Sayfalarınız Hangi Sorgulardan Trafik Alıyor?

Bugün anlatacağım konu birçok kişide vaaaaaay bunu bilmiyorduk etkisi uyandıracak eminim. Nereden mi biliyorum? O kadar çok kişiden bu tepkiyi aldım ki, bu konuyu anlatmak şart oldu.

Neyse konuya geliyorum…

Bir sayfanın Google’daki hangi sorgulardan trafik aldığını nasıl öğrenebiliriz? Konuyu basit bir örnekle anlatmak istiyorum.

Diyelim “Diş Eti Çekilmesine Prof.Dr.Ibrahim Saraçoğlu’nun Kekik Kürü Tedavisi” diye bir sayfanız var 🙂

Bu sayfanın anahtar kelimesi çok bariz “Kekik Kürü Tedavisi”. Peki siz anahtar kelimenizi Kekik Kürü Tedavisi olarak belirlediğiniz diye, Google farklı arama sorgularında bu sayfayı göstermeyecek mi? Tabii ki gösterecek. 🙂

Bizler her ne kadar kendi anahtar kelimelerimizi belirlesek de, Google hiç tahmin edemeyeceğimiz sorgularda sayfalarımızı gösterebiliyor.

 

Bu örnekten devam edelim ve “Diş Eti Çekilmesine Prof.Dr.Ibrahim Saraçoğlu’nun Kekik Kürü Tedavisi” sayfamızın Google’daki ne tarz aramalarda çıktığını, tıklandığına bakalım.

  • Google Search Console hesabına giriş yapıyoruz
  • Arama trafiği menüsünün altında Search Analytics diye bir başlık göreceksiniz, tıklayalım
  • Üsteki kutucuklarda Tıklamalar, Gösterimler, TO, Konum başlıklarını göreceksiniz. İşinize yarayacak olanları tıklayın.
  • Sayfalar seçeneğini tıklayın
  • Aşağıda listelenen sayfalardan incelemek istediğiniz sayfayı seçin
  • Sonra yukarıdaki alandan Sorgular seçeneğini tıklayın

search-console-sorgular

 

Şimdi yapmanız gereken sayfanın altında listelenen sorguları incelemek. Bu verileri excele alırsanız çok daha iyi analiz edebilirsiniz.

search-console-arama-sorguları

 

 

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here