SEO Çalışması Yapmadan Google’da Yükselmek Mümkün Mü?

SEO ile uzaktan yakından alakası olmayan rakiplerinizin, Google arama sonuçlarında nasıl oluyorda üst sıralarda çıktıklarını merak ediyor musunuz? Biraz can sıkıcı bir durum ama maalesef böyle bir şey mümkün.

Bugünkü yazımızda SEO uyumlu olmayan birçok websitenin, nasıl Google’da üst sıralarda çıkmayı başardığını anlatmaya çalışacağım.

Tıklanma Oranı

Google algoritmasının önemli maddelerinden bir tanesi tıklanma oranı. Bu oran, Google sonuçlarında listelendikten sonra aldığınız tıklanma oranını göstermektedir.

Google’da sayfanız gösterilmeye başladıktan sonra eğer tıklanma almaya başlarsanız, arama sonuçlarında daha da üst sıralarda çıkmaya başlarsınız. Peki tıklanma oranı nasıl artar?

Tıklanma oranını arttırmanın en basit yöntemi başlık ve meta etiketleri doğru oluşturmak. Ancak birçok website sahibi, bu başlık ve meta açıklamalarını yanıltıcı bir biçimde oluşturduğu için bu sefer devreye hemen çıkma oranı ve ortalama oturum süresi giriyor.

Bir kullanıcı sayfanızı ziyaret ettikten birkaç saniye sonra geri tuşuna basıp tekrar Google sonuç sayfasına dönerse, Google sayfanızı arama ile alakasız olarak tanımlayacak ve sizi arama sonuçlarında arka sıralara atacaktır.

Çıkarılacak dersler:

 • Başlık ve meta açıklamalarınız kesinlikle içeriğiniz ile alakasız olmamalıdır.
 • Başlık ve meta açıklamalarınız merak uyandırıcı, ilgi çekici ve doğru bilgiler içermelidir.
 • Sayfanızda kullanıcıları daha fazla tutmanın yolunu bulmalısınız. Yine ilgi çekici görseller, videolar veya infografikler kullanabilirsiniz.

Domain Yaşı

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan websitelerin en büyük ortak özelliklerinden biri domain yaşıdır. Bu websiteleri incelerseniz en az birkaç yıldır içerik üreten veya hizmet veren siteler olduğunu göreceksiniz.

Yani bir site uzun zamandır aktifse Google’ın gözünde çok daha güvenilir olabiliyor. Yani aslında bunun en büyük sebebi Google’ın daha fazla veriye sahip olması.

Bu konuyu çok daha fazla uzatmaya gerek yok bence…Siteniz ne kadar eskiyse Google’da üst sıralara çıkmanız o kadar olası. Dolayısıyla SEO ile alakası olmayan bir rakibiniz, sizden 5 yıl daha uzun zamandır aktif hizmet veriyorsa, arama sonuçlarında sizden üstlerde çıkabilmesine şaşırmamalısınız. Not: Eski siteler yeni sitelerden Gooogle’da daha üst sıralarda çıkacak diye kesin bir şey tabi ki yok! Bu sadece kriterlerden bir tanesi…

Çıkarılacak dersler:

 • Eğer içerik üreten bir websiteniz varsa mutlaka sabırlı olmalı ve en ufak başarısızlıkta sitenizi kapamamalısınız.
 • Sıfırdan bir website kurmak yerine, SEO skorunun yüksek olduğunu düşündüğünüz bir websiteyi satın alarak piyasaya giriş yapabilirsiniz.
 • Websitenizi devamlı güncellemelisiniz.

Kaliteli İçerik

SEO işine giren birçok acemi SEO’cu, kaliteli içeriğin önemini görmezden gelip, devamlı linkleme stratejilerine yönelebiliyor. Oysa ki “content is king” 🙂

SEO için teknik çalışmalar mutlaka yapılmalı, bu konu da kimsenin itirazı zaten olamaz ancak aynı anda kaliteli içeriklerle yaptığımız çalışmaları desteklemeliyiz. En çok yapılan hataların başında kopya içerik ile üst sıralarda yükselme çabaları gelmekte. Biraz daha ayrıntı verelim:

Google’ın çok ciddi bir algoritması var ve adı Panda. Muhtemelen siz de bu tatlı hayvanı duymuşsunuzdur 🙂 Google Panda algoritamsının görevi kopya içeriği tespit etmek ve ilgili yayıncıyı cezalandırmak. İnanın Panda’nın gazabına uğramak hiç istemezseniz.

Dolayısıyla SEO konusuna çok fazla dikkat etmeyen ancak çok kaliteli içerik üreten bir yazar da Google’da rahatlıkla üst sıralarda çıkabiliyor.

Çıkarılacak dersler:

 • Kesinlikle kopya içerik kullanmayın.
 • İçeriklerinizde yazı oranını olabildiğince yüksek tutmaya çalışın.
 • İçeriklerinizde farklılıklara gitmeye çalışın.

Rekabet

Çok rekabetin olmadığı alanlarda veya anahtar kelimelerde, Google sıralamalarının pek de fazla değişmediğini görüyoruz. Nedeni oldukça basit aslında.

Google, dünyanın en büyük şirketlerininden biri olsa bile sonuçta her şirketin olduğu gibi onunda sınırlı veya planlı kaynakları var. Yani Google amca, rekabetin olduğu alanlarda güncellemeler yapmak veya sıralamaları düzenlemek yerine neden talep görmeyen alanlara eşit oranda önem versin ki? Yani anlatmak istediğim: SEO’nun yanından bile geçmeyen ancak Google ilk sayfada yer alan bir websitenin bu başarısının arkasında o alanda rekabetin pek olmaması gelebilir.

Çıkarılacak dersler:

 • Rekabetin çok olmadığı alanlarda Google’da üst sıralarda çıkmak pek de zor değil dolayısıyla hedeflerimizi belirlerken Google’da üst sıralarda çıkmanın bize nasıl bir fayda sağlayacağını planlayamayız. Yani hiç aranmayan kelimelerde üst sıralarda çıkmak yerine SEO durumumuza göre rekabetin biraz daha fazla olduğu alanlara yönelmekte fayda var.

Haydi Kolay Gelsin!

2 YORUMLAR

 1. Merhabalar, düzenli olarak içerik eklediğim bir sitem var. Siteye günlük 4 adet içerik ekliyorum ve site yeni sayılır daha 2 haftalık. Sizce seo çalışması yapmadan yükselmem mümkün müdür? Eğer yapmak gerekiyorsa ne zaman başlanmalıdır? Cevap verebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here