Google’dan haberler: GMB uygulaması, yeni web sitesi denetim portalı, PageSpeed Insights güncellemesi ve daha fazlası

0

Not : Dijital pazarlama platformu SEMrush’ın blogundan alındı.

Google tarafından sunulan ve son birkaç haftada dikkatimizi çeken çok önemli yenilikler arasında Google Benim İşletmem (Google My Business) uygulaması, yeni web sitesi denetim portalı ve PageSpeed Insights aracına getirilen büyük çaplı bir güncelleme bulunuyor. Erişim ve sıklık (reach and frequency) reklam kampanyaları için kullanılan TrueView aracı da artık beta sürecinden çıkarak tüm dünyadaki markalar tarafından kullanılabilecek. Aşağıdaki derlemede sizinle bu ve diğer gelişmeleri paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

GOOGLE ARAMA HABERLERİ

Google Benim İşletmem (Google My Business) Güncellemesi

Google My Business’in Mühendislik Müdürü Curtis Galloway, Google Benim İşletmem uygulamasının açılışını resmi olarak duyurdu. Curtis’e bakılırsa, bu uygulama, Google’da harika bir İşletme Profili ile öne çıkmanın basit ve ücretsiz bir yolunu sunuyor. Uygulamayı kullanarak fotoğraf yükleyebilir, bir teklif veya etkinlik oluşturabilir ve bunu Google’daki İşletme Profilinize doğrudan ekleyebilirsiniz.

Uygulamanın yeni Müşteri sekmesi, müşterilerin, mesajlaşma, takipleşme, rezervasyon yapma ve yorum bırakma gibi tüm etkileşimlerini uygulamada tek bir yerden görüntülemelerini ve gerçekleştirmelerini sağlıyor. Uygulama aynı zamanda işletmeniz ve ziyaretçilerinizle ilgili, örneğin kaç kişinin sizi Google’daki İşletme Profilinizden bulup iletişime geçtiği gibi, önemli sonuçları da takip ediyor. Google Benim İşletmem uygulaması, 14 Kasım’dan beri hem Google Play hem de App Store’dan indirilebiliyor.

Google, Zaman, Dönüştürme ve Matematik için Gerçekten Sıfır Arama Sonucu Gösteriyor

Google, kayda değer bir güncellemeyle artık bazı belirli aramalar için hiçbir arama sonucu snippet’i göstermiyor. Search Engine Roundtable tarafından bildirilen habere göre, dönüştürme, zaman/tarih ve matematikle ilgili yanıtlara artık yalnızca kullanıcıların bütün arama sonuçlarını görüntülemek için tıklayabileceği bir düğmeyle erişiliyor. Google, bu özelliği mart ayında denemiş ancak olumsuz geri bildirimler neticesinde bir hafta sonra kaldırmıştı. Şimdilik yalnızca mobil cihazlarda bulunan bu güncelleme, sadece birim dönüştürme, hesaplama ve yerel zamanla ilgili aramalar için geçerli.

Google Arama’da Kullanıcı Yorumları Görüntüleme

Google’ın şu an üzerinde çalıştığı yeni bir özellik, Google Search kullanıcılarının spor müsabakaları için yorum bırakabilmelerini ve diğer kullanıcılar tarafından bırakılan yorumları okuyabilmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu özellik, henüz tüm dillerde ve bölgelerdeki spor müsabakaları için geçerli değil. Bu arada belirtmekte fayda var ki yorum bırakmak isteyen kullanıcılar, yorumlarının onaylanması ve görüntülenmesi için Google’ın içerik politikalarına uymak zorunda. Yorumlar ayrıca herkese açık, yani Hakkımda sayfanızdaki isimle ilişkilendirmeden, anonim olarak yorum yapmanız mümkün değil. Ancak güzel tarafı şu ki kendi yorumlarınızı her zaman silebilir, ayrıca başkalarının yorumlarını beğenerek, beğenmeyerek veya yorumlarını ihbar ederek tepkinizi belli edebilirsiniz.

SERP’de İbrani Tarih ve Zaman Dönüştürme

Google, Arama’ya Hicri ve İbrani tarih dönüştürme desteği ekledi. Kullanıcılar artık Google’a güncel Hicri veya İbrani tarihi sorabilecek ve geçmişteki herhangi bir tarihi Hicri veya İbrani takvimine dönüştürebilecek.

Google’a arama konusunda destek veren Danny Sullivan da Twitter hesabından şu yorumda bulunarak haberi doğruladı: “Yakın zaman önce Hicri ve İbrani takvim için dönüştürme desteği ekledik ve gelecekte yenilerini eklemeyi dört gözle bekliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here