İçerik Üretimindeki Engelleri Nasıl Aşabiliriz?

Günümüzde her yerde içerik pazarlamasının önemi vurgulanıyor. Peki, bu içerik oluşturma sürecinde neler yaşanıyor, bizi neler zorluyor? Gelin, bu konular üzerinde durarak engelleri nasıl aşacağımızı birlikte görelim.

Şirketler Neden İçerik Üretimiyle Mücadele Ediyor?

Bazen güçlü bir başlangıç yaparlar, ancak uzun vadeli bir plana sahip değildirler. Belki de bir blog yaratmayı ve hatta blog tasarımını geliştirmek veya içerik stratejisini belirlemek için bir ajans veya danışmanla ortaklık yapmayı düşünürler. Ama sonrası hep yarım kalır.

Blog Üretimi İçin Bir Kişi Görevlendirmedikleri İçin

Bir kişi, bu konuda görevlendirilmediğinde yazım dilinde farklılıklar, paylaşım günlerinde aksamalar yaşanacağı gibi okuyucularla sağlıksız bir iletişime yol açar. Bu nedenle muhakkak alanında uzman bir kişi görevlendirilmeli ve içerik stratejisi oluşturulmalıdır.

1. İçerik Üretim Süreciniz Konusunda Çok Stratejik Olun

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi sorunlar yaşıyor ve bu konuda görevli bir veya birden fazla kişi, şirket bünyenizde bulunmuyorsa bir zaman çizelgesi hazırlayarak ekipteki kişilere görev dağıtımında bulunun.

Kulağa çok kolay geliyor olabilir ama bu adım birçok organizasyonda gözden kaçırılıyor. İçerik pazarlama diğer pazarlama yöntemlerine göre daha farklı olduğu için görevler genellikle birden çok ekip üyesi tarafından paylaşılır.

İhtiyacınız olan tüm öğeleri listeleyin. Oluşturduğunuz tüm içerik parçalarını düşündüğünüzden emin olun. Bloğunuzun içerik merkeziniz olduğu ve YouTube, Facebook, Pinterest, Medium veya e-posta gibi diğer kanallardaki içerikleri paylaştığınız veya tamamladığınız bir merkezden yararlanıyorsanız, ihtiyacınız olan her tür içeriği planlayın. Her blog yazısı için neye ihtiyacınız olduğuna dair bir ana liste oluşturun.

2. İçeriklerinizi Gruplandırın

Ekip olarak tek seferde kaç tane içeriğin araştırılabileceğini, yazılabileceğini, optimize edilebileceğini, gözden geçirilebileceğini, uygulanabileceğini ve paylaşılabileceğini belirleyin. Bir seferde en az bir aylık gönderim yayınlamanızı öneririz.

Ekibiniz bundan daha ileride çalışabilirse, harika. Ama bir ay çoğu takım için iyi bir tempo demektir. Stratejiniz 50 harika fikirle geliyorsa ve sadece 10’una ihtiyacınız varsa, geri kalanını ilerideki gruplar için kullanın.

3. Ekip İçin Hem İçerik Üretimi Hem De İçerik Yayın Takvimleri Oluşturun

Üretim planınızı, yayın programınızdan ayrı tutun. Yukarıdaki 1. adımı tamamladıysanız, üretim planınıza zaten sahipsiniz. Tek yapmanız gereken, 1. adımdaki bilgileri kullanarak aylık içerik dağıtım takvimini oluşturmaktır. Her içerik dağıtım kanalının takviminizde yer aldığından emin olun.

Üretmeniz gereken her şeyi tanımlayarak sürecin her adımında kimin sorumlu olduğunu bilirseniz zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Bu sistemler sayesinde, “bu hafta ne yazmalıyım?” Ya da henüz o konuyu araştıramadım gibi sorunlardan kurtulursunuz.

İçeriği ekip üyeleri arasında dağıtmak işleri kolaylaştırır. Zaman kazandıracağı gibi verimliliğinizi de arttırır. Göreve atanan kişinin üzerinde bir zaman çizelgesinin olması diğer kişilerin takip etmelerini kolaylaştırır ve teslim tarihleri konusunda sıkıntı yaşamamalarına neden olur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here