Nefis Başarı Hikayesi – Semrush

  İş Zorlukları

  Nefis, günde milyonlarca ziyaretçisi ve 3,1 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan, Türkiye’nin en büyük yemek tarifi sitesidir. Platform her gün 10 yeni video üretiyor ve aktif kullanıcılara sahip olması çok önemli.

  Nefisyemektarifleri.com, bir buçuk yıl önce bir düzlüğe ulaştıklarını fark etti – başarılı olsalar da, her yıl aynı sayıda kullanıcının web sitelerine geldiğini fark ettiler. Var olanı tutmanın yanı sıra yeni kitlelere ulaşmak istediklerinden, bunun değişip değişemeyeceğini merak ettiler.

  Nefisyemektarifleri.com’un Mosanta ile yolculuğu böyle başladı. Bir yıl önce Nefisyemektarifleri.com’un Organik Trafiği ayda 25 milyon ziyaretçiydi ve yıllarca bu rakamda takılıp kalmışlardı. Özel bir içerik ekipleri yoktu ve içerik üretimleri için dış kaynak kullanıyorlardı.

  Çözüm

  Gizli fırsatları ortaya çıkarmak için Mosanta derinlere inmek zorunda kaldı ve bunun için SEMrush’a güvendiler. Öncelikle, Mosanta’nın Kurucusu ve SEO Danışmanı İlyas Teker, Nefis’in rakiplerinin stratejilerinin ne olduğunu belirlemek için Anahtar Kelime Boşluğu Analizi kullandı. İlyas, Nefisyemektarifleri.com’un sıralamada yer almadığı birçok anahtar kelime olduğunu keşfetti, tabi bu da o arama taleplerine odaklı hiç içerikleri olmadığı anlamına geliyordu. Buna ek olarak, Nefisyemektarifleri.com web sitesinde çok sayıda tekrarlanan içerik ve boş sayfa olduğu ortaya çıktı –  bunlar organik trafik artışını engelleyen çeşitli teknik SEO sorunlarıydı.

  İlyas, Nefisyemektarifleri.com web sitesinde kaliteli içerik geliştirme konusunda bir bahis oluşturdu. Henüz sıralamada yer almadıkları 350.000’den fazla uzun kuyruklu anahtar kelime belirledi ve onları niyet, zorluk, arama hacimleri ve trendler açısından önceliklendirdi. Nefisyemektarifleri.com, benzersiz anahtar kelimeler içeren 1000  kelimelik uzun makaleler üreten kendi içerik ekibini başlatmak için yeterince donanıma sahip olduğuna karar verdi. Yemek tarifleri için modası geçmiş içeriği optimize ettiler ve ayda 100’den fazla kaliteli içerik üreten bir web sitesi blogu oluşturuldu.

  Örneğin, keşfedilen anahtar kelimelerden biri “starbucks kahve fiyatları” idi. Bu anahtar kelimenin yüksek hacmi olduğu ortaya çıktı ama Nefisyemektarifleri bu anahtar kelime için sıralamaya girmiyordu bile. Mosanta söz konusu anahtar kelimeyle alakalı talepler için ayrıntılı ve bilgilendirici bir sayfa oluşturdu. Google’dan bu sayfada ne kadar trafik aldığımızı tahmin edin.

  Sadece 1,5 yılda Organik Trafikteki artış 34,8 milyona ulaştı. Bugüne kadar genel trafik inanılmaz bir yükseliş görerek, ayda 21’den 47 milyon ziyaretçiye çıktı.

  Marka dışı trafiğe ek olarak, Nefisyemektarifleri.com’un en önemli ölçütlerinden biri müşterilerin katılımıdır: kullanıcılar listelerine ne kadar fazla tarif kaydederse, katılım düzeyi de o kadar yüksek olur. Mosanta bu rakamı da niyeti yüksek daha fazla kulanıcıyı çekerek artırdı. Web sitesinde geçirilen ortalama süre de 3,5 dakika arttı.

  Sonuçlar

  • Organik trafik düzlüğünün bir yıldan kısa sürede aşılması

  SEMrush kullanarak oluşturulan doğru içerik stratejisi sayesinde, Nefisyemektarifleri.com sonunda web sitesine organik trafikle doluşan yeni ziyaretçilerin sayısının ayda 21’den 47 milyona çıktığını gördü.

  • 350.000 anahtar kelime için Nefisyemektarifleri.com sitesinin sıralamada olmadığı ortaya çıktı

  SEMrush’ın yardımıyla Mosanta, Nefisyemektarifleri’nin birkaç ay içinde hedeflenen içerikleri oluşturmasını hızlı bir şekilde sağlayan, 350.000 anahtar kelimeyi kolayca tanımladı.

  • Artan müşteri katılımı

  Çevrimiçi konumlandırma stratejisi keşfedilen yeni anahtar kelimelerle daha hedefe odaklı hale geldi. Nefisyemektarifleri.com daha aktif kullanıcıları çekmeye başladı. Bu, web sitesinde 3,5 dakika fazla zaman geçirilmesine yol açtı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here