Hit Düşüşü ve Çözümleri

Web sitenizde olası yaşanacak bir hit düşüşü veya anahtar kelime sıralamalarında gözlemlenen gerilemeler, çok canınızı sıkacaktır.

Peki bu hit düşüşü probleminin asıl kaynağı nedir? İşte karşınızda hit düşüşü ve çözümleri!

 

Hit Düşüşü

ani hit düşüşü

 

Ani hit düşüşü, web sitenizin trafiğinin bir anda çakılması ve dolayısıyla satışlarınızın da bir anda gerilemesi anlamına gelir.

 

1. Yeni Backlinkler

Web sitenize bir anda yönelen yeni backlinkler, web sitenizin hitlerinin düşmesine neden olabilir. Özellikle alacağınız ucuz backlink paketleri, bu işi sizin yerinize çok kısa bir sürede başarabilir 🙂

Google, web sitelerin backlink çalışması yapmasını kesinlikle istemiyor ve bu konuyu yakından takip ediyor. Web sitenize doğal olmayan bağlantıların geldiğini tespit ettiğinde ise, sitenizi manuel işlemlere alabiliyor.

Ayrıca eğer web siteniz daha önce incelemeye girdiyse, çok daha dikkatli olmanız gerekir. Backlink çalışması yapacaksanız, alacağınız linkleri mutlaka domain otorite değeri yüksek sitelerden tercih etmelisiniz.

Web sitenize gelen yani backlinkleri, Google Search Console, Ahrefs veya Majestic gibi SEO araçlarından takip edebilmeniz mümkün.

 

2 – Kaybettiğiniz Backlinkler

Web sitenize aniden gelen backlinkler size hit düşüşü yaşatabileceği gibi, aniden kaybettiğiniz backlinkler de aynı etkiyi yaratabilir.

Özellikle backlink profili düşük olan web siteler için kazanılan backlinkler altın değerindedir. Yani edindiğiniz 3-5 değerli backlinki kaybederseniz, Google sıralamalarında önemli düşüşler yaşayabilirsiniz.

Backlinklerinizi düzenli kontrol etmeniz ve kontrolünüz dışında bir şey geliştiği taktirde, müdahale etmenizi öneririm.

 

3 – Yönlendirme Hataları

Web siteniz ile ilgili size çok basit gibi gözüken ancak temelde oldukça önemli değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Örnek: website adresiniz: www.deneme.com olsun. Eğer belirli sebeplerden ötürü sitenizin adresini deneme.com olarak yani alt alan adı olmadan kullanmak isterseniz, aslında sitenizde çok büyük bir değişiklik yapıyorsunuz demektir.

Yeni adresinize eski URLlerinizi yönlendirmezseniz, web siteniz bir anda hit düşüşü yaşayacaktır ve inanın bu durumu toparlamak hiç de sanıldığı kadar kolay değildir.

Özellikle 301 yönlendirmelerinin çok iyi çalıştığından emin olmalısınız!

 

4- Manuel veya Algoritmik Cezalar

Eğer bir sabah kalktığınızda web sitenizin trafiğinin yerle bir olduğunu görürseniz, büyük ihtimalle Google abinin manuel veya algoritmik bir cezasına denk gelmişsinizdir.

Bu cezalar genellikle backlink paketlerinden, SEO için yapılan anlamsız sayfalardan, kopya içerikten veya blackhat SEO tekniklerinden ötürü kaynaklanmaktadır.

Böyle bir hit düşüşü ile karşılaştığınız taktirde ilk yapmanız gereken Google Search Console hesabınızı kontrol etmek olmalıdır. Eğer manuel bir ceza durumu varsa, Google Search Console aracı ile web sitenizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Eğer manuel bir ceza yoksa, o zaman internette herhangi bir algoritma değişikliği olup olmadığını kontrol edin. Sizin yaşadığınızı yaşayanlar varsa, algoritmik bir ceza ile karşı karşıya kaldınız demektir.

Not: Manuel cezadan çok korkmayın ancak eğer algoritmik bir ceza aldıysanız vay hallinize!

 

5 – Önemli Teknik Değişiklikler

Eğer web sitenizde önemli teknik değişiklikler yapıyorsanız, bu değişiklikleri mutlaka bir SEO uzmanı denetiminde yapmanızı öneririm.

Örnek:

Eğer web sitenizin kod yapısını değiştiriyorsanız, diyelim Ajax kullanmak istiyorsunuz, böyle bir durumda çok dikkatli olmalısınız. Yapacağınız değişiklikleri Google yönergelerine göre yapmazsanız başınız oldukça ağrıyacaktır.

Yapacağınız teknik değişiklikleri SEO uzmanına danışarak yapın dedim ancak bazen de işleri arap saçına çeviren SEO uzmanları da olabiliyor. Yanlış bir dosyanın robots.txt dosyasına atılması veya site haritasının hatalı kurgulanması, web sitenizin hit kaybı yaşamasına sebep olabiliyor.

 

6 – Mobil Site

Web sitenizin mobil uyumlu olması gerektiğini söylememe bile gerek yok. Ancak eğer bu değişikliği henüz yapmadıysanız çok dikkatli olmanızı öneririm.

Responsive siteler için durum çok kritik olmasa bile eğer mobil sitenizi farklı tasarlamak istiyorsanız, Google’ın mobil uyumluluk yönergesini mutlaka okumalısınız. Eğer mobil sitenizin kodlarında masaüstü görünüm için doğru yapıyı kullanmadıysanız, web siteniz yinelenen içerik problemi ile karşı karşıya kalacaktır.

Dolayısıyla hit düşüşü kaçınılmaz olacaktır.

 

Hit düşüşü ve çözümleri hakkında önemli maddeleri sıralamış olduk.

 

Haydi Kolay Gelsin!

3 YORUMLAR

  1. Kaliteli backlinklerin silinmesi siteyi hemen etkiliyor gerçekten bu yüzden hit kaybım oldu. Hemen hit artışı sağlanamıyor 1 ay içerisinde yapılan çözümler ile eski hit sayısına erişilebiliyor.

  2. Bu durumda yapılması gereken en iyi şey gözle görülecek değişiklikler ilgi çekecek yazılar ve tema değişiklikleri güzel bir tanıtım ve reklam tekrar hiti geri toplayacaktırç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here