Renkler ve Yazı Tipleri – Blog Analizi

7 saniye içinde blog sitenize gelen kişi kalıp kalmamasına karar verir. Kalmasını sağlayan ilk şey ise renkler ve yazı tipleri

İlk 7 saniyenin ne kadar önemli olduğunu duymayan kalmamıştır herhalde. Uzmanlar, ilk izlenimin 7 saniye içerisinde gerçekleştiğini ve insanların önemli bir kısmının bu sürede sizin hakkınızda kararlarını verdiğini söylerler. Bence kısmen doğru. Bugünkü yazımızda ilk izlenimin önemli 2 faktörünü incelemeye karar verdik: renkler ve yazı tipleri.

Başarılı internet sitelerinin kullandığı yazı tiplerinde ve renk seçimlerinde önemli benzerlikler olduğunu biliyor muydunuz? Gelin beraber birkaç başarılı blogun okuyucuları nasıl etkilemeye çalıştıklarını anlamaya çalışalım.

En Çok Tercih Edilen Yazı Tipi

İnternet dünyasında birçok internet sitesinin, blogun veya e-ticaret sitesinin içeriklerinde farklı yazı tiplerini ve boyutlarını tercih ettiğini görüyoruz. Peki bu işin bir standardı var mı?

Cevap hem evet, hem hayır. Kullanacağınız yazı tiplerinin sitenizle uyumlu olması gerekir ancak aynı zamanda okuyucularınızı da rahatsız etmemelidir. Yani çok beğendiğiniz bir blogun yazı tipini kendi blogunuzda uygulamanız, çok da mantıklı olmayabilir. Peki ne yapılmalı?

Bu konuyla ilgi size önerim kendi formatınıza uygun blogları/internet sitelerini araştırıp, aralarından en çok beğendiğinizi bulmanız. (Tabi ki araştırdığınız sitelerin başarılı siteler olması şartıyla)

Gelin başarılı birkaç internet sitesinin tercihlerini kontrol edelim…

 

Hurriyet.com

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Hurriyet, blog yazarlarına yol gösterebilir sanırım.

hurriyetHurriyet.com’un anasayfasından rastgele bir haber seçip, sayfanın içerisine girdiğimizde:

 • Başlık kısmında; Times New Roman, kalın ve yazı boyutunun 22,5 olduğunu görüyoruz.
 • İlk paragraf: Yazının ilk paragrafı “heading” mantığı ile kurgulanmış ve bu kısımda; Cambria, kalın, italic ve yazı boyutu 12 tercih edilmiş.
 • Yazının kalanı: Yazının kalanında ise Arial ve yazı boyutu 11 olarak kullanılmış.

 

Huffington Post

Gelin bir de dünyanın en büyük blogu olarak kabul edilen Huffington Post’u incelemeye.

The Huffington Post

 • Başlık: Georgia yazı tipi tercih edilmiş. Yazı boyutu 24 ve kalın.
 • Yazının devamı: Yine Georgia yazı tipi tercih edilmiş. Yazı boyutu 11.5.

 

AdWords Reklamları

AdWords reklamları, Google’ın ücretli reklam servisidir dolayısıyla okuyucuların reklamlara tıklamasından para kazanmaktadır. Bakalım AdWords fontları nasıl?

 

ADWORDS

 

 • Başlık: Arial yazı tipi tercih edilmiş ve font 13.5
 • Açıklama: Yine Arial kullanılmış ve yazı boyutu bu sefer 11.

 

MOZ

Konuyu uzatıp sıkıcı olmak istemiyorum ancak MOZ hakkında bilgi vermezsek olmaz. Arama motoru optimizasyonu konusunda tam bir otorite olan MOZ’un yazı tipi tercihlerine de bakıp, yeni konumuza geçebiliriz 🙂

MOZZ

 

Başlık: MOZ başlıkta Helvetica yazı tipini tercih ediyor ve başlıklarını 16.5 büyüklüğünde ve kalın olarak düzenliyor.

Yazı: Yazının devamı ise Helvetica ve yazı boyutu 10 ile devam ediyor.

 

Sonuç:

Yukarıdaki incelemelerden çıkarabileceğimiz sonuçlar

 • Başarılı siteler, ilginç yazı tipi kullanımından pek hoşlanmıyor. Yani bilindik yazı tiplerinden; arial, helvetica, georgia, times new roman tercih ediliyor.
 • Başlıklarda genellikle kalın yazı tipi tercih ediliyor.
 • Başlıklardaki yazı boyutu, yazının genelinden büyük oluyor.
 • Başlıklar ve yazı genellikle aynı yazı tipinde devam ediyor (Yani başlık Arial ise yazının devamı da Arial oluyor) – Hurriyet’te bu durum biraz farklı…

 

En Çok Tercih Edilen Renkler

 

Renkler de en az yazı tipleri kadar okuyucu tercihlerini belirlemektedir. Yapılan birçok araştırmaya göre en güven veren renk mavi hatta Twitter mavisidir. Bakalım büyüklerimiz ne kullanıyor…

 

Kissmetrics

Özellikle mavi renk aramaya çalışmıyorum ama deneysel kullanıcı davranışları ile nam salmış kissmetrics, Twitter mavisi olmasa da maviye yakın bir tema tercih ediyor diyebiliriz.

kissmetrics

 

MOZ

MOZ’da da sonuç aynı…Kazanan mavi

 

MOZ-Renk

 

 

Webrazzi

WEB’teki gelişmeler hakkında bizleri daima güncel tutan Webrazzi, tercihini sarıdan yana kullanmış gibi…

 

Webrazzi

 

Techcrunch

Yine teknoloji alanında adeta bir dev olan Techcrunch, yeşil seviyor 🙂

 

Techcrunch

 

Sonuç:

Kullanıcı deneyimi açısından renkler ile ilgili birkaç yorum yapabiliriz sanırım

 • Mavi kanıtlanmış ve sektöre yön veren siteler tarafından oldukça talepte olan bir renktir. Twitter, facebook, Microsoft, Linkedin, WordPress, GE, mavi rengini tercih eden sadece birkaç büyük şirket.
 • Tercihiniz mavi olmayacaksa, canlı renkler tercih edebilirsiniz.

 

 

Çıkardığımız Sonuçlar

Blogunuzu tasarlarken, sektörde nam yapmış ve çok başarılı blogları incelemek size sandığınızdan da çok şey kazandıracaktır. Yani çok tatlı bulduğunuz bir yazı tipi, okuyucularınız tarafından çok antipatik karşılanabilir veya header’da kullandığınız sevimli bir yeşil tonu tamamiyle itici bulunabilir. Blogunuzu tasarlarken kullanıcı davranışları üzerine yapılmış araştırmalara göz atarsanız başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here