SEO’da Anchor Text Uygulamaları, Cezalar ve Çözümler

Merhaba, bu yazımızda backlink anchor text (köprü metin veya bağlantı metni olarak da bilinir) türleri, en iyi kullanım biçimleri ve olası cezaların önüne geçmek için yapılması gerekenleri değerlendireceğiz.

Anchor text, link yapısının tıklanabilir ve görünen kısmıdır. Örneğin, Seo Sözlük Ajans Sayfası metni sizi ilgili sayfaya götüren link olmakla beraber burada bağlantı metni “Seo Sözlük Ajans Sayfası” şeklindedir. Bağlantı metinleri default olarak ve genelde mavi renkli iken tıklandığında kırmızı renk alır. Eğer sayfada CSS yapılandırması varsa bu renkler farklı olacaktır. Verdiğimiz örnekteki bağlantı şu şekildedir;
anchor-text-sample

Bağlantı metinleri ve kullanım biçimleri gerek site içi linklemelerde gerekse siteye gelen linklerde öneme sahiptir. Google arama motorunu kurulduğu günden bu yana güçlü kılan ve pazarı domine etmesini sağlayan en büyük faktörlerden biri pagerank algoritmasıdır. İnternet teknolojisi gelişmeye başladıktan sonra web üzerinde çok sayıda sayfa ve döküman birikmeye başlamıştı. Bu kez tüm bu sayfa ve belgelerin kullanıcılar tarafından rahatlıkla bulunabilmesi gerekiyordu, bu ihtiyaç arama motorlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak kullanıcıların milyonlarca belge ve sayfa arasından aradıklarını bulabilmesi için arama motorlarının bu doğrultuda bir listemesi yapması gerekiyordu. 1998 yılında kurulan Google arama motoru, bilimsel makalelerin atıf alması gibi, webdeki sayfaların da diğer sayfalardan atıf / link almasını bu sayfalar için pozitif bir sıralama faktörü olarak değerlendiren PageRank algoritmasını devreye soktu. Bu devrim niteliğindeki gelişme Google’ın diğer arama motorlarından sıyrılmasını sağladı.

Günümüzde Google, web sayfa içeriklerinin kalite düzeyini ve kullanıcıların bu içeriklerle etkileşim biçimlerini algılayıp değerlendirebilse de PageRank algoritmasını rafa kaldırmış değil. Günümüzde halen, Search Engine Land’in, Google’s Top 3 Search Ranking Factors yazısında belirttiği gibi backlinkler, içerik ve rankbrainle beraber Google’ın en temel 3 sıralama faktörü arasında yer alıyor. Neil Patel’in kullanıcı davranışının Google sıralamalarına etkisini incelediği yazısında yer verdiği aşağıdaki grafik de link popülaritesi ve link anchor text yapısının önemini gösteriyor.


Kaynak: https://neilpatel.com/blog/the-advanced-guide-to-user-behavior-data-and-how-it-affects-search-rankings/

O halde gelin beraber anchor text türlerini ve uygulamalarını inceleyelim:

Çıplak Anchor Text ve SEO’da Kullanımı

Web sayfası URL’sinin herhangi bir bağlantı metni olmaksızın çıplak olarak yer aldığı bağlantılardır. Örneğin https://digitalempire.com.tr/izmir-seo-uzmani-ajansi.php bağlantısı belirtilen sayfaya giden bir çıplak URL’dir. Çok tercih edilen bir linkleme yöntemi değildir. Çıplak URL hakkında farklı kaynaklarda SEO’ya bir etkisi ya da katkısı olmadığı şeklinde yer alan bilgiler tamamen yanlıştır. Çıplak URL kullanımının SEO açısından pozitif etkisi vardır, nitekim bu nedenle çıplak URL kullanımı suistimalinin önüne geçmek için Penguin Algoritması manipülatif linklemeleri spam olarak işaretlemektedir. Çıplak URL, diğer linkleme yöntemlerinden farklı olarak sadece bir bağlantı metnine sahip değildir (ya da bağlantı metni URL’nin kendisidir). Eğer aldığınız link nofollow değilse (İlgili Yazı İçin: Nofollow Kodu Nedir Nasıl Kullanılmalıdır) size link veren sayfadan sizin sayfanıza hem güven hem otorite transferi gerçekleşir. Sadece bağlantı metni yok diye bu transferin gerçekleşmeyeceği söylenemez.

Bazı özel durumlar hariç çıplak anchor text kullanmanız önerilmez. Bunun yerine aşağıda belirteceğimiz diğer yöntemleri kullanmak daha faydalıdır.

Ancak, backlink bağlantı metinlerinizi daha dengeli bir dağılım sağlamak için optimize etmeniz gibi özel durumlarda kullanabilirsiniz. Örneğin tam manasıyla güvenmediğiniz bir domainden link alıyorsanız, seçili anahtar kelime üzerinde dramatik bir negatif etki oluşmasını önlemek adına çıplak URL ile bağlantı alabilirsiniz. Eğer, manipülatif davranışları nedeniyle spam olarak işaretlenmiş bir sayfadan link alıyorsanız, anahtar kelime bazlı olarak ani dramatik etkiler görmeseniz de sayfa otoritenizde orta uzun vadede düşüş yaşayabilirsiniz.

Çıplak Anchor Text Yanlış SEO Kullamının Önüne Geçmek

Diğer tüm bağlantı türlerinde olduğu gibi çıplak URL’de de, aynı domainden gelen sitewide linkler, ya da aynı periyotta farklı domainlerden bir anda gelen açık URL linkleri nedeniyle ceza alabilirsiniz. Google Penguin algoritması anahtar kelime ve hedef sayfa bazlı çalışır. Ancak bu, çıplak URL ile manipülasyon yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Örneğin, binlerce indekslenmiş sayfası bulunan bir forumdan footer link almak istediniz, Google’ın sitewide linklere iyi bakmadığını biliyorsunuz, dolayısıyla seçili anahtar kelimenizle footer link alarak ceza yeme riskini göze alamıyorsunuz. Çözüm olarak footer’a çıplak URL eklemeyi düşünebilirsiniz. Ama bunun kesinlikle bir çözüm olmadığını söylemeliyiz. Web sitenizde ya da web üzerinde bir başka sitede 40 sayfalık bir pdf katalog ya da pdf döküman yayınladığınızı düşünün. İnsanların sitenize kolayca gelebilmesi için bu katalog ya da belgenin her sayfasının altına sitenizin çıplak URL’sini koyduğunuzu düşünün. Katalogu yayınlamanızla birlikte Google Pdf dökümanı okuduğunda tek belgeden 40 adet çıplak URL’li çıkış olması nedeniyle Penguin cezası yiyebilirsiniz. Benzer durum, Google ürün forumlarında tartışılmış ve örnek olarak yayınladığı ders programı pdf belgesinin sayfalarına çıplak URL ekleyen bir üniversitenin marka aramalarında bile aramalardan engellenmesi örnek verilmiştir.

2. Jenerik Anchor Text ve SEO’da Kullanımı

Webde sıklıkla gördüğümüz ve bazen bizi rahatsız eden, “Okumak için Tıklayın”, “Hemen Göz Atın”, “Siteye Git” ve benzeri bağlantı metinleri jenerik bağlantı metinlerine iyi birer örnektir. Hedef sayfa hakkında açıklayıcı bilgi içermeyen ve genel kullanımlı bağlantı metinlerine jenerik anchor text denir ve bu tür bağlantılar kullanıcıya iyi bir deneyim yaşatmaz.

Jenerik anchor textler, tercih etmesek de çok zaman mecbur kalıp kullandığımız bağlantı metinleridir. Bazen, “Okumak İçin Buraya Tıklayın” ifadesi kullanıcıyı daha tetikleyici olabilir. Linklemelerde link veren sayfanın link alan sayfayla içeriksel alakalılığı olduğu kadar bağlantı metni alakalılığı da önemlidir. Bu nedenle zorunlu olmadıkça jenerik olmayan, daha tanımlayıcı bağlantı metinleri tercih edilmelidir.

Jenerik Anchor Text Yanlış SEO Kullamının Önüne Geçmek

Çıplak URL’de belirttiğimiz gibi Penguin algoritması bağlantı metni bazlı çalışır. Bu nedenle jenerik bağlatı metinlerine özgü bir ceza yoktur. Ancak genel linklemede dikkat edilmesi gereken ve çıplak URL başlığınd belirttiğimiz konuları (Bkz. Kaliteli Bir Backlink Nasıl Olmalı) ıskalarsanız ceza alabilirsiniz.

3. Tam Eşleşmeli Anchor Text ve SEO’da Kullanımı

Tam eşleşmeli anchor text, SEO çalışmasının odağında bulunan anahtar kelimenin bağlantı metni ile aynı olduğu köprü metinlerdir. Örneğin, “SEO Nedir?” şeklinde bir yazı yazmışsanız ve “SEO Nedir” aramalarında daha yüksek görünürlük elde etmek adına “SEO Nedir” anchor textiyle backlink edinmişseniz bu tam eşleşmeli anchor texte iyi bir örnektir. Tam eşleşmeli anchor texte sahip backlinkler diğer tüm şartların olağan olduğu durumlarda seçili anahtar kelimede hızlı yükseliş sağlar.

Tam eşleşmeli anchor textler seçili anahtar kelimede hızlı yükseliş sağlayan bağlantı metinleri olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Ancak Penguin algoritması , backlink kaynakları ve bağlantı metinleri arasındaki dengeli dağılımı göz ettiği için, tam eşlemeli kullanımı belirli bir düzeyin üzerinde yapmamalısınız. Bu nedenle deyimi yerindeyse tam eşleşmeli linkleme kontenjanınızı yüksek PR’lı ve alakalı içeriğe sahip sayfalardan kullanmanızı öneririz.

Tam Eşleşmeli Anchor Text Yanlış SEO Kullanımının Önüne Geçmek

Tam eşleşmeli bağlantı metinleri sitenin Google sıralamasına ciddi katkılar sağladığı için manipülatif çalışmaların da sıklıkla yapıldığı bir alandır. Bu nedenle tam eşleşmeli backlink kaynaklı spam uygulamaları ya da filtreye takılma sıklıkla görülmektedir. SEO ile ilgili bir siteniz olduğunu düşünün. Sitenizin backlink bağlantı metin dağılımları “SEO”, “SEO Nedir”, “SEO’da 2018 Trendleri” gibi köprü metinlerin yanı sıra birtakım jenerik metinler, görsel anchorlar, markalı anchorlar gibi dengeli bir dağılım göstermelidir. Ancak bağlantılarınızın % 80’i “SEO” gibi jenerik bir arama terimi metnine sahipse bu manipülatif linkleme yaptığınıza dair güçlü bir sinyaldir. Bunun bir çözümü bağlantı metinlerinizi çeşitlendirmektir. “SEO” anahtar kelimesi ile ilgili görünürlük elde etmek istediğiniz bir sayfanın iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatması için SEO Fiyatları ve SEO Nasıl Yapılır gibi yan terimlerden de bahsetmesi buna bağlı olarak “SEO Fiyatları Ne Kadar?”, “2018 SEO Fiyatları”, “Kendim SEO Yapabilir Miyim” gibi anahtar kelimelerde de indeks alması ve bu bağlantı metinlerinden link alması beklenir. O halde bağlantı metinlerinizi çeşitlendirip daha dengeli ve zengin bir dağılım sağlamalısınız.

Başka sitedeki bir makaleden “SEO” bağlantı metni ile ilgili bir atıf aldığınızı düşünün. Peki böyle bir köprü metnin kullanıcıyı cezbetme oranı ve kullanıcıyı bilgilendirme veya kullanıcıya değer katma oranı oldukça düşüktür. Ancak “SEO Yaparken Title ve Meta Optimizasyonu” şeklinde bir bağlantı metni hem kullanıcı için daha aydınlatıcı olmakta hem de daha doğal bir görünüm kazanmaktadır.

Tam eşleşmeli anchor text yanlış kullanımlarından bir tanesi de tam eşleşmeli sitewide link almaktır (Footer, Blog Roll, Sidebar gibi). Eğer 10 tane referans domain ve 24 tane backlinke sahip iseniz bir anda footer link almak ya da bir başka site-wide link alma yoluyla, 11. domainden +300 tane backlink edinmeniz yeterince manipülatif bir davranıştır. Eğer bu linkleri edindiğiniz site alakalı içeriği sahip değilse, örneğin bir webmaster forumundan bir emlak sitesine link ediniyorsanız, manipülasyon yaptığınıza dair kanı pekişir. Eğer bir de “nişantaşı kiralık ev” gibi jenerik ve tam eşleşmeli bir anahtar kelime bağlantı metniniz varsa sıkı durun: Ciddi bir Penguin cezası alacaksınız.

Konuyla ilgili Matt Cutts’ın aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz ya da bir başka yazının konusu olan sitewide linklerle ilgili SiteWide Backlinks: Good or Bad or Bad For SEO yazısını okuyabilirsiniz.

izleyebilirsiniz.

Şimdi şöyle bir örnek düşünelim. Bir site için “nişantaşı satılık ev” anahtar kelimesinde görünürlüğü artırmak istiyorsunuz ancak şu ana kadar bu tam eşleşmeli bağlantı metni haddinden fazla kullanılmış. Belki de ceza almanıza birkaç bağlantı daha edinmeniz kalmış ancak tam eşleşmeli bağlantı metninin itici gücüne ihtiyacınız var. Bu durumda alternatif olarak hedef sayfaya “nişantaşı satılık ev fiyatları” gibi yakın kısmi eşleşmeli linkler edinme yoluna gidebilir ya da “nişantaşı satılık ev” tam eşleşme bağlantı metninden hedef sitenin bir başka sayfasına linkleme yapabilirsiniz.

 

4) Kısmi Eşleşmeli Anchor Text ve SEO’da Kullanımı

Hedef anahtar kelimeyi içinde barındıran ve genelde long-tail olan bağlantı türlerine verilen addır. Örneğin “SEO Ajansı” anahtar kelime odaklı bir görünürlük çalışmasında “SEO Ajansı Seçiminde Dikkat Edilecekler” şeklinde bir bağlantı metni ile link almanız, hedef anahtar kelimeyi kısmen içinde barındırması nedeniyle bir kısmi eşleşmedir. Kısmi eşleşmeler tam eşleşmeye göre kısa vade reaksiyon oranı daha düşük olsa da daha doğal bağlantı metinleri olması nedeniyle uzun vadede SEO açısından daha faydalıdır.

Özellikle kısmi eşleşme bağlantı metinleriniz LSI anahtar kelimelerinden oluşuyorsa, bu kısmi eşleşmeli köprünün faydası artacaktır.

arama-tahminleri
Burada “izmir seo” ile ilgili bazı arama tahminlerini görmektesiniz. “İzmir SEO” anahtar kelimesinde iyi bir indeks yakalamak için “izmir seo fiyatları”, “izmir seo danışmanlığı” gibi anahtar kelimelerden kısmi eşleşmeli linkler edinmeniz güçlü pozitif sinyaller olacaktır. Arama tahminlerinden olduğu gibi alakalı arama terimlerinde de kısmi eşleşmeli bağlantılar edinirken faydalanabilirsiniz.

Bağlantı alınırken yapılan en büyük hatalardan biri zayıf ya da olmayan içeriğe linkleme yapmaktır. Sayfanızda SEO ile ilgili doğru düzgün bir içerik yokken ya da hiçbir şey yokken, sürekli “SEO” ve ilgili anahtar kelimelerden atıf almanız ne kadar ikna edici olabilir? Olmayan bir içeriğin, ya da zayıf bir içeriğin atıf alması ne kadar doğal? Ancak bağlantı metinleriniz, link verilen sayfanın bir kısmı (özellikle botlar tarafından öncelikli olarak okunan title, meta, headings gibi) şeklindeyse bu daha doğal bir bağlantı türüdür. Örneğin, “SEO Analiz Formu” anahtar kelimesinden Digital Empire SEO Ajansı anasayfasına bir linkleme yaptığınızda anasayfada H2 başlıkları arasında “SEO Analiz Formu” yer alması bu linkin gücünü artırır ve linkin gerçek bir atıf olduğunu düşündürtür.

Bir başka örnek verecek olursak SEO Sözlük’ün düzenlediği eğitimle ilgili olan https://www.seosozluk.com/seo-egitimi/ sayfasından ve bu eğitimden bir başka sitede bahsederken “SEO” şeklinde bir bağlantı metni ile bu sayfaya link vermenin kullanıcıya neredeyse hiçbir katkısı yoktur ve eksik bir navigasyonu içermektedir. Burada bağlantı sayfanın da başlığı olan ve kullanıcıya linkin hedefindeki sayfa hakkında daha iyi bir bilgi sağlayan “SEO Sözlük SEO Eğitimi” bağlantı metnini kullanmak çok başarılı ve uygun bir kısmi eşleşme uygulamasıdır.

Kısmi Eşleşmeli Anchor Text Yanlış SEO Kullanımının Önüne Geçmek

Kısmi eşleşmenin tam eşleşme türüne göre daha doğal bir görünüme sahip olduğunu belirtmiştik. Ancak tüm linklemelerde geçerli olan kurallar kısmi eşleşmeli bağlantı metinli linkler için de geçerli. Alakasız siteden, kısmi eşleşmeli footer almak, aynı anda onlarca domainden aynı bağlantı metni ile gelen linkler vb. durumlar kısmi eşleşmede de kaçınılması gereken konulardan.

Burada ekstra dikkat çekmemiz gereken konu ise şu. “2018’de SEO Fiyatları” H1’li bir blog yazdığınızı,  amacınızın “seo fiyatları 2018” anahtar kelimesinde listelenmek olduğunu düşünelim. “2018 Güncel SEO Fiyatları” kısmi eşleşmesinden manipülatif düzeyde bir link akışı sağlamanız durumunda ilgili sayfa ceza alacaktır ancak bu ceza önce “2018 güncel seo fiyatları” aramasında sıralama ya da indeks kaybetmeniz şeklinde olacaktır. Hedef anahtar kelimede bir ceza almanız söz konusu değildir. Ancak bu durumu istismal edecek şekilde, nasıl olsa hedef anahtar kelime etkilenmiyor düşüncesiyle linkleme işlemlerinizi bir tık daha manipülatif hale getirmeniz sayfanın tüm sorgularda indeks kaybetmesine neden olabilirsiniz. Benzer davranışı diğer sayfalarınız ve linkleme çalışmalarında tekrarlamanız bu kez domainin ceza almasına neden olabilir. Burada orta yol, eğer tereddütlerinizin olduğu bir link ediniyorsanız bu bu edinmeyi ilk planda gözden çıkarabileceğiniz bir anahtar kelimeli kısmi eşleşmeyle yapmanız olacaktır.

Kısmi eşleşmelerden ceza gelmeyeceğine dair bilgiler yanlıştır. Çünkü Google sayfaları arama sonuçlarında sorgu – anahtar kelime bazlı olarak listelese de tarama işlemi anahtar kelime bazlı değildir. Cezaya davetiye çıkaran esas tablo, bağlantı metin içeriği veya sayısı değil, bağlantı metin içeriklerinin sayılarının tüm backlink profili içerisinde oluşturduğu dengesizliktir. SEO konusunda ün yapmış bir sitenin “SEO” jenerik anahtar kelimeli tam eşleşmesinden yüzlerce linkinin bulunması veya “seo fiyatları ne kadar” kısmi eşleşmesinden aynı şekilde yüzlerce linkinin bulunması doğal bir durumdur. Çünkü söz konusu site muhtemelen binlerce farklı bağlantı metni üzerinden onbinlerce link almaktadır ve bahsettiğimiz seçili bağlantı metinleri tüm linkler arasında az bir kısmını oluşturmaktadır. Doğal olmayan ise dengesiz dağılımdır. Sitenize gelen 300 link varken bunların 250’sinin linki “seo fiyatları ne kadar” şeklinde ise, bu long-tail anahtar kelimede manipülasyon yapmaya çalıştığınız açıktır. Eşleşmenin kısmi olması bu manipülasyonu ortadan kaldırmaz.

5) Spontan Anchor Text ve SEO’da Kullanımı

Bağlantı metninde spontan eşleşme kavramı ilk defa bu yazıda kullandığımız bir kavram ve aslında bir özel bir anchor text türü değil. Linklemenin yapılış şekli itibariyle bu adı verdiğimiz spontan eşleşme, atıf yapan makaleyi yazan kişinin spontan olarak eklediği ve tam eşleşme, kısmi eşleşme, markalı eşleşme, jenerik eşleşme gibi diğer anchor text türleri sınıfına girmeyen, bazı kaynaklarda karma eşleşme olarak işlenen anchor text türüdür. Bir önceki maddede verdiğimiz örneği yineleyelim. “SEO Fiyatları 2018” başlıklı bir yazı yazıyorsunuz ve bu yazı ciddi bir etki yaratarak pek çok atıf ve link alıyor. Bu linklerden bazıları ise “daha uygun fiyatların yer aldığı” gibi herhangi bir eşleşme türüne girmeyen, kısmi ile jenerik arası bir bağlantı metnine sahip olabilir. Ya da sizin “SEO Fiyatları 2018” hakkındaki yazınızın SEO yapılış sürecini anlattığınız bir kısmı bir başkasının daha çok dikkatini çekmiş ve bu kişi “SEO Fiyatları 2018” sayfanıza “SEO sürecine bakmak isteyenler için” şeklinde bir metinle sitenize link vermiş olabilir. Burada her ne kadar “SEO” sözcüğü kısmi eşleşme oluştursa da bağlantı metninin hedef sayfanın herhangi bir heading – subheadingi ile yakın bir alaka göstermemesi nedeniyle buna “Spontan Eşleşmeli Anchor Text” diyebiliriz. Bu tarz eşleşmede, hedef sayfanın konusu ile tam bir alaka olmaması, hedef sayfa Title – Meta- Heading – Subheading unsurları ile tam bir bağının bulunmaması linkin zayıf bir link olmasına sebep olacaktır. Ancak muhtemelen başka biri tarafından kullanılmayan, ya da çok az kullanılan ve % 100 doğal gelişen spontan eşleşmeli anchor textler sayfanıza gelen link bağlantı metinlerin dağılımında zenginlik ve denge yaratacağı için faydalıdır.

Spontan Anchor Text Yanlış SEO Kullanımının Önüne Geçmek

Açıklamada da belirttiğimiz gibi, bu tarz linklemeler % 100 doğal ve yönlendirmesiz, “spontan” geliştiği için buradan ceza yeme olasılığınız düşüktür. Hatta spontan bağlantı metinleri, backlink anchor text havuzunuzda bir dengeli dağılım yaratacağı için bazı anahtar kelimelerde ceza alma ihtimalinizin de önüne geçecektir. Ama genel linkleme kurallarını ihlal ediyor ya da manipülatif spontan eşleşme alıyorsanız tabi ki ceza alabilirsiniz.

6) Markalı Anhcor Text ve SEO’da Kullanımı

Markalı eşleşmeli anchor textler markanızın bağlantı metni olduğu köprü türleridir. Örneğin, ahrefs’in ahrefs anahtar kelimesinden link alması bir markalı eşleşme – brand match örneğidir. Markalı bağlantı metinlerinin SEO’ya etkisi için önce markalı aramalar (branded query) üzerinde biraz duralım. Markalı aramalar, kullanıcıların bir marka hakkında bilgi edinmek ya da o markanın web sitesine gitmek için arama motorlarında yapılan informational ya da navigational olabilen sorgulardır. Bazı SEO uzmanları, bir markanın branded query’ler ile aranmasının, bu markanın aranan bir değer ve popüler olduğunun işareti olması nedeniyle pozitif bir SEO sinyali olduğunu savunurlar. Bunun aksi bir tez de mevcuttur. Buna göre eğer markalı aramalar bir pozitif sinyal olsaydı, ilgili manipülasyonların önüne geçmek için bir algoritma olmalıydı. Yani, eğer böyle bir pozitif sinyal söz konusuysa site sahiplerinin manipülatif marka aramalarıyla SEO görünürlüklerini de yükseltmesi beklenirdi. Bu durumun önüne geçmek için de manipülatif marka aramalarıyla ilgili bir algoritma gerekirdi. Ancak manipülatif marka aramalarının bir ceza doğurmaması nedeniyle ikinci grup SEO uzmanları marka aramasının bir pozitif sinyal olmadığını savunmaktadır. Bizce, manipülatif aramaların ceza doğurmaması marka aramalarının pozitif sinyale sahip olmadığı sonucunu ortaya koymaz, çünkü negatif sinyal değeri düşük olarak da belirlenmiş olabilir. Bu nedenle marka aramalarının güçlü bir sinyal olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, marka eşleşmeli bağlantı metinlerinde sinyal değerinin sanılandan daha yüksek olduğuna inanıyoruz.

Eğer markanızı içeren bağlantı metinleriyle link alıyorsanız bu sizin, marka olarak da bilinirlik sahibi olduğunuzun, değer katan, önemsenen ve bahsedilen bir marka olduğunuzun işaretçisidir. Bu nedenle markalı bağlantı metinleri değerlidir. Markanızla tam eşleşen bağlantı metinleri ile link edinebileceğiniz gibi hemkanızı içeren vehnişinizle kısmi eşleşmesi de bulunan “Digital Empire SEO Ajansı” gibi karma metinler üzerinden de link edinebilirsiniz.

Markalı Anchor Text Yanlış SEO Kullanımının Önüne Geçmek

Genel linkleme kuralları bu bağlantı metin grubunda da geçerlidir. Ancak bu bağlantı metni üzerinde ceza almanız daha gülünç tablolar ortaya çıkarabilir. Marka adı bağlantı metni üzerinden manipülatif düzeyde link edinmeniz ilk etapta marka sorgularında hedef sayfanın sonrasındaysa tüm sitenin indeks kaybı yaşamasına neden olabilir. Sitenizin marka aramalarınızda listelenmemesi yeterince itibar kaybı yaşatan bir durumdur.

7) Metin İçermeyen Bağlantılar

Sitenize verilen bağlantılar her zaman bir metin bağlantı üzerinden gelmeyebilir. Bağlantılarınız, resim, flash oyun, video ve benzeri herhangi bir linklenebilir & tıklanabilir öge üzerinden gelebilir. Bunlar metin bağlantı olmadığı için konumuzun dışındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here