Site Trafiğini Arttırma Yöntemleri

Web site trafiğini arttırmak için kontrol listesini adım adım uygulamanız halinde siteniz SEO ve kullanıcı deneyimi açısından daha sağlıklı olacaktır. SEO kontrol listesi sayesinde siteniz arama sonuçları için daha çok iyileşmenin yanı sıra görünürlük kazanarak kullanıcılar tarafından ulaşılabilirlik elde edecektir.

Web site trafiğini arttırmak için sizler için belli başlı yöntemleri belirledim. Fakat trafiği arttırmanın kalbi kullanıcı deneyiminden geçer siz her ne kadar kaliteli ve bilgili içerik sunarsanız ziyaretçileriniz tekrardan sitenize gelir. Sitenize gelmesiyle birlikte Ort. Oturum Sürelerinde artış davranışı sergilenir. Haydi zaman kaybetmeden Site Trafiğini Arttırma yöntemlerini inceleyelim.

Site Trafiğini Arttırma Adımları

1 ) SSL Sertifikası Kullanıyor Musunuz?

ssl-sertifikas-kullanıyor-musunuz

Google, 2018 yılı başında site sahiplerine önemli bir duyuru yaptı. SSL sertifikası olmayan siteler 2018 yılının Temmuz ayından itibaren Güvenli Değil ibaresi bulanacağını dile getirmişti ve öyle de oldu. Ayrıca SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerin görünürlüğü düşmesinin yanı sıra artık arama sonuçlarında ilk sayfalarda sertifikalı siteler bulunuyor.

Kısacası SSL sertifikasına sahip olmayan siteler artık geri planda bulunacak. Sertifikanız bulunmuyorsa Hosting firmanızdan temin ederek aynı güç içerisinde kurulum yaptırabilirsiniz.

Https-kullanımı

SSL Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

2 ) Sitemap.xml Oluşturun

Arama motoru botlarının site içerisinde ki sayfaları takip edebilmesi ve taraya bilmesi için sitemap.xml oluşturmanız gerekmektedir. Site haritasını bazı araçlar ile oluşturabilirsiniz fakat dinamik yapıda olması gerekir çünkü sayfa oluşturduğunuz zaman site haritasında otomatik olarak görünmesi avantaj sağlar.

WordPress tabanlı web sitesiniz var ise SEO Sitemap eklentisi sitemap.xml dosyanızı dinamik yapıda oluşturabilirsiniz.

Site Haritası Komutları

Site haritasının en püf noktası changefreq ve priority değeri fakat Google geçtiğimiz ayda Priority değerinin artık bir öneme sahip olmadığını belirtti. Changefreq komutu sayesinde hangi zaman diliminde sayfanın taracağını bot’lara belirtebilirsiniz.

sitemap xml

Yukarı da yer alan örnekte changefreq değerini always (her zaman) olarak belirttim çünkü anasayfamız en güçlü ve devamlı güncel olan sayfadır. Sayfa ve kategorilerinizi aşağıda yer alan Changefreq değerine göre revize edebilirsiniz.

 • Anasayfa: always
 • Kategoriler: hourly
 • Ürünler: daily
 • Diğerleri: weekly

Not: sıkça sorulan sorular, giriş yap, kayıt ol vb. gibi değersiz sayfalarınız var ise sitemap.xml dosyasında bulundurmayınız.

3 ) Görsel Sitemap.xml Kullanıyor Musunuz?

Yukarıda sayfalar için sitemap.xml dosyasının öneminden bahsettik. Fakat resimlerinizin Google görsel sonuçlarında görünebilmesinin ve yükselebilmesi için aynı şekilde görsel sitemap.xml dosyasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Görsel site haritası oluşturduktan sonra Google Search Console aracı ile Google botlarına bildirmeyi unutmayınız.

resim-site-haritası-oluşturma

Görsel Sitemap.xml Oluşturma

4 ) Zayıf İçerikli Sayfalarınızı Kontrol Edin

Kullanıcıları sayfa veya site içerisinde tutmanın püf noktası zenginleştirilmiş içeriktir. İçeriğiniz tam anlamıyla kaliteli ve bilgi aktaracak elementlerden oluşuyorsa kullanıcılar sizin aboneniz olabilir.

Zayıf içerikli sayfalarınızı geçmişe dönük inceleme yaparak revize etmenin yanı sıra sık sık güncelleyiniz. Bu esnada kullanıcılara güncel bilgi aktarmış olur ve arama motorları sayfayı taradığı zaman içeriğin güncel olduğunu anlayıp sizleri ödüllendirir.

Screaming Frog SEO Spider aracı sayesinde zayıf içerikli sayfaları tespit edebilirsiniz. Zayıf içeriği olsan sayfa içerisinde kelime ve multimedya zenginliği bulunmamaktadır. Screaming Frog SEO Spider aracını kurduktan sonra sitenizi Crawl ediniz ve daha sonra Word Count ve Text Ratio kısmından düşük olanları tespit edip zayıf sayfalarınızı güçlendiriniz.

zayıf-içerikli-sayfalar

5 ) Trafiği Az Olan Sayfalarınızı Optimize Edin

Google-Analytics-trafik-az-çeken-sayfalar

Arkadaşlar ilk önce sayfalarınızın ne kadar trafik çektiğini veya ne kadar görünürlük sağladığını kontrol ettikten sonra optimizasyon işlemine başlamanız gerekiyor.

Google Analytics > Davranış > Site İçeriği > Tüm Sayfalar kısmından en az trafik çeken sayfaları tespit ediniz. Çıkış oranı ve yüzdesi ile birlikte bu verileri ilk başta export edin. Bu sayfaların içeriklerini Google Trends ve kelime araçları üzerinden yol haritası çıkartarak zenginleştirmeniz gerekiyor.

6 ) Gösterimi Yüksek Olan Sayfalarınızı Güçlendirin

Google Search Console aracında bulunan Performans kısmından organik verilerinizi tamamıyla görebilir ve stratejiler üretebilirsiniz. Burada izlemeniz gereken en önemli 2 nokta var Sorgular ve Sayfalar. Search Console paneline girdikten sonra sol taraftan Performans verilerini açınız ve son 28 günü filtreleyiniz. 

Search Console Gösterimi Yüksek Olan Sayfalar

Sayfa sayısı kısmından Gösterime tıklayın en yüksek gösterim aldığınız sayfaları listeleyin. Burada dikkat etmeniz nokta var.

Örneğin: A sayfanız 1200 gösterim 200 tıklama almış geriye kalan 1000 tıklama nerede? Bu soruyu kendinize sorarak yola çıkınız.

Rakipleriniz inceleyin, içeriği güncelleyin, görsel ve video ile destekleyin hatta site içi link inşası ile o sayfanızı güçlendirin. Güçlendirmeniz halinde daha ön planda bulunarak tıklama oranınız artış gösterecektir.

7 ) Hemen Çıkma Oranını Azaltın

Kullanıcılar sayfalarınızı hemen terk ediyor veya aradığını bulamıyorsa trafik kaybını sık sık yaşamanın yanı sıra potansiyel müşterilerinizi kaybetmiş olursunuz. Hemen çıkma oranını azaltmak sizin elinizde ama ilk önce Google Analytics üzerinden verilerinizi inceleyin. 

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranını düşürmek için alınması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Fakat bu adımlardan önce kategori, ürün veya diğer sayfalarınızın kendisini doğru izah edip etmediğini bilmeniz gerekiyor. 

Örneğin : Uzun kollu gömlekler kategorisinde birden fazla kısa kollu gömlek ürünleri bulunursa kullanıcı tarafından güvensizlik oluşur. 

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek Sizin Elinizde…

Dikkat etmeniz gereken adımlar;

 • İçerik yetersizliği
 • Anlatıma veya konuya uygun olmayan görseller.
 • Video içeriğinin bulunmaması.
 • Sayfanın yavaş açılması.
 • İstenilen ürünün veya bedenin bulunmaması.
 • Kırık linkler sebebiyle 404 hata sayfasıyla karşılaşılması.
 • Sitenin mobil uyumlu olmaması.

Oranın yüksek olduğu sayfaları optimize etmeniz halinde oranı düşürebilirsiniz.

8 ) Yinelenen İçerikleri Toparlayın

yinelenen sayfalar

Bir birine benzeyen veya bir konu üzerine defalarca farklı sayfalar açılıp içerik ürettiğiniz yazıları tek çatı altında toplamanız halinde içeriğiniz zenginleşip arama sonuçlarında daha üst konumda yer alabilir.

İçeriğinizin sadece üst konumda yer alması önemli değil kullanıcıların aklı karışmayacağı gibi arama motoru botlarının hangisini referans olacağı belli olur.

Kopya veya benzer içeriklerinizi maddeler halinde yeni bir içerik şeması eşliğinde oluşturunuz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra belli bir süre sonra organik trafiğinizin artış gösterdiğini görebilirsiniz.

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here