Popüler Sayfalarınızdan Yeterince Faydalanıyor Musunuz?

Özellikle içerik üreten websitelerin mutlaka popüler sayfaları vardır. Yani birkaç sayfanız diğerlerine oranla her zaman daha iyi çalışmıştır. Bunun sebebi içeriğinizin çok kaliteli olması veya hiçbir yerde olmayan bir bilginin sizin tarafınızdan kullanıcılarla paylaşılması olabilir.

Popüler sayfalarınızın neden popüler olduğu ile ilgili olası sebepler saymakla bitmez, peki bu durum website sahiplerinin ne işine yarıyor? Yani bu durumdan yeterince faydalanıyor muyuz?

Websitemizdeki Popüler Sayfalar

Popüler sayfa ile anlatmak istediğim şey, o sayfanızın diğer sayfalarınıza oranla daha fazla trafik almasıdır. Yani günlük website trafiğinizin %70 i tek bir sayfadan geliyorsa, sizin değerli bir websiteden ziyade değerli bir sayfanız var demektir.

Aklınıza büyük ihtimal popüler sayfalarınızı nerden bulabileceğiniz gelmiştir. Cevap basit…

WordPress Popüler Yazılar Eklentisi

WordPress’in büyülü özelliklerinden biri olan sınırsız eklenti seçeneği, popüler yazılar için de yardımımıza koşuyor. Yapmanız gereken sadece sizin için en doğru eklentiyi bulmak.

WordPress yönetim panelinden Eklentiler sekmesinin hemen altında Yeni Ekle başlığını göreceksiniz. Bu alana “populer post” yazdığınız taktirde karşınıza onlarca eklenti çıkacaktır. En çok yüklenen birkaç tane eklentiyi deneyebilir, sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz.

Not: seosozluk.com’da sağ tarafta gördüğünüz eklenti gibi…

En Çok Tıklanan Sayfalar – Google Analytics

Google analytics aracı ile hangi sayfalarınız daha çok ziyaret edildiğini veya hangi sayfanızda kullanıcıların daha fazla vakit geçirdiğini kontrol edebilmeniz mümkün. Nasıl mı?

  • Google Analyics hesabınıza giriş yapıyorsunuz.
  • Davranış menüsünü seçip
  • Tüm sayfalar sekmesini tıklıyorsunuz

Karşınızda en çok ziyaret edilen sayfalara ait tüm bilgiler. Zaman aralığını 7 gün – 30 gün ve tüm zamanlar için ayrı ayrı seçip detaylı bir analiz yapabilirsiniz.

Popüler Sayfaların Faydaları

Popüler sayfalarımızın hangileri olduğunu tespit ettik. Sıra geldi bu sayfalardan maksimum fayda elde etmeye.

Satış Sayfaları

Eğer websitenizden bir ürün veya servis satıyorsanız en büyük amacınızın para kazanmak olduğunu varsayıyorum 🙂 Dolayısıyla içerik sayfalarınızdan çok kullanıcıların ürün sayfalarınıza girmesini istiyorsunuz. Tam da bu noktada popüler sayfalarınız devreye giriyor.

Popüler sayfalarınızdan ürün sayfalarınıza link çıkışı yaparak, hem satışlarınızı hem de link gönderdiğiniz sayfanın SEO skorunu arttırabilirsiniz. SEO açısından en güçlü olan sayfadan yapılan link çıkışlarının değeri paha biçilemezdir…

AdSense Reklamları

Eğer sadece içerik üreten sayfalarınız varsa o zaman AdSense sizin en değerli arkadaşınız olacaktır. Ne kadar çok tıklama o kadar gelir 🙂

En popüler sayfalarınıza mutlaka AdSense reklamları yerleştirmelisiniz. Bu sayfalar sizin en çok gelir sağlayacağınız sayfalar olacaktır. AdSense dışında eğer farklı yerlerden reklam alıyorsanız, bu sayfalar için istemeniz gereken fiyat da farklı olmalıdır. Hesabınızı iyi yapın derim.

Üye Toplama

Popüler sayfalarınızdan üye toplamak için pop-up pencereleri kullanmanız da fayda var. Ancak bu konu biraz hassas olduğu için biraz dikkatli olmalısınız.

  • Kullanıcınız sayfanıza girer girmez suratına pop-up penceresini patlatmayın. Hatta sadece sayfanızda uzun kalmış kullanıcılara bu pencereyi gösterirseniz, üye toplama oranınız artacaktır.
  • Açmış olduğunuz pop-up penceresinde mutlaka kullanıcıdan tek bir bilgi isteyin. Sitenin formatına göre bunun kararını siz verirsiniz ancak genellikle email adresi yeterli olacaktır.
  • Her sayfa için farklı pop-up pencereleri tasarlayın derim. Özellikle de popüler sayfalarınızın içeriğine göre oluşturacağınız pencereler, üye toplama oranınızı önemli oranda arttıracaktır.
  • Son olarak pop-up penceresinde mutlaka “call to action” kullanmalısınız. Üye olun, indirim kazan, haberdar et gibi…

Popüler sayfalarınızdan kazandığınız üyeleri, email pazarlama stratejileriniz ile müşteriye dönüşterebileceğinizi unutmamalısınız.

Popüler Sayfa Bakımı

Popüler sayfalarınızın belirli periyodlarda bakıma ihtiyacı olduğunu da unutmamalısınız. Nedir bu bakım?

Güncelleme: Yazılarınızı devamlı güncel tutmalı, bayat bilgilerinizi elden geçirmelisiniz.

Genişleme: Yazılarınızı mümkün olduğu miktarda genişletmelisiniz. Kullandığınız örneklemelere yeni örnekler de ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Sayfalarınızda kullandığınız anahtar kelimelerin “long tail” hallerini de süreç içerisinde içeriğinize eklemelisiniz.

Not: Popüler sayfalarınıza çok radikal değişiklikler yapmadığınız sürece trafik kaybı ile ilgili endişe yaşamanıza gerek yok. Yaptığınız güncellemeler ile trafiğinizi daha da arttıracaksınız.

 

Özetle:

Popüler sayfalarınızın nimetlerinden mutlaka yararlanmalısınız. Bu sayfaların gücü sayesinde satışlarınızı veya trafiğinizi arttırabilir, karlılığınızı katlayabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here