Mükemmel Bir Blog Yazısında Olması Gereken 6 Özellik

İster kişisel bir blogunuz, ister şirket blogunuz olsun, “mükemmel bir blog yazısı” herkesin hayalidir. Öyle bir yazı hazırlıyorsunuz ki, yazının tıklanma ve okunma oranları tavan yapıyor, yazı sosyal medyada hızla paylaşılmaya başlıyor ve belki de tek bir yazı ile blogunuzun bilinirliliği artıyor…

Pehhh!!!

Blog yazarlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün daha da fazla ilgi görmeye başladı. Bu işten ek gelir kazananlar hatta hayatlarını idame ettirenler bile var. Peki her blog yazarı gelir kazanacak diyebilir miyiz? Tabii ki hayır. Özgün, farklı, kaliteli ve sadece okuyucuları hedefleyen bloglar, içeriklerine “mükemmel blog yazıları” da ekleyerek hedeflerine rahatlıkla ulaşabilirler.

Peki mükemmel bir blog yazısı nasıl yazılır? Mükemmel bir makaleyi mükemmel yapan özellikler nelerdir?

Haydi başlayalım!

 

Mükemmel Bir Blog Yazısı Nasıl Hazırlanır?

harika bir blog yazısı nasıl hazırlanır

 

1 – Başlık

Yapılan bir araştırmaya göre, sayfanıza ulaşan her 10 kişiden 8’i yazınızın başlığını okuyor. Her 10 kişiden 2’si ise yazınızın tamamını okuyor. Dolayısıyla eğer taş gibi bir başlıkla okuyucunuzu etkilemeyi başarabilirsiniz, yazınızın okunma oranını da arttırmış olacaksınız demektir.

Peki harika bir başlık nasıl atılır?

Başlığınızın uzunluğuna göre değişmekle beraber, ilk 3 kelime ile son 3 kelime çok önemlidir. Bunun sebebi de birazdan da detaylıca anlatacağım tarama tekniğinden kaynaklanmaktadır. Okuyucular yazıları okumaktan çok taramaya yönelirler!

Örnek:

Mükemmel Bir Blog Yazısında Olması Gereken 6 Özellik

Yukarıda atmış olduğum başlığı gözü ile tarayan birisi, kolaylıkla başarılı bir blog yazısının özelliklerini anlatacağımı anlayacaktır.

Mükemmel başlığın bir de formülü var desem 🙂

 

Mükemmel Başlık = Sıfat + Anahtar Kelime + Sayı + Gerekçe + Vaad

Diğer popüler başlık türlerinede örnek vermek istiyorum:

1 – Şaşırtmak: Başlığınız ile okuyucuyu şaşırtabilir ve onu yazınızı incelemeye çekebilirsiniz.

Örnek Başlık: Bir türlü satış yapamıyor olmamın olası sebepleri

2 – Soru: Okuyucularınıza soru sorarak onların ilgisini çekebilirsiniz.

Örnek Başlık: Harika bir blog yazısının nasıl yazılacağını biliyor musunuz?

3 – Merak: Okuyucularınızı meraklandırabilirsiniz.

Örnek Başlık: Başarılı bir blog yazısının 9 özelliği (8. madde oldukça zor!)

4 – Sayı: İlginç bir şekilde başlıkta sayı geçmesi okuyucuların ilgisini çekiyor.

Örnek Başlık: Mükemmel Bir Blog Yazısında Olması Gereken 6 Özellik

5 – Nasıl: Nasıl yapılır ifadesi Google’da oldukça fazla aranmaktadır.

Örnek Başlık: Photoshop’ta arka plan nasıl yok edilir?

 

2 – Hikaye Anlatmak

Harika bir başlıkla okuyucularınızı yazının içerisine soktunuz. Sıra onları yazınızı okutmaya geldi!

Alex Turnbull’un (Groove CEO’su) yaptığı bir araştırmaya göre, eğer makalenizde bir hikayeden bahsediyorsanız, yazınızın tamamının okunma oranı %300 artıyor. Ayrıca sayfanızda geçirilen süre ise %520 artıyor!

makalede hikaye anlatımı

Hikaye anlatımı ile ne demek istediğimi biraz açmak istiyorum.

İçeriklerinizde, konunuz ile alakalı olmak şartı ile, başınızdan geçenleri anlatmanız veya uygulandığınız yöntemlerin sonuçlarını okuyucularınız ile paylaşmanız, yazınızın okuyuculara geçmesini sağlayacaktır.

Yazılarda kullanılan hikaye paylaşımının bir diğer avantajı ise, içeriğin akılda kalıcılığını arttırmasıdır. Yani etkili bir hikaye ile blogunuzun/yazınızın çok çabuk unutulmamasını da sağlayabilirsiniz.

 

3 – Görsel Kullanımı

Makalelerde görsel kullanımı çok ama çok önemlidir. Hatta o kadar önemlidir ki, içerisinde görsel olmayan uzun yazılar, çok nadiren okunmaktadır.

Makalelerde görsel kullanımını 4’e ayırmak istiyorum:

  1. Öne çıkarılan görsel: Makalelerde öne çıkan görsel kullanımı (WordPress temalarında yaygın olarak uygulanır) yani makale sayfasına giriş yapan kullanıcının ilk olarak görselle karşılaşması, okuyucunun kararını olumlu yönde etkilemektedir.
  2. Giriş paragrafının hemen yanında görsel kullanımı: SeoSozluk.com’da yer alan her makalenin giriş paragrafının sağında görseller kullanıldığını farketmiş miydiniz? Benzer makaleler adı altında yayınlanan bu makalelerin var olmasının bir sebebi var. Kullanılan görselin giriş paragrafını daraltması, okuyucuda yazının kolay okunabilir algısını yaratmaktadır. (seosozluk’te tercih edilen temanın önemli özelliklerinden biridir)
  3. Yazı içerisinde görsel kullanımı: Uzun yazıların ortalarında kullanılan görseller, okuyucuların içerikten sıkılmasının önüne geçerek, olumlu bir algının oluşmasına neden olacaktır.
  4. Infografik kullanımı: Son yılların popüler içerik pazarlama metotlarından bir tanesi olan infografik kullanımı ile, okuyucularınıza eğlenceli bir deneyim sunabilirsiniz. Hazırlaması biraz meşakatli bir iş olan infografiklerle, sosyal medyadan çok fazla sayıda paylaşım elde etmek mümkün.

 

4 – Tarama Tekniği

Makalelerde kullanılan tarama tekniği ile ilgili çok detaylı bir yazı önceden paylaşmıştım. Dolayısıyla bu konuyu çok fazla detaya girmeden özetle açıklamak istiyorum.

İnternet okuyucularının çok büyük bir kısmının aslında okumadığını, sadece tarama tekniği ile içerikleri incelediklerini biliyor muydunuz?

Peki tarama tekniği için içerikler nasıl hazırlanmalıdır?

H etiket kullanımının (heading etiketi) SEO açısından ne kadar faydalı olduğunu, bu iş ile haşır neşir olan herkes bilir. Özellikle H1 etiketi SEO için çok önemlidir. Ya kullanıcı deneyimi?

H etiketlerinin doğru kullanımı, okuyucuların içerikleri rahatlıkla tarayabilmelerine imkan verecektir. H1, H2, H3 hatta H4 ile ziyaretçilerinizin sayfalarınız içerisinde boğulmasını önleyebilirsiniz.

Ayrıca sıralama ve maddeleme ikonlarını kullanarak, okuyucuları uzun uzun paragraf okuma işinden kurtarabilir, önemli noktaları maddeler halinde ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

 

5 – Kelime Sayısı

Sıra geldi en tartışmalı konuya: İçeriklerde kullanılması gereken kelime sayısı…

İçerik konusunda otorite sahibi birçok kişiye göre, 300 kelimenin altında oluşturulan makaleler pek de değerli değil – tabii wikileaks gibi belgeler açıklayan bir siteniz yoksa 🙂

Örneğin bir makale yazdınız ve makalenizde kullandığınız kelime sayısı 100. Bu yüz kelimelik içeriğin, internet dünyasında farklı makaleler ile benzerlik gösterme ihtimali oldukça yüksektir. Yani aynı konuda yazılmış iki makale hayal edin. Bir tanesi 100 kelime diğeri 2000. Sizce hangisi daha etkileyici olur?

kelime sayısı makale

Yukarıdaki veriler Quick Sprout tarafından yapılan bir araştırmadan alınmıştır. Açıkça görüldüğü gibi, bir içerik ne kadar uzunsa, o kadar sosyal medya paylaşımı alıyor. Yani okuyucuların dikkatini o kadar fazla çekiyor.

Öte yandan, eğer uzun bir makale yazacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Doğru formatta oluşturulmayan makaleler okuyucularınızı korkutacağı gibi, yazılarınızın beğenilme oranını da düşürecektir.

Yapmanız gerekenler:

  • Paragraflarınızı kısa tutmak,
  • Listeler kullanmak,
  • Önemli kelimeleri kalın (bold) kullanmak,
  • Alıntılardan yararlanmak,
  • Görsel kullanmak.

 

6 – Sosyal Medya Butonları

İçeriklerinize sosyal medya butonları eklemezseniz, onların sosyal medyada paylaşılmasının önüne geçmiş olursunuz.

Sosyal medya paylaşımları, hem arama motoru optimizasyonu (bknz: SEO nedir) hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Bugünkü konumuz SEO olmadığı için kullanıcı deneyimi konusunu biraz açmakda fayda var…

Yapılan bir başka araştırmaya göre, insanlar değerli olduğunu düşündükleri içerikleri hoşlarına çok fazla gitmese bile paylaşmaktan keyif alıyorlar. Böylelikle kendilerini, oluşturulan içerikler gibi değerli hissediyorlar. Dolayısıyla kaliteli içerikler çok fazla paylaşılmaya başlanıyor.

Eğer oluşturduğunuz içeriğin ortalarında veya sonunda sosyal medya paylaşım butonları yoksa çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Eğer başarıyı yakalamak istiyorsanız, okuyucalarınızın işini kolaylaştırmalısınız.

 

Mükemmel bir blog yazısı için elimden geldiğince bir tarif vermeye çalıştım. Hazırladığım makalenin bu satırını okuyorsanız, size makalemi okutabildiğimi ve bu yazıdan keyif aldığınızı varsayıyorum. Umarım hoşunuza gitmiştir. 🙂

 

Haydi kolay gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

8 YORUMLAR

  1. 1.ve 2 maddeler gerçekten çok mantıklı . Şimdi ben bunu yazınca bazılarımız makalede 1 ve 2.maddeye tekrar dönecek ve site gelirin inş artacak 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here