Smileworks Liverpool SEMrush ile bir yıldan kısa bir sürede %2773 oranında eşi benzeri görülmemiş bir trafik artışı elde etti

  “Dünyada sıralaması bizim kadar yüksek hiçbir yerel diş hekimi muayenehanesi, bizim kadar yüksek trafik çeken hiçbir yerel muayenehane görmedim. Ulusal sıralamadayız. Araç sayesinde. Bu kadar basit. Ve hala %50’sini bile kullanmıyorum.”

  Ed Challinor

  Kurucu Ortak ve CEO

  Smileworks Liverpool, UK.

  Smileworks hakkında:           

  Smileworks, güzel, sağlık bilincine sahip ve kararlı hastalara dental ve tıbbi estetik sağlayan, Liverpool’un en popüler diş muayenehanesidir. Smileworks, ortak amaçları hastaları için daha iyi bakım sağlamak olan, Avrupa’nın en iyi diş uzmanlarını toplayıp birleştirdi. Hem genel hem de uzman diş hekimleri, her hastanın mümkün olan en yüksek bakım standardını elde etmesini sağlamak için çok disiplinli bir yaklaşım kullanmaktadır.          

  İşletme, dört yıldan daha az bir sürede, sıfırdan 1.5 milyonluk bir ciroya ulaşarak, Liverpool’daki hem en popüler hem de en büyük muayenehane haline geldi. İngiltere’deki en hızlı büyüyen bağımsız diş hekimliği muayenehanesi olarak, boyutlarını ikiye katlamayı planlıyorlar.

  İŞ ZORLUKLARI

  Ed Challinor ve Dr. MJ Rowland-Warmann’ın özel bir diş hekimi muayenehanesi kurmak için yola çıkışları, 5 yıl önceydi. Tüm doğru kaynaklara sahipti: uzman diş hekimleri, pazarda bir niş ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenme kararlılığı. Hızlı bir şekilde ödemeli medyayı öğrendi ve yeni hastalar bulmak ilk başta kolay görünüyordu. Ancak, zaman geçtikçe: “Orijinal ve mükemmel içerikler yazıyordum, ancak kimse okumak istemiyor gibiydi. Ayda yaklaşık 980 kullanıcım vardı ve bu kesinlikle yeterli değildi.” 

  Outbound pazarlama gittikçe daha verimsiz hale geliyordu: “Outbound stratejimiz, bir satış yazılım sistemine yönelten PPC ve Facebook’tan müşteri adaylarını içeriyordu ve öndeki çalışanlar, ilk başta iletişim bilgilerini infografikler, mıknatıslar ve benzeri için vermiş müşteri adaylarına yapılan soğuk aramalarla saatlerini geçirmek zorunda kalıyorlardı.” Bunlar, işletmenin ihtiyacı olan kararlı hastalar değildi; sadece geçici bir ilgi gösteren insanlardı. Bu, öndeki çalışanlar üzerinde büyük bir iş yükü oluşturdu ve insanlar gitmeye başladı.

  Ed bir satış müdürü bile işe aldı, ama klinik ekiplerin düşüncesine göre, bu da muayenehanede bulunmak istemeyen hastalarla sonuçlandı.

  Bu noktada, web sitesinin optimize edilmesi ve kullanıcılar ve motorlar göz önünde bulundurularak özenle hazırlanması gerektiğini fark etti.

  Hastaların asıl istediğinin outbound değil inbound olduğu keşfi çok önemliydi. Ed, “İnsanlar kendi şartlarında aramak ve satın almak istiyor – satışa ikna edilmek istemiyorlar,” diyor. “Bir noktada giden pazarlama maliyetlerimiz, ücretli medyada 5.000 £ ve bir PPC ajansında aylık 700 £ idi. Bir de işletme önü mesaisi, satış müdürü maaşı ve rezervasyonlardan klinik tedavilere %20 ila %30 arası bir dönüşüm oranı vardı. Zar zor ayakta kalıyorduk.”

  SEMrush burada devreye girdi. 

  ÇÖZÜM

  10 aydan kısa bir süre önce Smileworks, SEMrush’a döndü ve ilk denetimini gerçekleştirdi.

  “Rekabetçi analizi, piyasadakinin en iyisi. Diğer araçlar trafiği çok fazla abartıyor, SEMrush bana diğer sitelere kıyasla sıralamamın nasıl olduğu konusunda kesin bir fikir verdi. Bu fikir ürpertici derecede doğruydu!”

  Esasen Ed’in istediği şey, yerel rakiplerini geride bırakmaktı. Local Pack ile ilgili analitik proje endişelendiriciydi: Smileworks’un rakipleri, anahtar kelimelerinin %30’u için sıralanırken, Smileworks için bu yalnızca %4’tü. Başlangıçta Ed, Smileworks’un sıralamaya girdiği çok sayıda anahtar kelimenin, harita sonuçlarının yüzdesini azalttığını düşündü, ama verileri deştiğinde aslında harita paketinde az temsil edildiklerini keşfetti.   

  Ed, SEMrush verilerine dayanarak yerel bir alıntı denetimi yaptı ve harita paketi listelerini kısa sürede çarpıcı bir şekilde artırdı: 4 haftada %300 artış!

  “Sayfa sıralaması güç gibidir,” diye devam ediyor Ed, “Yani Etki Alanı Otoritesi her zaman aklımdaydı. En iyi 10 kıyaslama aracını kullanıyorum, ama büyük DA90 ve büyük sayfa sıralamalarına sahip siteleri dikkate almıyorum. Eğer küçük bir yerel muayenehane bir grup büyük oyuncu arasında birinci sıradaysa, o zaman kıyaslamada bakmanız gereken odur.”

  Şimdi  sıralamaları nasıl? Ed, “DA28 sitemizle DA90 alanları geride bırakıyoruz,” diyor.  

  İçerik yönetimi söz konusu olduğunda, Ed’in sadece SEMrush kullanarak yaptığı projelerden biri, diş kaplamalarının maliyeti ile ilgiliydi. Smileworks’un sağladıkları her türlü ürün ve hizmet ile ilgili sayfaları var, ancak kaplama maliyetleri sayfasında yamyamlaştırma sorunu vardı. “Kaplama maliyeti konusunda sıralamada değildim ve kaplamalardaki maliyet çok önemli!” diye anlatıyor Ed. SEMrush, kaplama ‘maliyeti’ konusunun kaplamalardan farklı bir konu olduğunu keşfetmesine yardımcı olarak, iki konu için ayrı ayrı fakat birbirleriyle bağlantılı sayfalar oluşturmasını sağladı. Ed, “Bunun gibi görüşler paha biçilmezdi,” diyor.

  Sonuçlar gerçekten etkileyiciydi. Bir yıldan kısa bir sürede, Smileworks’un organik trafiği 24 kat arttı. Şu anda ayda 25.000 kullanıcısı var ve bu çoğunlukla bazı ulusal sonuçlardan geliyor. “Biz yerel bir şirketiz ve Analytics’ten gelen veriler bunun ciddi bir kısmının yerel bölgemizden ve ayrıca dünyanın her yerinden geldiğini gösteriyor. Ancak SEMrush bana trafik ve ulusal çekiciliğin yerel sıralamada da çok yardımcı olduğunu öğretti. İkisi ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı.”

  Genellikle böyle bir büyüme, pazarlama bütçesinin artması anlamına gelir. Smileworks ile durum tam tersiydi. SEMrush kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra, Ed ödenen medya faaliyetlerini önemli ölçüde azalttı, pazarlama giderlerini düşürdü ve Net Kar Marjında %20 artış gördü.

  Ed, “Eskiden toplam 10 bin £ gelir elde etmek için yaklaşık 80 bin £ harcıyordum,” diyor. “Genel giderler göz önüne alındığında, bazen para kaybediyorduk. Şimdi sadece yerel SEO kullanıcılarımızı yeniden hedeflemek için ücretli medya kullanıyorum ve reklam harcamalarım çok azaldı. Bizim için yatırım getirisi hesaplanamayacak kadar yüksek. Uygulama sabahları ilk açtığım ve akşam işim bitmeden önce en son baktığım uygulama.”

  SONUÇLAR

  • Organik Trafik fırlarken, müşteri tabanı 24 kat büyüyor.

  SEMrush suite uygulamasından bu yana Smileworks’un müşteri tabanı, çevrimiçi trafik miktarında ve randevu alan gerçek müşterilerde çarpıcı bir artış kaydetti. Benzer bir işletme, günde ortalama 2 aday müşteri ediniyorsa, Smileworks 12 müşteri ediniyor. “Şimdi en büyük sorunum yeterince hızlı diş hekimi alımı yapamamak.”

  • Bir yıldan kısa bir sürede, gelirler %100 oranında arttı.

  Ed muayehanesini -%5 kazanç seviyesinden +%38 seviyesine çıkardı ve ilk sıradaki gelirinde %100’lük bir artış oldu. Tüm borçlarını ödediler, acentelere olan bağımlılığı en aza indirdiler ve reklam harcamalarını %90 oranında azalttılar.

  • Inbound pazarlama gerçekten sadık müşteriler oluşturur.

  En önemlisinin, şirkete gerçekten ilgi duyan hastalar olduğu ortaya çıktı; güçlü bir alıcı niyetiyle muayenehaneye geliyorlar ve istedikleri tedaviyi alıyorlar. Smileworks için rezervasyon dönüşümü yakın geçmişteki 10’da 1 yerine 3’te 1’e ve tedavi alma dönüşümü ortalama %20 yerine %60’a ulaştı.

  SEMrush ve 7 günlük ücretsiz deneme hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin: SEMrush.com

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here