Google, Yeni Politik Reklam Güvenliği İçin Şeffaflık Çabalarını Duyurdu

2016 seçimlerinde online zayıflıktan yararlanarak yabancı seçmenlerin ABD ara seçimine nasıl müdahale ettiğine dair söylemler vardı. Google, 2018 yılında ABD ara seçimlerinden önce ise yeni şeffaflık önlemlerini açıklayan en yeni teknoloji devi olarak bir adım attı.

Başkan yardımcısı Kent Walker, Cuma günü Google’ın siyasi reklam alıcılarının ve şeffaflık raporlarının doğrulanması da dahil olmak üzere yeni çabalarını özetleyen bir blog yayını yayınladı. Walker’a göre, politik reklamlar yayınlamak isteyenler için Google, “reklamverenlerin yasaların gerektirdiği şekilde ABD vatandaşı veya yasal olarak daimi ikamet ettiklerini onaylamasını” isteyecek.

Walker ayrıca Google’ın reklam satın aldığını ve ne kadar para harcadığını gösteren Şeffaflık Raporları’nda da çalışıyor. Aynı bilgilerin herkes tarafından aranmasına izin verecek, ayrıca bir veritabanında yayınlanacak ve depolanacak.

Google’ın seçimlerde rolünü korumak için yaptığı tek şey elbette bu değil. Walker, Rusya’nın dünyanın dört bir yanındaki çeşitli seçimlere müdahalesine doğrudan bir cevap gibi görünen Jigsaw Protect Your Elections araç setini de kullanıma aldı.

Google ayrıca, Perşembe günü yerel Apple iOS uygulamalarına yönelik desteği de içeren, özellikle de bu programların kullanıcılarını koruyan, kimlik avı dolandırıcılığı veya korsanlığa karşı savunmasız olanları, gazeteciler veya kampanya çalışanları gibi kişileri kapsayan Gelişmiş Koruma Programı’nda iyileştirmeler yaptığını duyurdu.

Özellikle ilginç olan şey, Google’ın, Ekim 2017’deki Kongre oturumlarındaki platformlarla birlikte yoğun bir inceleme olmasına rağmen, özellikle Twitter ve Facebook başta olmak üzere, diğer platformları zorlayan 2016 seçimleriyle ilgili yoğun incelemelerin çoğundan nasıl kurtulabildiğidir.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, özellikle, 2016 seçimlerindeki reklam başarısızlıkları ve son Cambridge Analytica skandalıyla birlikte kongre ve diğer eleştirmenler tarafından ayrı ayrı eleştirildi. Öyle ki, Nisan ayı başında Facebook geçen sonbaharda ortaya koyduğu son reklam şeffaflık kurallarında iyileştirmeler yaptığını açıkladı.

Reklamlarla ilgili şeffaflıklar ülkemizde de geçerli mi acaba? Doğrusu merak ettik.

Sosyal medya ağları ve Google gibi büyük reklam ağına sahip şirketler, reklamlar konusunda gerçekten şeffaf davranıyor mu? Siz, bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz

Facebook ve Google aldıkları bu önlemler sayesinde daha başarılı bir seçim süreci geçirebilecekler mi yoksa yine seçim sürecinde sorunlar mı yaşanacak hep birlikte izleyip göreceğiz.

Gelişmelerden sizi haberdar etmeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here