Sosyal Medya Pazarlama Yapmak için 10 Neden

Sosyal medya pazarlama, günümüzün en etkili ve “olmazsa olmaz” dijital pazarlama tekniklerinden biri. “Neden sosyal medya pazarlama yapmalıyız?” sorusuna gelince 10 maddeyi birazdan paylaşacağım. Ancak önce beni şaşırtan şu duruma açıklık getirmek isterim.

Günümüzde artık sosyal medyada olmak veya olmamak; genel anlamda “var olmak ya da olmamak” gibi bir şey. Günümüzde çok azınlıkta da olsa bazı işletme sahipleri ve markalar sosyal medyaya karşı bir tutum sergilemekte ve “biz sosyal medyada yokuz ve olmayacağız” görüşünde. Ancak gerçek şu ki siz zaten sosyal medyadasınız; insanlar sizi konuşuyor, sizinle ilgili içerikler giriyor ve yorumlar yapıyorlar. Bunu yönetmek ya da yönetmemek ise size kalmış. En azından “itibar yönetimi” yapmak için bile sosyal medyada olmak ve markanızla ilgili yazılanları takip etmelisiniz.

Peki işletmenize özel açılmış sayfanızla neden sosyal medyada olmalı ve bunu bir pazarlama aracı olarak kaldıraç olarak kullanmalısınız? 10 maddeyi aşağıda inceleyelim.

1- Potansiyel Müşterileriniz Sosyal Medya’da

2017 itibariyle Facebook’u kullanan 2 milyar, kurumsal pazarlama için çok önemli bir platform olan Linkedin’de ise 500 milyon kullanıcı var. Bu rakamlar çok ciddi ve potansiyel müşterilerinizin büyük bir bölümü sosyal medya platformlarında. Doğal olarak, potansiyel müşterileriniz nerede ise siz de orada olmalısınız.

2- Nokta Atışı Hedefleme ile Reklam Olanağı

Sosyal Medya platformları, kullanıcıları ile ilgili hiçbir firmanın sahip olmadığı kadar veriye sahip. Sadece Facebook’un her bir kullanıcı için 1.000’in üzerinde veriye sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar veriye sahip oldukları için sosyal medya platformları kullanıcıları ile ilgili neredeyse her şeyi biliyorlar ve bu da reklam verenler için potansiyel müşterilere erişme ve iletişim yapma konusunda ciddi bir hedefleme fırsatı doğuruyor.

3- Marka Bilinirliği ve Müşteri Sadakati

Sosyal medya pazarlama çalışmalarıyla markalar hem müşterilerini hem de potansiyel müşterilerini takipçi olarak kazanabilmekte ve bu kitle ile sürekli iletişim ve etkileşim yapabilmektedir. Yayınlanan içerikler, sunulan kampanyalar ve yeni ürün lansmanlarıyla işletmeler takipçilerinin ve müşterilerinin sürekli aklında kalmakta, marka unutulmamaktadır. Bu sayede yüksek reklam harcamalarına gerek olmaksızın İngilizce “top of mind” denilen “sürekli akılda kalma, akla gelen ilk marka olma” olgusu başarılabilmektedir. Bu da müşteri sadakati sağlamakta ve müşteriler tekrar tekrar aynı markadan alışveriş yapmaya devam etmektedirler.

4- Sektörde Kanaat Önderi Olmak

İşletmenizin bulunduğu sektörle ilgili yazılar, haberler ve görüşler paylaşarak içerik pazarlamasının gücünü kaldıraç olarak kullanabilir ve sektörde kanaat önderi statüsüne gelebilirsiniz. Sektörde otorite olmanız sizi müşterilerinizin gözünde daha değerli ve vazgeçilmez kılacaktır.

5- Müşterilerle İletişim ve Etkileşim

Sosyal medyanın sağladığı en önemli nimetlerden biri müşterilerinizle etkileşime geçebilmeniz ve geri bildirimler alabilmenizdir. İşletme web siteleri genelde tek yönlüdür, ziyaretçiler sitedeki içerikleri inceler ve çıkarlar, bir etkileşim olmaz. Web sitesine gelen ziyaretçilerin %95’i bir daha sitenizi ziyaret etmez, ziyaretçileri kaybederiz. Sosyal medyada ise takipçileriniz yayınladığınız içeriklere beğeni, paylaşım ve yorum gibi etkileşimlerle geri bildirim vererek sizinle sürekli bağlantıda kalırlar, tek taraflı ve tek seferlik bir ilişki değil uzun vadeli bir etkileşim sağlanır.

6- Online veya Offline Mağazalara Ziyaretçi Çekmek

Sosyal medya pazarlamanın işletmeler için en önemli amaçlarından biri (genelde en önemlisi) web sitelerine ziyaretçi çekebilmektir. Sosyal medyada başlayan iletişim ve etkileşimle web sitesine yönlenen ziyaretçilerin ürünlerinizi satın alma olasılığı oldukça yüksektir. Facebook gibi sosyal medya platformları sadece web sitesine değil, offline mağazalara ve etkinliklere de ziyaretçi göndermek için oldukça etkilidir. Sosyal medya aracılığıyla gerek online gerek offline mağazalarınıza gönderdiğiniz ziyaretçiler size direkt satış ve ciro olarak yansıyacaktır.

7- Sosyal Medya Kullanımı ile SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Sosyal medya pazarlamanın az bilinen önemli faydalarından biri de günümüzde SEO’ya yaptığı pozitif etkidir. İşletme sayfanızda bulunan web sitesi bağlantınız, postlarda bulunan site bağlantılarınız, takipçi sayınız ve postlarınızda gerçekleşen etkileşimler Google gibi arama motorlarına organik sıralama için pozitif sinyaller gönderir. Bu da ilgili anahtar kelimeleriniz için Google’da sizi üst sıralara taşımada katkı sağlar. Özellikle 2017 itibariyle sosyal medyanın SEO üzerine etkisi oldukça artmıştır ve sosyal medyanın SEO için bir kaldıraç olarak kullanılması arama motoru optimizasyonu çalışmalarının vazgeçilmez parçalarından biri durumuna gelmiştir.

8- Sosyal Medyada Müşteri Hizmetleri

Müşterilerinizin büyük bir çoğunluğu Facebook gibi sosyal medya platformlarında bulunduğundan, aldıkları ürün veya servisle ilgili bir problem yaşadıklarında veya bir soru sormak istediklerinde Facebook hesabınıza gelip durumu yazmaktadırlar. Açıkçası müşteriler için bu imkan markaya ulaşmak ve geri bildirim verebilmek için en kestirme yoldur diyebiliriz ve doğal olarak müşteriler bunu kullanmaktadırlar. Siz de işletme olarak sosyal medya üzerinde müşterilerinizin bildirimlerine yanıt vermeli, bu sayede etkili bir müşteri hizmetleri servisi sağlamalısınız. Bu sayede itibarınız artacak ve bu durum uzun vadede markanıza oldukça pozitif olarak yansıyacaktır.

9- Pazar Araştırması

Sosyal medyanın önemli bir diğer faydası da dijitalde pazar araştırması yapmak için kullanılabilmesidir. İlgili sektörde rakip firmaların sayfalarını, içeriklerini, kullanıcıların yazdıklarını ve geri bildirimlerini değerlendirilerek pazarın nabzını tutulabilirsiniz ve bu sayede işletmenizin stratejik çalışmalarına yön verebilirsiniz. Bununla birlikte, yeni bir ürün geliştirmeye başlamadan önce sosyal medyada anketler yaparak takipçilerinizden geri bildirimler alabilir ve yeni ürün geliştirme çalışmalarınız için önemli girdiler elde edebilirsiniz.

10-Rakiplerinizden Geride Kalmamak

Gerçek şu ki rakipleriniz sosyal medyada ve rekabette geri kalmamak istiyorsanız siz de sosyal medyada olmalısınız. Sosyal medyada olmak için oldukça basit ancak bir o kadar da önemli bir neden. Rakipler hususunda diğer önemli bir nokta şu ki; işletme olarak rakiplerinizin yeni ürün ve kampanya gibi aktivitelerini gerçek zamanlı takip edebilirsiniz. Bu takip sayesinde rakiplerinizin aktivitelerine göre stratejiler geliştirip geride kalmamak için aksiyonlar alabilirsiniz.

Sosyal medyada olmak ve sosyal medya pazarlama yapmak için 10 nedeni inceledik. Peki sizin sosyal medyayı kullanma nedenleriniz nedir? Sosyal medya kullanımıyla işletmenize pozitif etki sağlayabiliyor musunuz? Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıda konuya katkılarınızı sağlayabilir ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here