Sosyal Medya Üzerine…

Medya Nedir ?

Yığınlarla iletişimi sağlayan radyo, televizyon, gazete ve dergiler gibi basın yayın organlarının tümünü kapsayan ortak ad, kitle iletişim araçları, basın yayın.(tdk)

Medya gelişen teknolojiyle beraber Geleneksel Medya ve Sosyal Medya diye ikiye ayrılmış durumda. Geleneksel medya; radyo,TV ve gazete gibi alanlardan kitlelere hitap ederken Sosyal Medya kitlelere İnternet aracılığıyla ulaşmaktadır.

Sosyal Medya Nedir ?

İnsanlar, özellikle pazarlama profesyonelleri sosyal medyanın ne olduğuna ve geleceğine dair yoğun tartışmalar yapıyorlar. Kısaca internet üzerinde kullanıcı basitliği ve iletişim hızı sağlayan eş zamanlı bilgi paylaşımına yarayan dijital mecralara sosyal medya denir. Sosyal medya belirli kanallardan oluşmaktadır.

Sosyal Medya Kanalları Nelerdir ?

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Linkedin, bloglar, websiteleri gibi yerler sosyal medya kanallarıdır.

Sosyal Medyanın Türkiyede kullanım oranları ve önemi nedir ?

Bu önem kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterse de We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” da görüldüğü üzere ülkemizde 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Bunun yanında 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Geçen yılın verilerine göre 3 milyonluk aktif sosyal medya kullanıcısı artışı ve 2 milyonluk bir aktif mobil sosyal medya kullanıcısı görünmektedir. Her geçen gün hayatımızdaki etkisi daha fazla artan sosyal medyanın gün geçtikçe önemi ve hitap ettiği kitle daha fazla artıyor.

Yine Digital in 2018 in Western Asia araştırmasına göre Türkiye’deki kullanıcılar günde ortalama 7 saatini internette geçiriyor. Bu 7 saatin ortalama 2 saat 48 dakikasını ise sosyal medyada harcıyorlar. Bu geniş kitle ve harcanan toplam zaman şüphesiz ki pazarlamacıların gözünü sosyal medyaya dikmesine sebep oluyor. Biz de bakış açımızı buraya çevireceğiz.

Sosyal Medyada Pazarlama Stratejisinin Önemi Nedir ?

sosyal medya

Firmaların dijital pazarlama ve pazarlama departmanları giderek sosyal medyadan yapılacak pazarlamanın etkisinin diğer yöntemlere göre çok daha etkili olduğunun farkına varmaya başladı. Sosyal Medya kullanım oranlarıyla ilgili istatistikleri bir önceki sorumuzun cevabında vermiştik. Bazı işletmeler dijital pazarlamayı bir kurumsal websitesi yapımı veya bir e-ticaret yapımı olarak görebiliyor fakat ürünleri ve markaları pazarlamak için sosyal medyayı kullanmamak oldukça önemli bir hata olarak önümüze çıkıyor.

Markalar dijitalde Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Linkedin gibi platformları etkin bir şekilde kullanmaya başladığı zaman yaptıkları pazarlama stratejisinin etkisini net bir şekilde görebiliyor. Hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete, hangi ilgi alanlarına hitap etmek istediklerini belirleyebiliyorlar ve nokta atışı reklamlar yapabiliyorlar. Bu pazarlama stratejisi ve reklamlar sayesinde hiç tanımadıkları müşterilere ulaşabiliyorlar, satışlarını ve kalıcılıklarını inanılmaz boyutlarda arttırabiliyorlar. Firmaların sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmakta yaşadıkları temel sorun; dijital pazarlamada rekabet boyutlarının inanılmaz boyutlara ulaşması. Bu sorunu gören firmalar bu konuda uzmanlaşmış sosyal medya ajanslarına yöneliyorlar.

Sosyal Medya Ajansı Nedir ?

Firmaların dijital mecralardaki(Twitter, Facebook, Linkedin, Instagram, Pinterest) itibarını, konumunu, potansiyel müşterilerle ilişkisini, reklam politikasını marka ile iletişim halinde yöneten ve bu mecralarda yapılan işleri firmalara aylık veya haftalık olarak raporlayan firmalara sosyal medya ajansı denir.

Sosyal medyanın ülkemizde ve dünyada yaygınlaşmasıyla beraber firmalar yetenekli sosyal medya ajanslarıyla çalışma arayışına girmeye başladı. Bir sosyal medya ajansıyla çalışan firmaların, sosyal medya ajansıyla çalışmayan firmalara göre hayatta kalma ihtimali ve satışları önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının bir etkisi de sosyal medya ajanslarının sayısının oldukça artmasında oldu. Ülkemizde ve dünyada sosyal medya ajanslarının sayısı son 5 senede önemli ölçüde arttı.

Firmalar Sosyal Medya Ajansı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir ?

Firmaların sosyal medya ajanslarıyla çalışma kararı aldıktan sonra yaşadıkları en önemli sorun hangi sosyal medya ajansıyla çalışmaları gerektiğini bilmemeleri. Doğru sosyal medya ajansı seçiminde firmalara yardımcı olacak 2 altın nokta var :

1- Sosyal Medya Ajansının Portfolyosu

Sosyal medya ajansının portfolyosundan kastımız sosyal medya ajansının geçmişte yapmış olduğu sosyal medya yönetimleridir. Eğer sosyal medya ajansı firmanın çalıştığı sektörde veya benzer çapta bir firmaya geçmişte hizmet verdiyse bu işin detaylarını incelemek firmalara sosyal medya ajansı seçimi konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

2- Sosyal Medya Ajansının Yeteneği ve Tecrübesi

Bir sosyal medya ajansı tercihi yapacakken dikkat edilecek ikinci altın nokta sosyal medya ajansının yeteneği ve tecrübesidir. Sosyal Medya ajanslarının ömrü çok uzun olmasa da bu konuda tecrübelenmiş birçok ajans bulunmakta bu amaçla ajansın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak ve bunun yanında ajans çalışanlarının yeteneklerini ve cvlerini incelemek ajans seçim sürecinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yeni Firmalar ve Start-uplar İçin Sosyal Medyanın Önemi Nedir ?

Türkiye’de 2018 yılında yeni kurulan şirket sayısı bir önceki yıla göre %30.84 oranında artmış durumda(TOBB 2018 Temmuz Verileri) ve bu şirketlerin bir bölümü dijital mecralarda hizmet veriyor. Dijital mecralarda hizmet versin vermesin her yeni şirket sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak durumunda. Türkiye’de 44 milyon aktif sosyal medya kullanıcısının bulunması ve bu aktif sosyal medya kullanıcılarının ortalama 7 saatini sosyal medya platformlarında geçirmesi bu yeni firmaların gözlerini sosyal medyaya dikmesini gerektiriyor.

Sosyal medyadan satışlarını arttırmak isteyen yeni işletmeler sosyal medya ajanslarının en çok çalışmak istedikleri işletmeler oluyor. Bunun nedeni bir şirketin sosyal medyasını sıfırdan alıp belli bir noktaya getirdikleri zaman firmalara sağladıkları katkıyı net bir şekilde gösterebiliyorlar.

Doğru Sosyal Medya Ajansı Tercihi Yapılabilecek Bir Web Platformu Var Mı ?

Dijitalin kolaylaştırdığı işlerden bir diğeri de doğru ajans seçimi yapabileceğin yeni bir web platformunun oluşması. Bir İTÜ Çekirdek girişimi olan Edvido’da birkaç soru cevaplanarak firmaların sosyal medyasını yönetmesi için veya farklı ihtiyaçlar için yetenekleri ajanslarla ücretsiz bir şekilde iletişime geçilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here