Website Görsellerini Optimize Edin, Rakiplerinizi Sollayın!

1

Website görseli , Google arama sonuçlarınızı ve sitenizin trafiğini doğrudan etkiliyor desem?? Birçok website sahibinin yeterince değer vermediği görseller, aslında sanıldığından da önemli.

Peki websitenizde gelişi güzel kullandığınız bu görseller, arama motoru optimizasyonu açısında uygun mu? Website görseli optimize edilirse ne fayda sağlar?

1 – Resim Adları

Website görseli kayıt edilirken, koyduğunuz isimleri rastgele seçmemenizde fayda var. Yani telefonunuzun otomatik atadığı bir görsel ismini kullanmaktansa açıklayıcı bir görsel ismi bulmalısınız derim.

Örneğin websitenizde bir bebek resmi yayınlamak istiyorsunuz. Böyle bir durumda görselinizin adını 1002542351.jpg yerine sevimli-bebek.jpg olarak değiştirmeniz, sizi arama motoru sıralamasında üst sıralara taşıyacaktır.

 

2 – Alt Etiketi

Alt etiketi, arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi açısından önemli olan bir diğer konudur. Bu etiketin asıl amacı, kullandığınız görsel bir sebepten ötürü yüklenemezse, kullanıcıların resimin ismini görebilmelerini sağlamaktır. Böylelikle hem kullanıcı resim hakkında bilgi sahibi olmuş olur hem de Google bu çalışmanızdan ötürü sizi ödüllendirir.

Alt etiketi kullanımı oldukça basittir.

alt-etiketi

 

3- Görsel Büyüklüğü

Görsellerinizin büyüklüğü (kb olarak), arama motoru optimizasyonu açısından oldukça kritiktir. Resimleriniz ne kadar büyükse, sayfa açılma hızınız o kadar yavaşlayacaktır. Kullanıcıların siteyi terk etme oranı artacak ve Google indekslenme oranınız önemli ölçüde azalacaktır.

Website görselini Photoshop yardımı ile kolaylıkla küçültebilirsiniz. İlgili menüden web için ayarla dedikten sonra resmin kalitesi ile biraz oynayarak resminizi önemli ölçüde küçültebilmeniz mümkün. Eğer photoshop yoksa ücretsiz bir servis olan pixlr.com’u size önerebilirim. Bu araç sayesinde de resminizi kolaylıkla küçültebilmeniz mümkün.

4- Doğru Resim Formatı Hangisi?

Bildiğiniz gibi website görseli jpeg, gif, png gibi birçok değişik formatta kullanabiliyor. Fakat acaba bu saydıklarımdan hangisi arama motoru optimizasyonu açısından sizin için daha uygun?

dogru-resim-formati

Jpeg formatı, internette en yaygın kullanılan ve birçok SEO uzmanı tarafından önerilen bir format. Jpeg çok uzun zamandır tercih edilen bir resim türü ve iyi sıkıştırılabildiği için ufak boyutlarda oldukça kaliteli sonuçlar verebiliyor.

Gif formatı ise genellikle daha basit görseller için tercih edilmektedir. Yani bir ikon kullanacaksanız ve detayların çok da fark edilmesi gerekmiyorsa, bu format işinizi oldukça görür. Gif kullanarak, Jpeg formatına göre çok daha küçük boyutlarda sonuçlar elde edebilmeniz mümkün.

PNG formatı, GIF formatının bir alternatifi olarak düşünülebilir. Gif’e göre biraz daha renk destekleme özelliği olan PNG, Jpeg’e göre yine de daha kalitesiz sonuçlar veriyor diyebiliriz.

Not: Yukarıda anlatıklarımdan da anlaşılacağı gibi size Jpeg formatını öneriyorum.

5- Site Haritası

Site haritaları, içeriğimizin varlığını Google’a iletmek için harika bir yoldur. Dolayısıyla websitenizde yer alan görselleri site haritasını ekleyerek rakiplerinizden bir adım öne geçmeniz mümkün.

Eğer WordPress kullanıyorsanız, site haritanızı oluşturmak veya güncellemek ile ilgili en ufak bir sıkıntı yaşamazsınız. Tek yapmanız gereken site haritasını oluşturabileceğiniz bir eklenti kurmak ve oluşturduğunuz site haritasını Web yöneticisi araçlarına tanıtmak olacaktır.

6 – Görsel Optimizasyon Eklentileri

Yine WordPress kullanıcıları için harika bir haberim var. İnternetten bulabileceğiniz onlarca ücretsiz eklenti sayesinde hiçbir şey yapmadan resimlerinizi optimize edebilmeniz mümkün.

WordPress kullanıcılarına WP Smush-it eklentisini önerebilirim. Performansı oldukça iyi ve bugün itibariyle 1 milyonun üzerinde website tarafından kullanıldığını söyleyebilirim 🙂

7 – Özgün Görseller

Her zamanki gibi en önemli konumuzu sona ayırdım 🙂 Görsellerinizin, yazılarınız gibi özgün olması gerektiğini biliyor muydunuz? Maalesef durum böyle!

Harika bir makale yazdıktan sonra Google’da görsel sonuçlarından bulduğunuz bir görseli yazınızın içerisine yapıştırdınız. Yazınız ne yazık ki artık %100 özgün değil. Bu sorun ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatmadan önce özgün görseller ile ilgili yanlış bilinenleri sıralamak istiyorum.

  1. Görselin adını değiştirmek onu özgün yapmaz.
  2. Görselin boyutunu değiştirmek onu özgün yapmaz.
  3. Görselin alt etiketini belirlemeniz onu özgün yapmaz.
  4. Hatta görseli sadece kırpmanız bile onu özgün yapmaz.

Peki ne yapılmalı?

Öncelikle kullanacağınız görselin çok fazla jenerik olmadığından emin olun. Yani görsel aramaya başladığınız zaman her yerde kullanılan görsellerden uzak durun. Daha sonra;

  • Görseli photoshop’ta açın. (Website işini önemsiyorsanız artık şu Photoshop’u indirin)
  • Öncellikle resmi kırpın (croplayın)
  • Daha sonra eğer görseliniz uygunsa, onu döndürün veya ters tarafa yatırın.
  • Son olarak resme ufak da bir yazı eklerseniz, artık görseliniz özgünleşti diyebiliriz.

 

Özetle:

Görseller, website performansı ve arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. Birçok website sahibi bu durumu görmezden geliyor ve dolayısıyla arama sonuçlarında istenen başarıyı elde edemiyor. Websitenizde yayınladığınız görselleri ne kadar optimize ederseniz, arama sonuçlarında rakiplerinizi o derece solluyor olacaksınız 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

1 YORUM

  1. teşekkürler gene işime yaradı, gene süpersin diyorum 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here