SEO Çalışmanızı Neden Bir SEO Uzmanına Yaptırmalısınız?

SEO, ülkemizde yavaş yavaş ciddiye alınması gereken bir konu durumuna gelmeye başladı. Bu iyi haber. Kötü haber ise; E-ticaret kültürünün fazlasıyla geliştiği ülkelerde SEO ile dijital reklamcılık kavramları birbirleri ile yarışır durumdayken, ülkemizde SEO denilince sadece backlink konuşuluyor olması.

Peki SEO, ülkemizde neden hala olması gereken yerde değil? Anlatayım…

Birçok online işletme sahibi için SEO=Google’ı kandırmak anlamına geliyor. Aslında böyle bir yargı içinde haksız sayılmazlar. Bundan 7-8 sene öncesine dönersek, Google’ı kandırmak gerçekten de sanıldığı kadar zor değildi. Birkaç temel black hat seo tekniği ile Google’da üst sıralara çıkıp, satışlarınızı arttırabiliyordunuz. Daha sonra bu temel black hat seo teknikleri biraz daha komplike hale geldi ama yine de Google’ı kandırmak imkansız değildi… Ya sonra?

Google dünyanın en değerli şirketlerinden bir tanesi ve tüm dünyada uzak ara en çok kullanılan arama motoru. Hatta Türkiye’de bu oran %98. Yani anlatmak istediğim konu, Google bunca yıl içerisinde algoritmalarını oldukça geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor. Dolayısıyla Google’ı kandırmak gün geçtikçe zorlaşıyor, ve kim bilir belki önümüzdeki yıllarda Google’ kandırmak imkansız hale gelecektir.

Peki bugün Google’ı kandırmak imkansız mı? Tabii ki değil. Ancak çok riskli.Yani eğer Google arama sonuçlarında black hat teknikleri ile üst sıralara çıkmayı planlıyorsanız, çok iyi hesap kitap yapmalısınız. Yani eğer Google tarafından yiyeceğiniz olası bir ceza, yıllarca uğraşıp yarattığınız emekleri çöpe atacaksa, bu işe kesinlikle girmeyin derim.

Peki SEO nedir, nasıl yapılır?

Websitenizin SEO çalışmasını yapacak olan kişi mutlaka ne yaptığını bilen birisi olmalıdır. Başka bir deyişle, SEO çalışmamı birine yaptırırım eğer beceremezse başkasına yaptırırım gibi bir anlayış içerisine girerseniz, işletmenize çok büyük zararlar yazdırabilirsiniz.

SEO Çalışmanızı Neden Bir SEO Uzmanına Yaptırmanız Gerektiğini Gösteren 3 Neden

1. Uzmanlık/Deneyim

SEO çalışmanızı yaptıracağınız kişi mutlaka iyi eğitilmiş SEO uzmanı olmalıdır. Yani sıradan bir kişiyi, websitenizin SEO çalışmalarını yaptırmak için görevlendiremezsiniz.

Makalemin başında anlattığım gibi SEO zaman içerisinde çok önemli evrimler geçirdi. Yani 2000’lerin başındaki SEO çalışmaları ile günümüzün SEO çalışmaları arasında dağlar kadar fark var. Hatta konuyu biraz daha ileriye taşıyorum ve geçen senenin SEO çalışmaları ile bugün yapılan çalışmalar arasında bile çok önemli farklar olduğunu belirtmek istiyorum.

Dolayısıyla SEO’nun gelişimine tanıklık etmemiş kişiler, çok klişe SEO hataları ile websiteleri ateş içerisine atabiliyor. Dünün doğruları ne yazık ki bugünün hataları olabiliyor.  Kulağa saçma mı geliyor? Aslında hiç saçma değil. Neden mi?

Google’ın istediği tek şey (tonla para kazanmayı bir kenara bırakırsak), kullanıcılara iyi deneyim yaşatabilmek. Yani bir kullanıcının Google’da aratıp bulduğu bir websiteden memnun ayrılması, Google’ın çalışma prensibi aslında. Ancak her dönemin teknolojik imkanları aynı değil. Yani bundan 5 sene önce tüm paranızı backlink satın almaya ayırmak mantıklıyken, bugün websitenizin “responsive” olması veya çok hızlı açılması backlinkten çok daha önemli olabiliyor. Dolayısıyla SEO çalışmalarının güncel SEO çalışmalarını kapsaması gerekmektedir.

2. Araştırma

Türkiye’de SEO konusunda yaşanan gelişmeler üzerine çalışma yapan şirketler, bir elin parmaklarını geçmez. Peki dünyanın geri kalanı?

SEO, dünyada çok ciddiye alınan ve çok büyük bütçeler ayrılan bir konu. Yani bir dijital pazarlamacı için Arama Motoru Reklamcılığı veya Sosyal Medya Reklamcılığı ne ise SEO da o tarz bir iş. Dijital pazarlama faaliyetleri ile ilgilenen kişi ne kadar profesyonel olmalı ise SEO uzmanı da aynı şekilde profesyonel olmalıdır. Hal böyle olunca SEO sektörü rahatlıkla büyüyebiliyor ve çok önemli çalışmalar yapılabiliyor.

Dünyanın önde gelen SEO şirketlerinden MOZ ve Searchmetrics’in sadece yaşanan SEO gelişmelerini inceleyebilmek için 100,000 dolar değerinde bir websiteyi çöpe çevirdiklerini ve burdan çıkan dersleri çalışmalarına yansıttıklarını duysaydınız şaşırır mıydınız? Şaşırmayın, her şey de olduğu gibi Amerika ve İngiltere bu konuda da bayrağı önde göğüslemeyi başarmış. Hem de rakipsiz.

Peki bu anlattıklarımın bizimle ne ilgisi var? Çok!

Bir SEO uzmanı mutlaka ama mutlaka SEO konusunda yabancı kaynaklardan kontrol edebilmelidir. MOZ, Searchmetrics, E-consultancy, Kissmetrics ve bu tarz onlarca website hergün incelenmeli ve dünyadaki SEO trendleri analiz edilmelidir. Küçümsemek için söylemiyorum ancak Türkiye’de SEO konusunda bir şeyler aradığınızda, karşınıza çıkacak websitelerinin sizi yanıltma oranı çok yüksek olacaktır. Örnek: Pagerank değeri 9 olan websitelerden altın değerinde backlinkler! veya Footer’dan 5TL’ye backlink fırsatı (en sevdiğim bunlar…) 🙂

3. Zaman

SEO çalışmaları kesinlikle zaman alan ve devamlı takip edilmesi gereken çalışmalardır. Dolayısıyla bir pazarlama çalışanın haftada yarım saatlik yaptığı bir SEO çalışması, kulağa pek de sağlıklı gelmiyor.

SEO çalışması yapılan websitelerin site içi, site dışı, teknik analizlerinin devamlı kontrol edilmesi ve rakiplerin organik trafik sonuçlarının takip edilmesi şart. Bu çalışmaların da screaming frog, moz, deepcrawl, searchmetrics, ahrefs gibi önemli SEO araçları kullanılarak yapılması önerilir. Yani anlayacağınız bu çalışmalar iki dakikalık işler değil…

Ayrıca websitemiz için yapılan içerik çalışmalarının da SEO açısından kontrollerinin yapılması ve eğer bir şirket blogu varsa blogtaki içeriğin takibi, linkleme yapısının belirlenmesi yani kısaca başka bir websitenin SEO çalışmasını yaparcasına, bloga da zaman ayırmak gerekir.

Yapılan günlük çalışmaların içerisine Google Analytics ve Web Yöneticisi Araçları raporlarının dahil edilmesi ve gerekirse pazarlama departmanı sorumlusunun devamlı güncel tutulması gerekir. Google organik sonuçlarında yaşanabilecek olası düşüşlerin önüne geçebilmek için bunlar gereklidir.

 

Özetle: SEO, online bir işletme için olmazsa olmaz  ve mutlaka konusunda deneyim kazanmış bir SEO uzmanı tarafından yapılması gereken bir çalışmadır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here