Ne Zaman SEO Yapmalıyız / Dizine Eklemek Nedir?

 

Bir SEO’dur dillere destan olan. Herkes SEO’yu konuşuyor, kendisi epey bir meşhur…

Tabii ki de her sağlıklı web sitesine SEO yapmalı, yapılmalı ki arama motorunda üst sıralarda yer alınabilsin. Ama her şeyin doğru bir zamanlaması var, işte gündemimiz SEO yapmak için doğru anı yakalamak.

 

SEO hemen ve her şart altında yapılamıyor maalesef. Gerçi yapılır yapılmasana da ama faydasını ya geç ya da hiç göremeyebilirsiniz. Amacımız, doğru işi doğru zamanda gerçekleştirmek, SEO’da buna dâhil.

 

SEO nedir, ne işe yarar detaylı olarak daha önceki yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

 

SEO’ya başlamadan önce uyulması gereken zamanlamayı belirleyen 2 önemli adım var:

  1. Site içi optimizasyonu tamamlamış olmak
  2. Google’ın en az 1.000 sayfanızı dizine eklemiş olması

 

Site içi optimizasyonunu tamamladınız ve neden Google’un 1.000 sayfamı dizine eklemesi gerekiyor diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

 

Öncelikle dizine ekleme de neyin nesi bir bakalım?

Dizine eklemek veya sektörde indexleme olarak da bilinen eylem Google botların gerçekleştirdiği bir işlemdir. Bot’lar diyor ki, web sitesinin 1.000 sayfasını taradım, özgün içerik olduğuna emin oldum ve sayfalara referans oluyorum. Ne kadar çok dizin sayınız var ise o kadar güvenilir sayılıyor ve bu sayede daha üst sıralara çıkmayı başarıyorsunuz. Sayfa dediğine de bakıp hemen gözünüz korkmasın, tek tek web sitesi sayfalarından bahsetmiyor. Her başlık, her bölüm, her konu aslında bir sayfa olarak kabul ediliyor.

 

Dizin sayımı nasıl arttırırım?

Dizine eklemek yanı indexleme için baştan biraz çalışmak gerekiyor. Site içi optimizasyonu ile birlikte sosyal medya hesaplarınız ve bir de bloğunuz olması mutlaka gerekli. Aktif olarak paylaşımlarda bulunduğunuzda Google bot’ları sık sık sitenizi ziyaret ederek indexlemeyi gerçekleştirir. Botlar tabii ki de çok akıllı varlıklar, bu nedenle paylaşımlarınızı bir zaman çizelgesinde hazırlayın ve çizelgeye sadık kalarak gerçekleştirin. Bot geldiğinde güzel güzel içeriklerinizi bulsun ve bir sayfa daha dizine eklesin. Bu süreç tabii sabahtan akşama olmuyor maalesef, botlar nazlıdır, o nedenle biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Çok da uzun sürmüyor, sıkı çalıştığınızda 3-6 ay içerisinde 1.000 dizine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Hala neden gerekli olduğunu anlatmadın diyorsunuz ama?

Cevabı sorunun içerisinde saklı aslında. Google aramalarda sizi üst sıralara çıkarırken web sitenize referans oluyor. Bu sayfa iyidir, güvenilir ve bilinir diyor. Ne kadar az dizin sayısı var ise aramalarda o kadar arka sıralarda yer alıyorsunuz. Dizine 1.000 sayfa eklendikten sonrası işler biraz daha kolaylaşıyor ve artık “güvenilir” olmanız nedeniyle daha ön sayfalarda yer alabiliyorsunuz. Doğru bir SEO çalışmasını da eklediniz mi ilk sayfalara gelmeniz çok daha hızlı gerçekleşebiliyor.

 

Paylaş
Önceki İçerikŞirketlerin Yaptığı Sosyal Medya Hataları
Sonraki İçerikGoogle Search Console’a Yeni Raporlar Geliyor!
Cahide Baytekin Uçar
Almanya'da Ekonomi okudu. Yurtiçi ve yurtdışında otomotiv şirketlerinin Pazarlama departmanlarında binbir çeşit iş yaptı. Uzun yıllar çalıştıktan sonra kendini tamamiyle Dijital Pazarlama'ya adama kararı aldı. Bir yandan da web tasarım öğrendi. şimdilerde ise tüm işi gücü "bot"lar ve "kod"lar.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here