Rakip Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için SEO çalışmaları yaptırdıklarını biliyor musunuz? Eğer bu konu ilginizi çektiyse ancak nasıl yapacağınız hakkında en ufak bir fikriniz yoksa, doğru yerdesiniz demektir.

Bugünkü makalemizde sizlerle rakip anahtar kelime analizi konusu hakkında bilgi paylaşıyor olacağım.

Haydi başlayalım!

 

Rakip Anahtar Kelime Analizi

Konu anahtar kelimeler ve rakipler olunca, web site sahipleri birçok zaman kendilerini koca bir yanılgının içerisinde bulabiliyorlar.

Anahtar kelimenizde gerilediniz mi? Eyvah!!!

Peki seçtiğiniz anahtar kelimeler gerçekten de sizin Google’da üst sıralarda olmanız gereken kelimeler mi? Birçok insan gibi siz de: “en çok o kelime aranıyor” yanılgısına mı düştünüz yoksa?

*

Anahtar kelime çalışması yaparken yani Google’da hangi kelimelerde üst sıralarda çıkmanız gerektiğini araştırırken dikkate almanız gereken birçok konu olacaktır. Bu konuların en önemlilerinden biri olan rakip anahtar kelime çalışması, bugünkü makalemizin de konusu.

 

 

1 – Başlık ve Meta Açıklamaları

rakip-anahtar

Başlık ve meta açıklamaları sadece SEO çalışmaları için yapılan çalışmalardır ve aslında rakiplerimizin hadefleri hakkında bizlere çok önemli bilgiler sunarlar.

Birazdan screaming frog analizi ile bu konuyu daha da detaylı inceleyeceğiz ancak rakiplerinizin ana sayfasını ayrıca incelemenizde fayda var.  Ana sayfanın başlık ve metasında kullanılan anahtar kelimeler, rakibinizin en değerli anahtar kelimelerini sizlere işaret eder.

Bunu bilgileri öğrenmek için yapmanız gereken oldukça basit. Rakibinizin ana sayfasına girip, mouseunuz ile sağ klik yapıp sayfa kaynağını görüntüle demeniz yeterli olacaktır. Karşınızda rakibinizin anahtar kelimeleri!

 

2 – Screaming Frog

Screaming-Frog-Manuel

Screaming Frog analizini daha önce oldukça kapsamlı anlatmıştım, dilerseniz buradan detaylara ulaşabilirsiniz. Bugün konuyu o kadar detaylı anlatmayacağım ancak yine de kafalarda soru işareti kalmasını da istemiyorum.

Screaming Frog oldukça önemli bir SEO aracıdır ve bu aracın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları mevcuttur. Çok detaylı bir analiz yapmayacaksanız, ücretsiz versiyonu da işinizi görecektir.

Peki Screaming Frog isimli programı rakip anahtar kelime analizinde nasıl kullanacaksınız?

Size en basit yoldan iki yöntem önerebilirim.

  1. Sitenin ana URL’sini programda taratmak. Bu yöntem ile SF, anasayfada gördüğü tüm linkleri takip edecek ve takip ettiği linkleri analiz edecektir. (Ücretsiz versiyon 500 sayfaya kadar izin veriyor)
  2. Eğer rakibinizin site haritası varsa, tüm site haritasını ücretsiz bir şekilde taratabilir, tüm sayfalara ait analize ulaşabilirsiniz.

Screaming Frog analizi ile tüm sayfalara ait; meta, başlık, h1 ve meta anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz. Böylece her sayfa için hedeflenen anahtar kelimeleri de öğrenmiş olursunuz.

 

3 – Majestic

En sevdiğim SEO araçlarından bir tanesi de hiç kuşkusuz Majestic‘tir.

Majestic isimli programın ana kullanım amacı backlink analizleridir. Yani ister kendi sitenizi, isterseniz de rakibinizin sitesine gelen backlinkleri Majestic ile kontrol edebilirsiniz.

Peki backlinklerin rakip anahtar kelime analizi ile ne alakası var? Anlatayım…

Backlink alımlarımda en çok dikkat edilen konuların başında anchor text kullanımı gelmektedir. Yani alınan backlinkin hangi kelimeden alındığı oldukça önemlidir.

Majestic analizi bize bu sonuçları da sunmaktadır. Yani rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerden backlink aldığı bilgisine bir tık ile ulaşabiliyorsunuz. Bu bilgiye ulaşabildiğiniz taktirde ise, rakip anahtar kelime analizinin de önemli bir kısmını çözmüş olacaksınız demektir.

 

Haydi Kolay Gelsin!

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here