Google’dan Haberler : Yeni Teklif Stratejisi, Trueview ve Ad Pod

Not : Bu yazı Semrush’ın Blogundan alındı.

Google tarafından sunulan ve son birkaç haftada dikkatimizi çeken çok önemli yenilikler oldu.Google Benim İşletmem (Google My Business) uygulaması, yeni web sitesi denetim portalı ve PageSpeed Insights aracına getirilen büyük çaplı bir güncelleme hakkında bilgileri geçtiğimiz hafta paylaşmıştık. Bu yazımızda Google Ads üzerinde gerçekleşen gelişmeleri aktarıyoruz.

Google Ads’de Yeni Teklif Verme Stratejisi

Google, kısa süre önce, mevcut Akıllı Teklif Verme metotlarına yeni bir strateji eklediğini duyurdu. Target Impression Share (Hedef Gösterim Payı) adı verilen bu strateji, reklam verenlerin Gösterim Payı hedeflerine tüm kampanyalarda ulaşabilmelerini ve reklamlarının belirli bir gösterim eşiğine ulaşmasını sağlamak üzere tekliflerin otomatik olarak verilmesinden oluşuyor. Google’a bakılırsa bu, markalı (branded) terimler kullanan kampanyalar için elverişli bir strateji. Örneğin, kullanıcıların markalarını arattığı seferlerin %100’ünde reklamlarını göstermek isteyen şirketler, Hedef Gösterim Payı’nı %100’e ayarlayabilir ve sistem de böylelikle o kampanyadaki açık artırmaların %100’ünde reklamlarını göstermeye çalışabilir.

Google Ads’de Yeni Video Reklam Türü: Reklam Sıralaması

Bu yılın önceki aylarında tanıtılan Video Reklam Sıralaması (Video Ad Sequencing) aracı, artık tüm dünyada Google Ads kullanan pazarlamacılara açık. Farklı pazarlama hedeflerine sahip tüm boyut ve sektörden markaların kullanabileceği bu araç, pazarlamacıların, kullanıcılara belirli bir sıralamada bir seri video göstererek marka hikayelerini anlatmalarını sağlıyor. Google’a bakılırsa, İpsos tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre 6 saniyelik reklam sıralamaları ve TrueView reklamları, müşteri yolculuğunun tamamında marka yükselişini (brand lift) tetikliyor. Hatta, 6 saniyelik bir reklam ardından TrueView sıralamak, Reklam Hatırlanırlığı ve Satın Alma Niyeti üzerinde kayda değer bir etki göstererek ilkinde %118, ikincisinde %40’lık ortalama bir yükselişe yol açtı.

Google’ın yaptığı açıklamaya göre “Video Reklam Sıralaması… zengin ilgi ve niyet verilerine dayanarak oluşturulmuş ve kişiselleştirilmiş hikayelerin, kullanıcılara, farklı ekranlar arasında seyrederken doğal bir şekilde sunulmasını sağlıyor.”

Erişim için TrueView Artık Herkese Açık

Google’da Video Reklamlar Ürün Müdürü olarak görev yapan Khushbu Rathi, erişim (reach) reklamları için TrueView’ın artık tüm dünyada mevcut olduğunu açıklarken, dünya çapındaki tüm markaların Google Ads ve Display & Video 360 gibi araçlarda TrueView kullanarak çevrimiçi ortamda müşteri kitlelerinin daha yüksek bir oranına ulaşabileceklerini belirtti. Erişim için TrueView, atlanabilir yayın içi TrueView reklamlarının popülerliğini Bin Gösterim Başına Maliyet (CPM) satın almanın basitliğiyle harmanlayarak reklam verenlerin diledikleri müşteri kitlesine bugüne kadar hiç olmadığı kadar etkin bir şekilde erişebilmelerini sağlayacak.

Khushbu ayrıca erişim için TrueView kullanarak güçlü bir başarı elde eden iki küresel marka olan Fransız Philips ve Meksikalı Fata markalarının hikayelerine de değindi. Görünüşe bakılırsa bu başarı, biraz da YouTube’un izlenirliği ve işitilebilirliği yüksek olan ortamından kaynaklanıyor. Google’a göre, “…YouTube’un %95 izlenebilir ve %95 dinlenebilir ortamı sayesinde hedef kitlenizin reklamlarınızı gördüğünden ve duyduğundan emin olabilirsiniz.”

YouTube’a Reklam Grubu Testi Geliyor

Google, kısa süre önce yaptığı bir açıklamada YouTube’daki reklam deneyimini iyileştirmek adına ad pod adını verdikleri reklam gruplarını test etmeye başlayacağını duyurdu. Bu reklam grupları, arka arkaya gösterilen iki reklamdan oluşurken, izleyicilere, reklamı alakasız bulmaları veya hoşlanmamaları durumunda doğrudan içeriğe atlama opsiyonu sunuyor. Google tarafından gerçekleştirilen kullanıcı deneyimi araştırmasına göre izleyiciler, reklam aralarının sıklığına ve reklamların uzunluğu gibi ilave faktörlere karşı oldukça hassas. Daha az sayıda reklamın içeriği bölmesi, daha yüksek reklam izleme oranları ve içeriğin terk edilme oranında azalma gibi iyileştirilmiş kullanıcı metrikleriyle de ilişkilendiriliyor.

Google, reklam gruplarını test ederek, bir reklam arasında iki reklam gösterildikten sonra içeriğe hiçbir reklam müdahalesi yapılmamasının olumlu bir kullanıcı deneyimiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını görmek istiyor. Bu yeni deneyim, önce masaüstünde, ardından mobil ve televizyon ekranlarında kullanıma sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here