Şirketiniz İçin Faydalı Olacak 3 İçerik Pazarlaması İpucu

Şirketinize en uygun olan içerik pazarlamasını öğrenerek pazarlama konusunda daha iyi bir adım atabilirsiniz.

Aşağıdaki alıntıyı Robert W. Bly’nin The Digital Marketing Handbook adlı kitabından aldık.

”İçerik pazarlamacılığı kesinlikle şirket pazarlamanızın oklarından biri olmalıdır. İçerik pazarlaması, pazarlama dünyasının önemli bir bileşeni haline gelmiştir. İçerik Pazarlama Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pazarlamacıların yüzde 88’i bu yıl planlarına içerik pazarlamasını ekledi. Ancak, içerik pazarlaması tam olarak nedir ve hizmetlerinizi çevrimiçi pazarlamada nasıl kullanabilirsiniz?

İçerik pazarlaması, videolar, bloglar, makaleler ve sosyal medya yayınları gibi çevrimiçi materyallerin oluşturulmasını ve paylaşılmasını içeren bir pazarlama türüdür. Doğrudan pazarlama ve marka pazarlaması gibi diğer pazarlama türlerinden farklıdır, çünkü bir markayı açıkça tanıtmaz, bunun yerine uzmanlığınızı vurgulamak için tasarlanmış yararlı, bilgilendirici içerikler yaratarak bir ürün veya hizmete olan ilgiyi arttırmayı amaçlar.”

İçerik pazarlaması neden online satış hizmetleri için çok etkili? Çünkü içerik pazarlaması: Bir hikaye anlatır. Bu durumda, markanızın hikayesini, hedef kitlenizin sorularını yanıtlayan ve onlara hizmetinizin cevabı olduğunu gösteren satış şeklini anlatıyorsunuz.
Uzmanlığınızı geliştirir. İnsanlar, içerik pazarlama parçalarınıza olumlu yanıt verdikçe, size ve markanıza güvenir. Zamanla, insanlar sizi alanınızda uzman olarak görür.

Bir Sorunu Çözen İçerik

İçerik pazarlaması, diğer pazarlama biçimlerine göre daha yumuşak bir dokunuş gerektirir. Satış yapıyor olabilirsiniz ancak mesajınızın satışlardan daha yararlı olması gerekir. İnsanlar neden sizin hizmetinizi istesin? Çünkü sadece çözebileceğiniz bir problemleri var. X, Y veya Z hizmetlerinin sağlayıcısı değilsiniz; sorun çözücüsünüz.

Örneğin, bir özgeçmiş yazma hizmeti sunuyorsanız hangi problemi çözersiniz? Sadece özgeçmiş satmıyorsunuz aslında yeni bir kariyere geçmek isteyen biri için, yepyeni bir hayat satıyorsunuz. Onların problemi, daha iyi şartlarda bir iş bulmak…

Sunduğunuz hizmetler ile çözdüğünüz sorunları düşünün ve bunu yapan içeriklerin reklamını yapın. Bu, iş için en iyi kişi olduğunuzu gösterir.

İçerik Pazarlaması Viral Pazarlamadır

İçerik pazarlaması, büyük ölçüde, paylaşım hakkındadır. Görüntüleyenlerin arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecekleri yararlı, ilginç ve bilgilendirici içerikler oluşturun. Web sitenizin ziyaretçilerinin sorununu çözen iyi yazılmış blog yazıları, infografikler ve nasıl yapılır videoları, paylaşım davranışını teşvik etmenin harika bir yoludur.

Ziyaretçilerinizin içeriği arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyin. Bunu, Facebook ve Twitter gibi siteler için paylaşma düğmelerini ekleyerek kolaylaştırın. Bu sayede, pazarlama mesajlarınız orijinal kitlelerinin ötesinde daha geniş bir dağılım elde eder.

İçerik, Kelimelerden Fazlasıdır

İnsanlar, arkadaşlarıyla ve iş arkadaşlarıyla değerli içeriği, ürün veya hizmet bilgisinden daha kolay paylaşır. Dolayısıyla içerik çok viral bir pazarlama türü ve saf satış mesajlarından çok daha etkilidir.

Tüm içeriğin bir makale, kitap veya blog yayını olması gerekmez. Araçlarınız ve teknik bilginiz varsa, nasıl yapılır videoları oluşturabilir, bir web semineri düzenleyebilir veya uzmanlığınızı vurgulayan bir infografik oluşturabilirsiniz.

Bunun gibi düzenli, dinamik içerik yayınlamak, web sitenize yalnızca geri dönüş ziyaretlerini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda paylaşılabilir ve popüler olmasını sağlar. Aslında, sosyal medya yönetim firması Buffer’a göre görsel içerik, sosyal medyada diğer içerik türlerinden 40 kat daha fazla tercih edilir. Ayrıca infografik paylaşım oranları da oldukça yüksektir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here