Google’dan Haberler : Black Friday, AMP URLleri , Search Console ve Pagespeed Insights

Black Friday ve Cyber Monday İndirim Reklamları Ünitesi

Not : Bu yazı Semrush’ın Blogundan alındı.

Google, perakende sektöründeki reklam verenlerin Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) indirimleri için yapılan aramalarda görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla Google Ads’de promosyon uzantılarıyla birlikte yeni bir deneye imza attı. 15 ve 27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen bu deneyde, Google’ı İngilizce dilinde kullanan ve Black Friday ve Cyber Monday ile ilgili anahtar kelimeleri (örneğin “black Friday indirimleri,” “black Friday <ürün veya şirket ismi>” ve bunların çeşitlemeleri gibi) aratan kullanıcılar, arama sonuçlarının üzerinde gösterilen bir “reklam ünitesi”nde yer alan tekliflerle her bir perakende satış şirketinin web sitesine yönlendirildi.

Google Arama’da Daha İyi AMP URL’leri Elde Etmek İçin Geliştirici Önizlemesi

AMP kullanıcıları ve yayıncıların, AMP’leri görüntülendiğinde orijinal alan adı isimlerinin kullanılmasını tercih ettikleri yönündeki geri bildirimler üzerine Google Arama, “daha iyi AMP URL’leri” için bir geliştirici önizlemesi açıyor. “Signed HTTP Exchanges” (İmzalı HTTP Protokol Değişimleri) adı verilen ve bu yılın önceki aylarında Google tarafından tanıtılan bu teknoloji, şimdilik yalnızca 71 veya daha üst versiyondaki Chrome’da mevcut olup kurulumunun Chrome Beta kanalından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yakın zamanda tüm Chrome kanallarına açılacak olan bu teknoloji, herhangi bir AMP önbelleğinde önbelleklenmiş AMP URL’lerinin dönüştürülmesini de destekleyecek.

Denemek isteyen tüm yayıncılara açık olan Signed HTTP Exchanges teknolojisi, Google’a bakılırsa tarayıcı adres barındaki görsel deneyimin dışında hem yayıncılara hem de kullanıcılara avantajlar sağlıyor. Bu teknoloji ayrıca:

  • Şifreli imzalar kullanarak içeriğin tam olarak yayıncının kullanıcıya göstermek istediği şekilde olduğunu garantileyecek.
  • Tarayıcının, bir dokümanı, yayıncının kaynağına aitmiş gibi varsaymasını sağlayarak yayıncının içerik kişiselleştirme, service worker komutu verme ve analitik ölçümleme için birinci parti çerezler (first-party cookies) kullanmasına olanak tanıyor.

Google, yayıncıların ve kullanıcıların bir Google Arama denemesi gerçekleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla AMP sayfasında adım adım talimatlar ve açıkça belirtilmiş “kaporta altı” teknik bilgilere yer veriyor.

Google Arama Konsolu Performans Raporlarında Yeni Filtreler

Google, Twitter’da yaptığı duyuru uyarınca, Arama Konsolu (Search Console) performans raporlarında “arama görünümü” (“search appearance”) filtresinin altına etkinlik listeleri ve etkinlik detayları ekledi. Belirli bir etkinlik biçimlendirmesinin aramalarda nasıl performans gösterdiğini ortaya koymak üzere tasarlanan bu iki yeni filtre opsiyonu, ağ yöneticilerinin daha zengin sonuç elde etmek adına raporu filtreleyerek etkinlik veya iş listelerini veya detayları görüntülemelerini sağlıyor. İki filtrede de bulunan “tıklamalar,” “gösterim”, “konum” ve “URL” verileri, zengin sonuçlara sahip bir sayfanın performans eğilimine ait öngörüler sunuyor. Bu iki yeni filtre opsiyonu şimdilik yalnızca ABD, Birleşik Krallık ve Hindistan’daki İngilizce web siteleri için destekleniyor.

Google Arama Konsolu, Arama Analitikleri Yerine Performans Raporu Kullanacak

Google Arama Konsolu kullanıcılarına yapılan bir bildirime göre yeni Arama Analitikleri (Search Analytics) raporu, yeni Google Arama Konsolu’ndaki yeni Performans raporuyla “yakında değiştirilecek.” Twitter’da kullanıcıları yanıtlayan John Mueller, başka değişikliklerin de yolda olduğunu işaret etti. “Bazı eski Arama Konsolu raporları, yerine koyulacak yeni raporlar geldiği için yok olacak. Duyurabileceğim bir tarih yok, ancak bir noktada bu adımı atmamız gerekiyor.”

Google’dan Yeni Web Sitesi Denetim Portalı

Google, web.dev’de açtığı yeni bir portal ile geliştiricilerin ve ağ yöneticilerinin kendi site ve uygulamaları için “web’in modern yeteneklerini öğrenmeleri ve uygulamalarını” hedefliyor.

Bu araç sayesinde geliştiriciler kendi sitelerinde denetim gerçekleştirerek sitelerinin erişilebilirlik, SEO, progresif web uygulamaları ve en iyi uygulamalara uyumu gibi konularda sektör ölçütlerine ve standartlarına göre performansını ölçebiliyorlar. Bu portal aynı zamanda denetim sonucunda sitenizin performansını iyileştirmeniz için belirli önerilerde bulunan bir “öğrenme bölümü” (“learn section”) de barındırıyor.

Search Engine Land tarafından sunulan rapora göre denetim kategorileri aşağıdaki gibi:

Performans: İlk boyama (first paint) ve etkileşime geçme zamanı (time to interactive) gibi metrikleri denetleyerek gecikmeleri tespit eder.
PWA: Sayfanızı temel Progresif Web Uygulaması Kontrol Listesi’ne göre değerlendirir.
En İyi Uygulamalar: HTTPS kullanımından doğru görsel çerçeve oranına kadar her şeyi inceler.
SEO: Sitenizin keşfedilebilir olduğundan emin olmak için en iyi uygulamaları denetler.
Erişilebilirlik: Kullanıcıların içeriğinize erişmesini engelleyebilecek sıkça rastlanan sorunları kontrol eder.

Google ayrıca portal içerisinde bulunan ve geliştiricilerin erişebileceği yapılandırılmış müfredat sayesinde daha iyi web siteleri inşa etmelerine yardımcı oluyor. Bu eğitim kaynakları, portal’de “Hızlı yükleme süreleri,” “Ağ Esnekliği,” “Güvenli ve Emniyetli,” “Kolayca Keşfedilebilir” ve “Kurulabilir” gibi başlıklar altında yer alıyor.

PageSpeed Insights Güncellemesi

Google, PageSpeed Insights aracına Ocak 2018’den beri ilk geniş çaplı güncellemesini getirdi. Analiz motoru olarak Lighthouse’u kullanan ve CrUX (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu) verilerini “saha verisi” olarak değerlendiren Google PageSpeed Insights Versiyon 5, bu yeni kombinasyonla zengin bilgi sağlayacağa benziyor.

Güncellenen aracın birkaç farklı kategoride sunduğu bilgiler arasında saha ve laboratuvar verilerinin yanı sıra sistem kontrolü ve denetimler de yer alıyor.

Versiyon 5 için yayınlanan sürüm notlarına göre “PageSpeed Insights uygulama programlama arayüzünün (API) 5. versiyonu Kasım 2018’de çıktı. Bu araç artık analiz motoru olarak Lighthouse’u kullanıyor ve Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu (CrUX) tarafından sağlanan saha verilerini de kapsıyor. API’nin 5. versiyonu artık CrUX verileri ve tüm Lighthouse denetimlerini sunacak. PSI API’sinin önceki versiyonları ise altı ay içinde değerini yitirecek.”

Yeni raporda, biri masaüstü biri mobil için olmak üzere iki sekme bulunuyor:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here