Her Şirketin Bir Gün Blogu Olacak – Kurumsal Blog

İnternet dünyasında hız kesmeden büyümeye devam eden blog trendi, Türkiye’de de birçok kişi tarafından kabul gördü hatta bu iş hobinin de ötesine geçerek önemli bir iş kolu haline geldi. İnternet kullanıcılarının %75’i hergün bir blogu ziyaret ediyor ve dolayısıyla bu durum şirketleri harekete geçiriyor.

Peki şirketler bu konuya ne kadar kaynak ayırıyor?

Domain, template ve host ücretleri, bir şirketin bütçesini hiç etkilemiyor aslında. Yani senelik 100-150 TL gibi bir ücret ödeyerek, blog sahibi olmak mümkün. Ancak önemli olan kısım, blog içeriğinin nasıl oluşturulacağı.

Doğru kurallarla makale yazmak hiçte sanıldığı kadar kolay değil aslında ve bu beceri önemli bir deneyimden sonra ediniliyor. Piyasada kaliteli blog yazarları yok mu peki? Elbette, hem de sanıldığından da çok! Anahtar kelime araştırması, SEO kuralları ve okuyucu deneyimi hakkında bilgi sahibi olan birçok blog yazarı, bu konuda bir çok şirket ve ajansa hizmet veriyor ve tabi ki bu hizmet karşısında da hatırı sayılır gelirler kazanıyor. Yani sonuç olarak, şirketlerin bloglar için ayırması gereken tek kaynak içerik yazarlarına yapacağı ödeme diyebiliriz.

Peki özellikle internet üzerinden satış yapan şirketler, neden bloglara yatırım yapmaya başladı? Gelin beraber bu konuyu derinlemesine inceleyelim.

Şirketlerin Blog Sahibi Olması için 4 Önemli Neden

1 – Website Trafiği

 

Bloglar, e-ticaret sitelerine oranla çok daha fazla trafik elde ediyor ve dolayısıyla bu durum şirketlerin iştahını önemli ölçüde kabartıyor.

E-ticaret sitelerinde sadece kategoriler, markalar, ürünler, resimler, fiyatlar ve ürün açıklamalarının olduğu düşünüldüğünde, doğru metotlarla yazılan güncel makalelerin çok daha fazla okuyucuya ulaşmasına şaşmamak gerekir sanırım. Dolayısıyla doğru strateji ve iç linkleme ile ticari sitelerin kullanıcı sayıları önemli oranda artmaya başlıyor. İşin güzel yanı ise: harika bir yatırım karlılığı 🙂

2 – Müşteri Bağlılığı

 

İyi içeriklerle donatılmış bir blogu kim bir daha ziyaret etmek istemez ki? İnsanların sorularına yanıt verebilen sempatik bloglar, kullanıcı bağlılığını olumlu yönde etkiliyor ve müşteri-marka bağlılığını güçlendiriyor…

E-ticaret siteleri formatları gereği kullanıcılara samimi gelmeyen bir yapıya sahiptirler. Yani bir e-ticaret sitesinin tek amacının müşterilere ürün satmak olduğunu herkes bilir. Bloglar tam da bu noktada şirketlerin yardımına koşuyor. Yani blogları biraz daha “insan” formatına sokabiliyor. Sonuç yine, artan satışlar ve karlılık…

3- Otorite

 

İyi bloglar her daim saygı duyulan ve otorite sahibi internet siteleridir. Bunun sebebi ise yol gösterici ve gerektiği zaman insanların yardımına koşabiliyor olmalarıdır.

Yani konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse; sigorta satışı yaptığınız bir internet siteniz var diyelim ve bu siteye ait bir blogtan gün içerisinde devamlı sektörler gelişmeleri duyurmaya başladınız. İnanın bir süre sonra insanlar sizi sigorta konusunda otorite olarak kabul etmeye başlayacak ve dolayısıyla satışlarınız önemli ölçüde artacaktır.

4- Müşterileri Anlamak

 

Öyle bir e-ticaret sitesi düşünün ki müşterilerin ne istediğini biliyor ve doğru aksiyonları iş işten geçmeden alabiliyor. Daha ne olsun!

Şirketler, araştırma/pazarlama şirketlerine her yıl çok ciddi oranda ödemeler yapıyor ve bunun en önemli sebebi kullanıcı davranışlarını anlayabilmek. Müşterinin ne istediğini anlarsanız, satış yapmak tahmininizden çok daha kolay olur.

Peki bu konunun bloglar ile ne ilgisi var? Çooook…Blogların en güçlü yanı okuyucular ile bağlılık yakalayabilmeleridir. Yazdığınız makaleler ne kadar çok yorum, paylaşım veya beğeni alırsa, okuyucularınız ile o kadar yakınlaşır ve dolayısıyla taleplere doğru zamanda cevaplar veriyor olursunuz.

 

Sonuç:

Şirketlerin blog sahibi olmaları için daha birçok sebep sayılabilir; kullanıcı bilgilerine ulaşma, sosyal medya ilişkisi, yeni ürün tanıtımları vs…Bu durum blog yazarları için yeni iş kolları yaratmaya devam ediyor ve bence bu işi ciddiye alıp kendini geliştiren blog yazarları, ilerleyen dönemlerde herkes tarafından aranan kişiler olacaktır.

Haydi Kolay Gelsin!

SEO Desteği almak isterseniz >> Ajans SeoSözlük

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here