Instagram, Geri Adım Atmıyor!

Dün, daha önce kullanılan kronolojik ana sayfa düzeni geri gelecek diye haberler vardı. Bunun üzerine Instagram sözcüsü, konu hakkında açıklama yaptı. Böyle bir düşüncelerinin olmadığını dile getirdi.

Kronolojik ana sayfa düzeninin geri gelmesini isteyen herkes, Fotoğrafçı Jack Harden’ın konuyla  ilgili paylaştığı videoya inanmıştı. Kronolojik sıralı bir ana sayfa üzerinde çalışıldığını henüz test aşamasında olduğu iddia edilen yeni düzeni herkese göstermişti.

Bu olaydan sonra Dijital Trends’e ulaşan bir Instagram temsilcisi, şirketin tekrardan kronolojik sırayla haber düzenine geçme gibi bir düşüncesi olmadığını açıkladı. Sözde test aşamasında olduğu iddia edilen kronolojik sıralı ana sayfanın, şirket tarafında hiç konuşulmadığını ve herhangi bir test sürecinin de olmadığını belirten temsilci, dün bu habere sevinen herkesin boşa sevindiğini anlamasına neden oldu.

Biliyorsunuz ki, Instagram algoritmaları bir süredir farklı işliyor. Eski düzen kronolojik sıra yerine; beğeni ve yorum sayıları gibi faktörlere yöneldi. Yeni sayfa düzeni başlangıçta daha iyi gibi diye düşündürse de bazı sorunlar yaşanıyor. Beğeni ve yorumdan kaynaklı zaman farkından dolayı öyle ki bazen 2 gün önceki gönderi, 2 saat önceki paylaşımdan önce yer alabiliyor. Akışınıza dikkat ettiğinizde bu durumu kolayca fark edebilirsiniz. Bu nedenle kronolojik sıralı ana sayfanın geri gelecek olması bir sevinç havası yaratmıştı. Ama ne yazık ki doğru değilmiş.

Bu durumdan şikayetçi olan çok fazla kişi var. Akışta eski fotoğraflardan çok yeni fotoğrafları görmek isteyen kitle sayısı fazla. Bizde eski kronolojik sıralı ana sayfanın geri gelmesini isteyen taraftayız doğrusu. Ama Instagram, yeni model konusunda diretiyor. Peki, bu çekişmeyi bizler mi, yoksa Instagram mı kazanacak?

Bir diğer popüler sosyal ağlardan Twitter’da da algoritmik zaman çizelgesi yer alıyor. Ancak bu sosyal ağda farklı ve güzel olan bir durum var. Kullanıcılar ister ise, kronolojik sıraya dönebiliyor. Bu tarz uygulamalara bir güncelleme geldiğinde seçim hakkının olması oldukça güzel bir durum. Instagram’da yeni bir güncelleme getirerek kullanıcılarına seçme hakkı verirse çok daha iyi olur.

Aksi halde bu süreçte güncellemeden memnun olmayan kullanıcılar, Vero gibi yeni sosyal ağlara geçmeye başlayabilir. Her ne kadar, Instagram çok sevilen ve vazgeçilmez bir uygulama gibi görünse de kullanıcıların hoşuna gitmeyen güncellemeler nedeniyle o da vazgeçilebilir hale gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here