Google Yeniden Pazarlama Aldatmacası

Google yeniden pazarlama yani dünyada bilinen adı ile Google remarketing reklamları, dijital reklam modelleri arasında hiç kuşkusuz en etkili yöntem. Google yeniden pazarlama kurgusu ile satışlarınızı hızlıca arttırabilir, hiç ummadığınız hacimlere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Peki yazının başlığına attığım aldatmaca nedir? Birazdan anlatacağım, kısaca belki bilmeyen vardır diye yeniden pazarlamanın ne olduğunu anlatayım.

Google Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

google yeniden pazarlama remarketing

Google yeniden pazarlama, internet siteniz ile bir şekilde iletişime geçmiş kişileri hedefleyerek, reklamları bu kişilere tekrar gösterebilmenize imkan sağlayan bir dijital pazarlama ürünüdür.

Şimdi konuyu biraz daha basitçe anlatıyorum.

Hani çanta almak için n11’e girersiniz ve incelediğiniz çantanın sapık gibi sizi takip ettiğini fark edersiniz. Haah, işte karşınızda yeniden pazarlama reklamları 🙂

Siz n11’in ürün sayfasına girince N11 kullandığınız tarayıcıya (chrome, firefox, explorer vs…) bir cookie atıyor. Bu cookie sayesinde de size bu reklamları tekrar tekrar gösterebiliyor.

Yeniden Pazarlama Neden Altın Değerinde!

Güzel soru 🙂 Yeniden pazarlama siteniz / ürünleriniz ile ilgilenen kişilere tekrar ulaşabilmenizi sağlayan bir model. Daha ne olsun.

Size bir örnek daha vermek istiyorum.

Diyelim bebek ürünleri satan bir dükkanınız var. Biri geldi ve sizden bir bebek tulumu aldı. Biraz reklam bütçeniz olsa bu kişinin sizin reklamlarınızı görmesini ister misiniz? Kesinlikle mükemmel bir hedef kitle!

Zaten pazarlamanın en önemli amacı doğru hedef kitleyi bulabilmek. Google yeniden pazarlama işte tam da size bu olanağı sağlıyor.

Yeniden Pazarlama Aldatmacası

Peki nerede bu işin aldatmacası? Harika bir reklam modeli işte!!!

Doğru Google yeniden pazarlama harika ancak kullanabilene… En çok yapılan yeniden pazarlama hatasını size anlatmak istiyorum.

Genelde reklam verenler Google Display reklamlarını çok büyük web site trafiği elde etmek için açabiliyorlar. Yani ayakkabı satan bir site, 18-65 yaş arası tüm kadınları hedefleyen bir kampanya açabiliyor. (Display reklamları genellikle yanlışlıkla tıklanmaya / tıklatılmaya meyilli reklamlardır. Özellikle haber sitelerinin reklamları tıklatabilmek için takla attığını düşünürsek…)

Kulağa çok saçma gelmese de, bu tarz bir reklam çok saçma. Yani bu kadar insanı hedefleyen bir reklam açabilmeniz için çooook fazla bütçeniz olması gerekir. Amacımızın sizin ürünlerinizi alabilecek kişilere ulaşmak iken milyonlarca insanı bir anda hedeflemiş olduk.

Bunun yeniden pazarlama ile ne gibi bir ilgisi var?

Şöyle ki, sitemize Display reklamları ile gelen milyonlarca kişiye, hiçbir kategorizasyon yapmadan yeniden pazarlama reklamı açarsak, yine bu kişilere (muhtemelen reklamları yukarıda anlattığım gibi pek de istemeyerek tıklayanlar) yeniden pazarlama açmış oluruz.

Eee ne anladık bu işten?

Amacımız, bizimle alakalı insanlara reklamlarımızı göstermek, bu reklamlar ile bu kişilere tekrar ulaşabilmek!

Peki ne yapmak lazım?

  1. Yeniden pazarlama reklamlarını doğru olduğunu düşündüğümüz kitleye açmalıyız
  2. Yeniden pazarlama reklamları sadece sitenizde alışveriş yapmış kişilere açılabiliyor. Bunu deneyebilirsiniz.
  3. Yeniden pazarlama reklamları sepette ürün bırakanlara açılabiliyor, bunu da deneyebilirsiniz.

Yani özetle yeniden pazarlama açmadan önce biraz düşünmek, biraz da sınıflandırma yapmak gerekiyor. Yoksa bütçenizi boşuna harcıyor olursunuz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here