabiliyoruz.

Konuyu daha fazla uzatmadan hemen toplu title ve meta etiket kontrolü nasıl yapılır anlatmaya başlıyorum.

Site Haritası

Eğer bir websiteniz varsa mutlaka ama mutlaka bir site haritanız olmalıdır. Neden mi?

Site haritaları, arama motorlarına websitemizde yaptığımız değişiklikleri bildirmenin en kolay yöntemidir. Markalar kategorinize yeni bir marka mı eklendi, yeni bir ürün sayfası mı açtınız veya sitenize yeni bir kategori mi eklediniz, bu değişikliği site haritasını ekleyerek hemen arama motorlarına bilgi verebiliyor, onları yeni veya değiştirdiğiniz sayfalardan haberdar edebiliyorsunuz. Sonuç: artan taranma ve indekslenme oranı!

Site haritasının konumuz ile ne alakası mı var? Biraz daha sabredin 🙂

Site haritanızı oluşturmanın birçok yöntemi var..

 1. WordPress: Eğer WordPress kullanıyorsanız işiniz oldukça basit. Google XML sitemaps eklentisini kurup, aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Bu başarılı eklenti, kalan işleri kendisi otomatik olarak yapabiliyor.
 2. Otomatik site haritası yaratmak: İnternette, otomatik site haritası oluşturma gibi kısa bir arama yaparsanız, karşınıza birçok araç çıkacaktır. Bazı araçlar sadece 500 sayfaya kadar bu işlemi ücretsiz yaparken bazı araçlar ise 5000 sayfaya kadar çıkabiliyor. Tek yapmanız gereken sitenizin domainini kutucuğa yazıp, oluştur demek 🙂
 3. Ücretli site haritası araçları: Eğer biraz bütçeniz varsa, piyasada site haritasını profesyonelce ve herhangi bir URL bile kaçırmadan yapabilecek birçok firma bulabilmeniz mümkün. Örneğin: xml-sitemaps.com bu işi oldukça iyi yapabilen bir firma.

Site haritamızı oluşturduk, sırada ne var?

Bundan sonraki süreci olabildiğince basit ve adım adım anlatmak istiyorum.

1. Site haritamızın bulduğu URL’i açıyoruz. Örnek: e-bebek.com/sitemap.xml

site haritası ekran görüntüsü

2. Yukarıdaki ekrana mouse ile sağ tık yapıp, farklı kaydet diyoruz ve masa üstümüze alıyoruz.

Şu an elimizde içerisinde e-bebek’deki URL lerin yer aldığı, bir adet xml uzantılı dosya var.

3. Screaming frog isimli programı indiriyoruz. Bu program hakkında bilgi almak için Screaming Frog ücretsiz seo aracı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

4. Screaming Frog isimli programı başlatıyoruz, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, upload list dedikten sonra from a file diyoruz. Biraz önce bilgisayarımıza kaydettiğimiz dosyayı seçip “ok” diyoruz.

screaming-frog-liste-yükleme

 

5. Taramanın %100’e gelmesini yani tamamlanmasını bekliyoruz, daha sonra da “export” deyip, bilgisayarımıza excel formatında indiriyoruz.

6. İndirdiğimiz screaming frog seo raporu, aslında site haritamızda yer alan tüm URL lerin detaylı bir analizini bizlere sunmaktadır. Ancak bugünkü konumuz sadece title ve meta etiketleri olduğu için, excel dosyasında sadece Address, Content, Status Code, Title 1, Title 1 Length, Meta Description 1 ve Meta Description 1 Length olacak şekilde bırakmak için diğer tüm sütünları siliyoruz.

title meta screaming frog

7. Yukarıda karşımıza çıkan tablo gerçekten de SEO açısından oldukça endişe verici. Site haritasında 301,302 veya 404 sayfalarının kesinlikle yer almaması, tüm sayfaların 200 yanıtını vermesi gerekir. Konumuz e-bebek için bir rapor hazırlamak değil dolayısıyla konumuza dönüyoruz. Sadece 200 yanıtını veren sayfaların title ve meta etiketlerini görebileceğimiz için, “status code” sütununu sadece 200’leri bırakacak şekilde filtreliyoruz.

status code 200

Şimdi sırasıyla yapılması gerekenler,

 1. Title 1 sütununda aynı olan veriyi bulup işaretliyoruz. (Bunu tabii ki excelde bir tuşla yapıyoruz, tek tek bakmayacaksınız yani). Bu size aynı title etiketi kullanmış olduğunuz URL leri verecektir. Yapmanız gereken aynı title etiketi içeren sayfaları tekrar düzenlemek!
 2. Title 1 Lenght yazan kısım title etiketinin uzunluğunu temsil ediyor. Title etiket uzunluğunun en fazla 65-70 arası olması gerekir dolayısıyla bu sütunu büyükten küçüğe sıralayarak, hatalı olan title etiketlerini düzenleyebiliyoruz. Ayrıca çok kısa olanları da düzenlemenizi öneririm.
 3. Title 1 için yaptığımız işlemin aynısını meta description 1 sütunu için de yapacağız. Aynı olan meta etiketlerinin tespit edilmesi ve bir an önce düzenlenmesi gerekir.
 4. Meta description 1 Lenght, meta etiketinin uzunluğunu gösterir. Bu kısmında ortalama 155-160 arası olması uygun olacaktır. Uzun olan veya çok kısa olan meta etiketlerini de tespit edip düzeltebilirsiniz.

 

Not: Eğer bu işlemleri excel’de yapamıyorsanız bana bir email atın yardımcı olmaya çalışırım 🙂

 

Site haritası yardımıyla gördüğünüz gibi websitemiz için title ve meta etiket çalışmasını kolayca yapabildik. Peki ille de site haritasına mı ihtiyacımız var? Tabii ki hayır.

Ücretli SEO Araçları

Eğer SEO sizin için çok önemli bir çalışma ise ve bu işi olabildiğince profesyonel yapmak istiyorsanız, piyasada sizin için tüm sitenizin seo çalışmasını yapabilecek harika araçlar mevcut. Not: Bu çalışmanın mutlaka bir seo ajansıtarafından yorumlanması önerilir.

Bugün size çok faydalı bir araç olan deepcrawl seo aracını tanıtmak istiyorum.

Deepcrawl’u aynı Google botları gibi düşünebilirsiniz. Websitenizin URL’ini programa girip tara dediğiniz taktirde, deepcrawl botlarının sitenizde girmediği yer kalmıyor. Tek tek tüm URL’ler kontrol ediliyor ve bu işlemin sonucunda bir rapor oluşuyor.

Bu rapor dahilinde öğrenebilecekleriniz kısaca,

 • Eksik open graph etiketi olan sayfalar,
 • İçerik oranı SEO açısından yetersiz olan sayfalar,
 • 5xx hatası veren sayfalar,
 • 301 yönlendirmesi veren ve site haritasında olan sayfalar,
 • Yavaş açılan sayfalar,
 • Duplike/yinelenen içeriki sayfalar,
 • HTML hataları,
 • Hatalı title etiketleri (uzun, duplike, kısa vs…)
 • Hatalı meta etiketleri (uzun, duplike, kısa vs…)

örnek deepcrawl analizi

Yukarıda saydıklarım sadece birkaç örnek. Deepcrawl ile websitenizde adeta bir bahar temizliği yapabilmeniz mümkün. Tabii ki title ve meta etiketlerindeki sıkıntıları da bu araç sayesinde rahatlıkla analiz edebiliyoruz.

 

Eğer sitenizi açtığınızdan beri title ve meta etiketlerinizi kontrol etmediyseniz, hemen bu işi gündeminize almanızı öneririm.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here