SEO ve PPC Kelime Araştırması Nasıl Birlikte Çalışır?

İster SEO, ister PPC olsun, her ikisi de aynı arama ifadelerini, aynı araçları ve aynı Google SERP’lerini, yalnızca farklı şekillerde ve perspektiflerde kullanır.

Intent Versus Arama Haciminde Ara

Arama hacmi, hemen her anahtar kelime araştırma dokümanında bulunan ortak bir metrik haline geldi. Aynı zamanda SEO temel bir anlayışa sahip birçok müşteri tarafından bilinen bir metriktir.

Arama hacminin, özellikle daha önce üzerinde çalışmamış olduğunuz bir sektör üzerine çalışmaya başladığınızda, bazı seçimleri belirlemek için harika olduğunu görürsünüz.

Bununla birlikte; arama hacmi, bir sayfayı optimize ederken veya bir anahtar kelimeye teklif verirken dikkate alınması gereken yalnızca bir metriktir.

Daha da önemlisi niyettir. Çünkü niyet, bilgi keşfi ise 50.000 arama hacmi anahtar kelimesi için sıralamada çok az puan vardır.

Niyet ticari ve “satın almak için” ise 10.000 arama hacmi anahtar kelimesini hedeflemekten daha iyisini yaparsınız.

Belirli Kullanıcıların Anahtar Kelime Aramaları

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’daki veriler çok fazla yuvarlandığı ve ortalama aylık arama hacmini verdiği için anahtar kelimelerle çalışırken arama hacmini birincil metrik olarak kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.

Verilerin her zaman doğru olmadığı.

Anahtar Kelime Planlayıcı’daki bazı anahtar kelimeler, 10’luk bir arama hacmine sahip olarak gösterilebilir, ancak Arama Konsolu ve Reklam kampanyalarında 100’den fazla tıklama / gösterim görebilirsiniz.

Farklı kaynaklar da farklı sayılar verir.

Örneğin, arama ifadesini [arama motoru günlüğü] ve Google.com için verileri alalım:

Bu verileri kullanarak, dört PPC uzmanı, dört endüstri aracını kullanarak PPC kampanyalarını bir araya getirebilir ve dört farklı cevap bulabilir.

Bu nedenle, Google Search Console hesabınızdaki veriler de dahil olmak üzere, bir dizi kaynaktan verilerin karşılaştırılması önemlidir.

Dolayısıyla, bu anahtar kelime ile, iki farklı Google ürünü ve üçüncü taraf araçları tarafından raporlanan verilerde büyük bir fark vardır.

Tüm verileri bir araya getirerek (aynı zamanda Search Console’daki anahtar kelimenin 5 civarında bir ortalama sıraladığını anlamanın yanı sıra), doğru bir şekilde Serpstat verisinin olası olduğunu varsayabiliriz.

Başka senaryolarda, Google Search Console’unuzdaki veriler, diğer araçların yapmadığı arama ifadelerini tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Site, belirli bir anahtar kelime için Sayfa 1’de (en azından 6 numaralı konum) sıralama yapıyorsa gösterim verileri, hiç kimsenin teklif vermediği gizli bir mücevheri ortaya çıkarabilir. Çünkü, arama hacmi, Anahtar Kelime Planlayıcı ve diğer üçüncü kişiler tarafından az rapor edilir.

PPC’deki Rekabet, SEO için Rekabet Olmaz, Ancak Her İkisi İçin Fırsatları Vurgulayabilir

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da düşük anahtar kelime rekabeti genellikle, anahtar kelime sonuçlarının çok genel ve çok sayıda ortak yoruma sahip olduğu ve her zaman etkili bir kampanyaya dahil edilemediği anlamına gelir.

PPC araştırmalarınızda düşük rekabete sahip olarak işaretlenmiş anahtar kelimelerle karşılaşırsanız ancak SEO ekibi tarafından aranırsa düşük maliyetli bir teklif fırsatı sunabilir. Böylece müşteri web sitesine ilgili tıklamaları sağlayabilirsiniz.

Bu düşünce süreci aynı zamanda başka şekilde de çalışır. PPC veri anahtar kelimelerinde rekabet, trafiği ve dönüşümleri artırdığı için yüksektir, aksi takdirde reklamverenler onlar için rekabet etmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here