Google’da Yükselmek için En Önemli 3 Etken

SEO için hangi çalışmanın ne kadar değerli olduğu kimse tarafından net bilinmiyor. Bu tarz çalışmalarda SEO uzmanlarının deneyimleri önemli oluyor. Aslında Google’da yükselmek bu yüzden diğer dijital pazarlama çalışmalarına göre daha zor.

Geçen hafta Google’ın aramalardan sorumlu çalışanı Andrey Lipattsev daha önce pek de alışık olmadığımız bir açıklama ile Google’ın sonuçlarını en çok etkileyen 3 faktörü bizlerle paylaştı.

SEO dünyasında oldukça ilgi gören bu açıklamaya göre Google’da yükselmek isteyen web masterların dikkat etmesi gereken 3 konu sırasıyla:

 

 1. İçerik
 2. Link
 3. Rankbrain

 

Yukarıdaki sıralamalar arasında Rankbrain’in olması şaşırtıcı değil çünkü geçen sene Google’ın sıralamalarını etkileyen en önemli faktörün Rankbrain algoritması olduğu açıklanmıştı. Ancak ilk iki sırada hangi faktörlerin olduğu söylenmemişti.

Not: Birinci sırada içerik mi yoksa link çalışmaları mı olduğu Google tarafından iletilmedi ancak genel kanı birinci sırada içerik çalışmalarının olduğu yönünde.

 

Gelin Google’da yükselmek için gereken bu en önemli 3 maddeyi biraz kurcalayalım.

Google’da Yükselmek İçin Gereken En Önemli 3 Çalışma

İçerik Çalışmaları

İçerik çalışmaları Google’ın varolma sebebini ortaya koyuyor aslında. Yani Google’ın tek amacı en iyi ve en kaliteli içerik sunan web siteleri Google sıralamalarında üst sıralara çıkarmak.

İçerik çalışmalarında başarıya ulaşabilmek için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Özgün içerik: Yani herhangi bir kaynakta bulunmayan size ait içerikler
 • Kaliteli içerik: Kullanıcıların fayda sağlayabilecekleri içerikler
 • Farklı içerik: Her kaynakta olmayan, fark yatan içerikler
 • Zengin içerikler: Görsel, video veya infografikler ile desteklenen içerikler
 • Güncel içerikler: Eski bilgiler barındırmayan içerikler

Yukarıda belirttiklerim, e-ticaret siteleri veya içerik üreten siteler için değişmez. Yani hangi türde web siteniz olursa olsun, yukarıdakiler olmadan pek de başarıdan söz edilemez.

 

Link Çalışmaları

Link çalışmaları kimi uzmanlara göre gün geçtikçe gücünü kaybediyor, kimi uzmanlara göre ise linkler uzun bir süre gücünü koruyacak.

Backlink çalışmaları bize göre de bir süre gücünü koruyacak ancak belirli şartlar altında:

 • Backlink alınan kaynağın kalitelisi,
 • Backlink alınan içeriğin kalitelisi,
 • Backlinkte kullanılan anchor text,
 • Backlink aldığınız web sitenin bulunduğu sektör,
 • Backlink frekansı,
 • Backlink için tercih edilen açılış sayfası

 

Rankbrain

Hummingbird algoritmasına ait bir algoritma olan Rankbrain, yapay zeka ile Google sıralamalarını belirleme konusunda Google’a yardımcı oluyor.

Rankbrain ile amaçlanan, yayınlanan içeriğin ne ile alakalı olduğunu anlayabilmek. Bu konuda eskiye oranla kendini geliştiren Google, önümüzdeki dönemde bu işi çok daha iyi kıvıracağa benziyor. :)

Rankbrain algoritmasına yardımcı (!) olmak için yapabilecekleriniz:

 • İçeriklerinizde Google önerilerinden yararlanın. (Google’da arama yaptıktan sonra oto tamamlama veya sayfanın en altında yer alan önerileri içeriklerinizde geçirmeye çalışın)
 • Google AdWords anahtar kelime planlayıcısında sizin sorgunuz ile beraber çıkan anahtar kelimeleri içeriklerinizde kullanın.
 • İçeriklerinizde hep aynı anahtar kelimeleri tekrarlamayın.

 

 

Haydi Kolay Gelsin!

7 YORUMLAR

 1. teşekkürler!
  yeni sitemizin içeriği fena sayılmaz daha geliştiriyoruz. yeni google,bing vs arama motorlarına ekledim sitenin ismi bile 5 inci sayfada çıkıyo google da 😀
  bunun için de bir çözüm bulmam gerek! önerilerini beklerim dostum 🙂 teşekkürler şimdiden.

 2. Emre bey, yine çok faydalı bir yazı fakat yazının sonunda, ‘videoyu izleyebilirsiniz demişsiniz ama videoyu eklemeyi unutmuşsunuz sanırım’ Youtube de vardır sanrım o video. Faydalı anlatımınız için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here