Meta Tags İşkencesi!

Bugün bir müşterim ile telefonda konuşuyoruz, kendisi bana haklı olarak neden meta tags (meta etiketler) ile ilgili hiçbir çalışma yapmadığımızı sordu.

Gerçekten haklı çünkü e-ticaret platformlarının hemen hemen hepsinde bu alan mevcut. Yani bir web site tasarlatıyorsunuz, yazılımcı meta tags alanını otomatik oluşturuyor.

Peki madem böyle bir alan var, SEO uzmanı neden bu alanı doldurmuyor? Koskoca eticaret teması satan firmalar bu durumu bilmiyor mu?

Cevap çok basit: BİLMİYORLAR. VALLA BİLMİYORLAR!

Meta tags ile ilgili bir müşterilerimizin kafasında soru işareti olması, bizim işimizi oldukça zor duruma sokuyor. Neyse siz de olmasınız kimle dertleşeceğiz 🙂

Aşağıdaki twitter’da geçen bir yazışmayı sizinle paylaşmak istiyorum (yazışma 4 gün önce 16 Temmuz 2017’de geçiyor):

meta tags

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için yukarıdaki konuşmayı özetliyorum:

Letterzaken – Naten isimli vatandaş, Google’dan Gary isimli çok önemli bir arkadaşa bir soru yöneltiyor. (Bu arada Gary’i bu sene canlı dinleme fırsatım oldu, kendisi oldukça klas bir abimiz)

Diyor ki: Gary abi, meta tags konusu ile ilgi kafamız bir şeye takıldı. Meta tags kullanımının *okunu çıkarırsak, bu durum spam olarak değerlendirilir mi? Biz böyle sayfamıza 1 milyon tane meta tags koyarsak, Google bize ne yaparkine?

Gary abi cevap veriyor: Lan bas git. 21 Eylül 2009 yılında biz bu konuyu sallamıyoruz diye anlattık, 8 sene geçti hala soruyorsunuz. Biz meta tags’e bakmıyoruz. İstersen o alana bir şiir yaz!

 

Bunun üzerine Seo Sözlük ekibi olarak, ana sayfamızın meta tags alanını doldurmaya karar verdik.

meta tags seo sözlük

🙂 Haydi Kolay Gelsin!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here