Sosyal Medya ve SEO

22 Haziran 2014’te Matt Cutts (Google’ın spam departmanının eski yöneticisi), bir video ile Facebook beğenileri veya Twitter takipçileri gibi, bir profilin otoritesini veya etkisini temsil eden metriklerin, arama motoru sonuçlarını etkilemeyeceğini belirtti.

Bu açıklama ile beraber, dijital pazarlama ve SEO dünyası darmadağın oldu! Tüm SEO uzmanları tam da sosyal medya ve SEO arasındaki ilişkinin gücüne inanmaya başlarken, bu açıklama planları altüst etti.

 

Peki durum gerçekten de böyle mi?

 

Gelin biraz geçmişi kurcalayalım…

Matt Cutts 2010’da yayınladığı başka bir videoda, sosyal sinyallerin arama motoru sıralamalarını etkilediğinden bahsedilmişti.

Ayrıca searchengineland.com’un meşhur SEO periyodik tablosunda da sosyal medya önemli bir başlık olarak karşımıza çıkıyor.

Searchmetrics’in 2013 yılında yayınladığı sıralama korelasyon tablosuna göre de, sosyal medya ve SEO oldukça alakalı konular gibi duruyor…

sosyal-medya-google-seo

 

Peki burdan ne çıkarmalıyız?

Google’ın SEO konusunda her söylediğine güvenmeli miyiz? Bu çok zor bir soru ama gelin sosyal medya ve SEO arasındaki ilişkiye biraz daha derinlemesine inelim.

Konu Sosyal Medya ve SEO Olunca Dikkat Etmeniz Gereken 4 Konu

1 – Sosyal Medya Arama Sonuçlarını Etkiliyor veya Etkilemiyor Olabilir

 

Özellikle içerik pazarlama çalışmaları ile ilgilenen birçok web site, içeriklerini yayınladıktan sonra bu çalışmaları sosyal medya araçları üzerinden takipçilerine duyuruyor.

Peki bu çalışmanın SEO açısından herhangi bir avantajı var mı?

Bu konuda, Google ile otorite sahibi birçok dijital pazarlama uzmanının görüşleri birbiriyle çelişiyor. Örneğin, dijital pazarlama ve SEO konularında dünyaca bilinen Neil Patel’e göre sosyal medya SEO nun yeni yüzü.

Seosozluk ekibi olarak biz, sosyal medya çalışmalarının SEO üzerinde etkilerinin, dolaylı da olsa, olduğunu düşünüyoruz. Yani sosyal medyada paylaştığınız bir link, birçok kullanıcı tarafından paylaşılıyor, tıklanıyor ve beğeniliyorsa, bu sizin sayfanızı arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşıyabilir. Burada dolaylı derken anlatmak istediğim, kullanıcıların sayfanıza geldikten sonraki davranışlarıdır. Yani çok beğenilen bir paylaşım, beraberinde birçok kullanıcının sitenize yönelmesini sağlıyorsa, bu durum SEO durumunuzu da olumlu etkileyecektir.

 

2 – Sosyal Medya Profilleri

 

Sosyal medya paylaşımları, arama motoru sonuçlarını etkiliyor veya etkilemiyor olabilir ancak sosyal profillerimiz kesinlikle arama motoru sonuçlarını etkilemektedir.

seosozluk-sosyal-medya

Sosyal medya profilleri, normal web sitelere oranla çok daha sıcak bir ortam yaratmaktadır. Dolayısıyla arama motorlarındaki bu listelemenin yardımıyla, web siteniz ile müşterileriniz arasındaki buzları eritebilirsiniz.

Sonuç olarak, hiç şüphesiz, sosyal medya profilleri hem Google hem de kullanıcılar için oldukça önemli. Arama motorlarında listelenen sosyal medya hesapları ile işletmenizin eğlenceli yüzünü müşterilerinize gösterebilirsiniz ve doğal yollarla kazandığınız bu etkileşim, bir süre sonra SEO durumunuzu da olumlu etkileyecektir.

 

3 – Sosyal Medya Kanalları da Aslında Birer Arama Motorudur

 

Ülkemizde sosyal medya araçlarının kullanım oranları nerdeyse tüm Avrupa ülkelerinin üzerinde. Bu konudaki namımız dünya çapında diyebiliriz sanırım 🙂

Durum böyle olunca insanların da sosyal medya araçlarını adeta birer arama motoru gibi kullanmaları oldukça doğal.

sosyal-medya-bir-arama-motorudur

Durum Twitter, Pinterest, Instagram, Google+ veya Youtube için de geçerli. Özellikle son yılların popüler kullanımı hashtagler ile artık içeriklerimiz sosyal medya üzerinden çok daha rahat bulunabiliyor.

Not: Facebook, 2010 yılında günde ortalama Facebook’ta 1 milyar aramanın gerçekleştiğini iletti. Günde 1 milyar!!!

Özetle, artık şirketler arama motorunu sadece Google, Yandex veya Bing olarak görmemeli, sosyal medya aramalarında da görünürlülüğü arttırma çalışmaları yapmalıdır.

 

4 – Gelecek

 

Google’ın algoritmalarında yaptığı değişiklikleri saymaya kalksak, sayfalarca madde çıkar herhalde. Bu arada sadece yaptığı geliştirmelerden bahsetmiyorum, yapıp geri aldıkları dahil…

Bunun en iyi örneği “authorship markup”. Hani Google arama sonuçlarında yazarın resmini gördüğümüz zamanlar…Google bu rich snippet’tan pat diye vazgeçti ancak şu an kulislerde authorship markup’ın geri döneceği konuşulmaya başlandı bile…

Sonuç olarak, bence sosyal medya çalışmaları SEO durumunuzu kesinlikle etkiliyor. Ancak diyelim Google doğru söylüyor, o zaman yakın tarihte bu denklemin bozulacağına hepimiz şahit olacağız. Tüm dünya sosyal medyaya yönelirken, Google bu konudan bihaber kalamaz, kalmayacaktır. (Belki de kalmıyor 🙂 )

Dolayısıyla akıllı markalar, SEO çalışmalarına sosyal medyayı mutlaka dahil etmelidirler. Benden söylemesi 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

2 YORUMLAR

  1. Güzel yazı için teşekkürler. Ben de sosyal medya üzerine çalışmalar yürüten biri olarak belirttiklerinize katılmamak mümkün değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here