Kurumsal Bloglara 7 Önemli Öneri

Her dakika yeni bir blog açılıyor. Bazı bloglar ticari amaçlarla bazıları ise tamamiyle hobi amacıyla internet dünyasına katılıyor. Ancak tüm blogların en büyük amacı yayınlanan yazıların okuyucular tarafından beğenilmesidir. Peki son dönemde hiç durmadan açılan şirketlere ait bloglar da neyin nesi?

Kurumsal Bloglar İçin 7 Önerileri

Kurumsal Bloglar veya haber portalları, e-ticaret sitelerine oranla çok daha fazla organik (reklamsız sonuç) trafik çekmektedir. Ücret ödemeden kitlelere ulaşabilmek kolay değildir ancak bu bir kere başarıldığında, şirketlere çok önemli kazançlar getirmektedir. Hal böyleyken şirketlerin iştahı da kabarmaktadır.

Kurumsal bloglar, kişisel bloglardan biraz daha farklıdır. Daha profesyonel bir görünümün yanı sıra daha detaylı kurgulanmaktadır. Ne de olsa amaç daha fazla satış elde etmek. Peki şirketler, bloglarını nasıl yönetmeleri gerektiğini biliyor mu?

Şirket Bloglarının Dikkat Etmesi Gerekenler

http://ballstocancer.com/map192 Eğer şirket bloğunuz varsa aşağıda belirttiğimiz konulara çok dikkat etmelisiniz. Yapılacak olası hatalar, emeklerinizi boşa çıkaracağı gibi e-ticaret sitenize de önemli ölçüde zarar verebilir. Gelin beraber dikkat etmeniz gereken önemli noktaların üzerinden geçelim…

Sabırsız Olmayın

http://yoka.co.id/yodya/?map192  

Şirket bloglarının yaptığı hataların başında sabırsızlık gelmektedir. Elde ettikleri organik trafiği hemen e-ticaret sitelerine yönlendirme çabaları, uzun vadede şirketlere yarardan çok zarar getirecektir http://studiompls.com/map192.

Ben dahil hiç kimse iyilik olsun diye bir blogu okumaz. Yani başka bir deyişle blogların yakalamaya çalıştığı başarı kimsenin umurunda değildir. Her okuyucu kendi çıkarını düşünür ve okuduğu yazıdan istediği bilgiyi elde etmek ister. Dolayısıyla henüz kendisini kanıtlayamamış blogların satış yaptıkları e-ticaret sitelerine link göndermesi, pek akıllı bir davranış olmayacaktır. Siz siz olun sabırsız olmayın! http://rosiemccaffreys.com/map192

Sosyal Medya Kullanımına Önem Verin

this web page  

Sosyal medyayı efektif kullanıp, insanları etkileyici paylaşımlarda bulunun! see more

Sosyal medyada hangi yazıları daha fazla paylaştığınızı hiç düşündünüz mü? Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar sosyal medya üzerinden yayınladıkları paylaşımları, diğer insanların hoşuna gideceğini düşündüğü için yayınlıyor. Yani okuyucular kendi beğenilerinden çok diğer insanları düşünüyor. Dolayısıyla şirketler ne kadar samimi, farklı ve etkileyici içerik hazırlarsa, sosyal medya paylaşımları o oranda artacaktır.

Devamlılık Şart

more info  

Satılacak o kadar ürün dururken, devamlı blogunuzu güncellemeniz de şart mı? Cevap kesinlikle evet! Bloglar kesinlikle ilgisizliğe gelmez ve devamlı güncellenmek ister.

Şirketlerin yaptığı bir diğer önemli hata ise, ilk zamalar güncel tuttukları bloglarını daha sonra başı boş bırakmalarıdır. Bir hevesle açılan bloglar, yetersiz iş gücü yüzünden güncellenemezse sonuç ne yazık ki hüsran olacaktır. Dünyaca ünlü birçok şirket sadece bloglarını güncel tutmak için birçok eleman çalıştırmakta ve bu sayede organik trafikten çok önemli kazançlar sağlamaktadır. Eğer küçük bir işletmeniz varsa ve blogunuza yeni içerik oluşturacak kimse yoksa oturup blogunuzu kendiniz güncellemelisiniz! here

Yorumlara Dokunmayın

 

Kurumsa bloglar da yer alan yorum alanları kullanıcı bağlılığı ile doğrudan ilişkilidir. Yani okuyucularınız yazılarınıza ne kadar fazla yorum yaparsa aranızdaki ilişki o derece güçlenecektir.

Yorumlar ile ilgili dikkat etmeniz gereken iki önemli konu vardır. Birincisi, yorumlara kesinlikle müdahe etmeyin. Yani hakaret veya yasak içerik olmayan tüm yorumları blogunuzda yayınlamalısınız. Yapılacak olası eleştirileri engellememeli ve anlamaya çalışmalısınız. İkinci önemli konu ise, okuyucularınız ile iletişim halinde olmanızdır. Yani yorumlarda yer alan soruları cevaplandırmalı, okuyucularınızın merakını gidermelisiniz.

Ürün Tanıtımı mı? Iyyhhh!

 

Google’da merak ettiğiniz bir konu ile araştırma yapmaya karar verdiniz ve karşınıza bir blog çıktı. Blogta yayınlanan yazıyı okumaya başladınız ve daha iki satır geçmeden karşınıza bir reklam metni çıktı. Blogu terk etmeniz an meselesi olacaktır. Daha da kötüsü belki bu blogu bir daha hiç ziyaret etmeyeceksiniz.

Blogunuzda ürünlerinizi kesinlikle ama kesinlikle tanıtmamalısınız. Okuyucular, merak ettikleri konuları incelemek ve keyifli zaman geçirmek için blogunuzdadır, sizin reklamlarınızı görmek için değil.

Ghost Writer

 

Ülkemizde pek yaygın olmayan “ghost writer” kavramı, gelişmiş ülkelerde birçok kurum tarafından tercih edilmektedir. Ghost writer, kısaca başka bloglar için yazılar hazırlamak anlamına gelir. Amaç ise blog yazarlarının kendi reklamlarını başka bloglar üzerinden yapabilmesidir.

Büyük  blogları için makale hazırlamak herkesin işine gelir. Bu yöntem ile yazıyı hazırlayan blog yazarı, yayınladığı makalenin hemen altında kendi tanıtımını yapabilir, şirketler de değerli yazıları bloglarında ücretsiz olarak yayınlayabilir. Dolayısıyla birçok değerli yazı, kurumsal bloglar da yayınlanabilecek ve şirket giderleri minimuma inebilecektir. Win win situation yani!

İnteraktif İletişim

 

Okuyucularınız ile sosyal medya dışında da interaktif iletişim halinde olmanız, okuyucu bağlılığını önemli ölçüde arttıracaktır. Okuyucularınızla bilgi paylaşımının biraz daha ötesine geçebilirseniz, çok önemli bir yol katettiniz demektir. Peki nasıl mı?

Basit pazarlama yöntemleri, okuyucularınızın dikkatini önemli ölçüde çekecektir. Çekilişler, hediye kuponlar veya müşterilerinizin dahil olabilecekleri ufak eğlenceli oyunlar, okuyucu bağlılığını arttıracak ve onları çok daha iyi anlayabilmenizi sağlayacaktır.

 

Özetle…

Kurumsal blogları, başarıya giden yolda çok dikkatli olmalıdır. Yapılan hatalar, emekleri boşa çıkarabileceği gibi asıl satış yapan siteye de zarar verebilir. Kurumsal bloglarının dikkat etmesi gerekenleri özetlemek gerekirse,

  • Sabırsızlık: Okuyucularınızı hemen e-ticaret sitenize yönlendirmeye çalışmayın. Öncellikle blogunuzun belirli bir başarı yakalamasını bekleyin.
  • Sosyal Medya: Sosyal medyayı çok sık kullanın (tabi ki rahatsızlık vermeyecek sıklıkta). Gerekirse Facebook, Twitter gibi kanallara biraz para harcayabilirsiniz.
  • Devamlılık: Sitenizi her zaman güncel tutmalısınız. İçerik, safsaklığa gelmez.
  • Yorumlar: Okuyucularınızın yaptığı yorumu sitenizden kaldırmayın (tabi ki hakaret, küfür veya abuk sabuk yorumlar hariç) ve okuyucularınızın sorularını bu alanlarda mutlaka cevaplandırın.
  • Ürün Tanıtımı: Blogunuzda asla ürün tanıtımı yapmayın.
  • Ghost Writer: Blogunuza dışarıdan yazar bulun. Kaliteli ve farklı yazılarla farklı kitlelere ulaşabilirsiniz.
  • İnteraktif İletişim: Blogunuz eğlenceli olsun ve elinizden geldiğince okuyucularınızı sürece dahil edin. Okuyucularınıza ufak hediyeler vermekten de kaçmayın 🙂

 

Blogunuzun yönetimi hakkında yardıma mı ihtiyacınız var? veya Şirketinize ait sıfırdan bir blog açıp yönetmemizi ister misiniz? Tüm sorularınız için seo@seosozluk.com adresine email gönderebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here