Kaliteli Bir Backlinkin 4 Karakteristik Özelliği

SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunun hiç kuşkusuz en çok tartışılan alanı backlinklerdir. Günümüzde backlinklere olan bakış açısında çok önemli değişiklikler olsa bile, bu konu hala çok önemlidir.

Backlink çalışmalarının SEO açısından öneminden bahsederken, aslında çok önemli bir detayın görmezden gelindiğini düşünüyorum. Kaliteli backlink!

Yani basit bir anlatımla her backlink SEO açısından değerli değildir. Bazı backlinkler sitenize zarar verebilirken, bazıları ise tamamen değersiz olabilir.

Peki kaliteli backlink ne demek? Bir backlinkin web sitenize yardımcı olabilmesi için ne tarz özelliklere sahip olması gerekir? Anlatayım…

Kaliteli Backlink Ne Demek?

Kaliteli backlink demek: Google’ın o konuda size yapılan yönlendirmeyi onaylaması demektir. Yani yine basit bir anlatım ile konuyu açıklamak gerekirse, A sitesinden B sitesine bir link gidiyor. Peki bu A sitesi neden B sitesine link vermek istedi? Eğer bu konuda Google’ı ikna edebilirseniz, o backlink işe yarayacaktır.

Peki diyelim gerçekten de Google’ı ikna ettiniz ve kullanılan link Google tarafından değerli bulundu. O zaman karşımıza şu soru çıkacaktır: Aldığımız backlink ne kadar değerli?

Bazen backlink satın almak için piyasayı gezen web site sahipleri, astronomik fiyatlar ile bu satın alma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak bu çalışmanın istenildiği gibi işe yarayıp yaramayacağı tam bir muamma! Belki de onca para çöpe gitti!

 

Bugünkü yazımızda kaliteli backlink çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konuları anlatmak istiyorum. Yani bir backlinkin işinize yaraması için ne yapmanız gerekiyor?

 

Kaliteli Backlinklerin Karakteristik Özellikleri

Eğer satın aldığınız veya doğal yollarla kazandığınız backlinklerde aşağıdaki özellikler yoksa pek fazla sevinmeyin derim 🙁

1 – Güçlü Bir Web Siteden Alınan Backlink

otorite site

Yazdığım içeriklerde veya verdiğim eğitimlerin tümünde altını çizdiğim çok önemli bir konu var. O da: Backlink aldığınız web sitenin kalitesi.

Birçok kişi tarafından backlink konusu çok yanlış biliniyor. İnsanlar konu backlink olunca niceliği niteliğin üzerinde tutuyorlar. Yani ne kadar backlink, o kadar başarı!

Bu düşünce kesinlikle çok yanlış hatta çok da tehlikelidir.

Web sitenize onlarca belki de yüzlerce değersiz web siteden backlink almak, hemen bütçenizi hem de zamanınızı çöpe atmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Doğal görünümlü olmayan backlinklerden uzak durun derim.

Peki ne yapmak lazım?

Diyelim 200TL backlink bütçeniz var. İnternette kısaca bir araştırma yapınca görüyorsunuz ki bu fiyata 150 backlink, 400 forum tanıtım, sosyal imlemeler veya adını benim bile bilmediğim bir sürü farklı işlem. Öncelikle kesinlikle ama kesinlikle backlink paketlerinden uzak duruyorsunuz.

Bu salak saçma paketler yerine, adam gibi domain otorite değeri yüksek, sektörde bilinen, 2 tane siteden 4 adet backlink alıyorsunuz. Yani toplamda 2 yazı 4 backlink. Bu kadar mı yani? Evet bu kadar! Web sitenizin Google’da kısa zamanda üst sıralara geldiğini fark edeceksiniz.

2 – NoFollow Etiketi

nofollow etiketi

NoFollow etiketinin ne olduğunu bilmiyorsanız, öğrenmeden kesinlikle backlink satın almayın. Bu etiketi kısaca açıklayayım…

NoFollow etiketi, kabaca Google’a verilen linki takip etmemesi için verilen bir komuttur. Yani ben yazıma bir link koyuyorum ancak sen bunu takip etme! Ayrıca bu sayfadan linkin çıktığı sayfaya “link juice” yapma yani bir değer aktarımda bulunma. Özetle, eğer sayfanızın değerini düşürmek istemiyorsanız, çıkış yaptığınız linklere nofollow eklersiniz.

Peki web siteler linklere neden Nofollow etiketi ekler?

Nofollow etiketinin en yaygın kullanım alanı reklamlardır. Yani siz birisi ile anlaşıp, sitenizde o kişinin reklamlarını yayınlıyorsanız, çıktığınız linklere mutlaka nofollow eklersiniz. Özellikle banner reklamlarında mutlaka bu etiket vardır. Bunun sebebi ise yapılan çalışmanın SEO değil, reklam çalışması olmasıdır.

Bu etiketin kullanımının ikinci sebebi ise gereksiz SEO spamlarini önlemek. Örneğin seosozluk.com’un yorum alanına bir link koyarsanız, sistem otomatik olarak bu linke nofollow atar. Yani birisi sadece SEO yapmak için seosozluk.com’u kullanmamalıdır. Ayrıca tüm büyük forumlarda da bu iş böyle yürür. Boşu boşuna forumlar üzerinden SEO çalışması yapmayın yani 🙂

Anlayacağınız üzere, eğer bir web site ile link çalışması yapacaksanız, linke kesinlikle Nofollow etiketinin eklenmediğinden veya bir süre sonra eklemeyeceğinden emin olmalısınız.

3 – Alakasız Bir Web Site / Konu

 

alakasız backlink

Backlink alınacak olan web sitenin, sizin siteniz ile alakası her zaman tartışma konusu olmuştur. Yani size link gönderen bir site, ille de sizin alanınızda hizmet veren bir site mi olmalı?

Bu sorunun cevabı biraz karışık, ama anlatayım.

Kaliteli backlink aslında o linke tıklayan kişinin işine yarayacak türde bir link olmalıdır. Yani eğer alacağınız backlink aşağıdaki sorulara olumlu cevap veremiyorsa, o backlinkin nereden alındığının hiçbir önemi yoktur.

  • İçerikte kullanılan backlink, ziyaretçilerinizin ihtiyacına karşılık veriyor mu?
  • İçerikte kullanılan backlink, ziyaretçileri o linke tıklamaya sevk ediyor mu?
  • Backlinke tıklayan kullanıcı, sitenize geldikten sonra sizden memnun kalıyor mu?

Yani anlayacağınız gibi eğer bir haber portalından aldığınız backlink tıklanmıyor ve kullanıcıların umurunda değilse, ancak bir blogtan aldığınız backlink kullanıcılar tarafından tıklanıyorsa, web sitenin türü veya konusu pek de önemli değil demektir.

İşte tam da burada devreye içeriğin kalitesi giriyor.

4 – Özgün Bir İçerik

özgün içerik

Eğer web sitenize backlink almayı kafanıza koyduysanız, karşınıza 3 seçenek çıkacaktır.

  • Önceden yazılmış bir içeriğin içerisine link ekletmek,
  • Backlink alacağınız web site sahibine içerik yazdırmak ve yazıya link ekletmek,
  • İçeriği kendinizin hazırlayıp, içeriğe link eklemek.

Gelin bu 3 seçeneği tek tek inceleyelim.

Daha önceden yazılmış bir yazıya link ekletmek: Eğer link ekleteceğiniz sayfa kaliteli, hala okunan ve sizin konunuz ile alakalı bir sayfaysa, bu çalışmayı deneyebilirsiniz. Ancak sayfanın trafik aldığından emin olmalısınız.

Web site sahibine içerik yazdırmak: Eğer site sahibinin kalemine ve konu ile ilgili donanımına çok güveniyorsanız bu yolu da deneyebilirsiniz. Ancak yazarı SEO konusunda çok iyi yönlendirmelisiniz.

İçeriği kendiniz yazmak: Kesinlikle önerdiğim backlink çalışması budur. Yani içeriği kendiniz hazırlamanız ve yayıncıya teslim etmeniz. Bu çalışma ile ilgili çok yapılan bir hatayı da açıklamak istiyorum.

Birçok SEO uzmanı veya web site sahibi, backlink almak için hazırladıkları içerikleri baştan savma düzenliyor. Özensiz ve bir an önce bitmesi gereken yazılar…Halbuki durum tam tersi olmalıdır. Diğer siteler için hazırladığınız makaleler çok kaliteli, en az 750-1000 kelime ve görseller ile çesitlendirilmiş olmalıdır. Bunun sebebi ise, hazırladığınız yazının arama motoru sonuçlarında çıkması olmalıdır.

Eğer içeriğinizin yayınlandığı sayfayı Google’da çıkarmayı başarırsanız, linkinizi tıklayan kullanıcı sayısı artacaktır. Ayrıca Google tarafından değerli bulunan bir sayfadan çıkan link çok daha değerli olacaktır.

 

Kaliteli backlink ne anlama geliyor anladık sanırım. 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

3 YORUMLAR

  1. Backlink konusunda aklında soru olanların tamamıyla sorularına cevap bulabileceği bir makale olmuş, elinize sağlık. Özellikle nofollow etiketi hakkında verdiğiniz bilgiler benim gibi bir çok blog yazarına fayda sağlayacaktır eminim. Ayrıca nofollow etiketinin görseli on numara olmuş:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here