Google, Yapılandırılmış Veri Gereksinimlerini Güncelledi

Google, Geliştiricilerin sayfasını güncelledi. Güncellemeler, yayın ve değişiklik tarihleri ile ilgilidir. Ek özellikler isteğe bağlıdır ve yalnızca durumunuza uygulanabilir olduğuna karar verirseniz önerilir.

Yapılandırılmış verilerinizde bu özellikleri kullanmazsanız Google Yapısal Veri Test Aracı bir uyarı yayınlamaz. Onları kullanmayı düşünmeniz gereken pratik nedenler var.

Google’ın Geliştirici Sayfasında Neler Değişti?

Makaleyle ilgili şemalardaki Google’ın Geliştirici sayfası güncellendi. Özellikle, Google, makale içerik türüne datePublished ve dateModified özelliklerini kullanmak için isteğe bağlı bir öneri ekledi.

Bu özelliklerin kullanımı tamamen isteğe bağlıdır. Google, özelliklerin uygun olup olmadığına karar verme fikrini yayıncıya bırakır.

Bu Özellikleri Kullanmalı Mıyım?

Bu özellikler, bir makale yayınlandığında iletişim kurmak için kullanışlıdır.

Sürekli olmayan içeriğin örnekleri, haberler, ürün incelemeleri ve teknoloji bilgileridir.
Bu durumlarda, Google’a ve okuyuculara, bir makalenin yakın tarihli bir yayın tarihi olduğuna işaret etmek yararlı olabilir.

Evergreen İçeriği Yayımcıları Kullanmalı mı?

Evergreen içerik, yıldan yıla aynı kalan içeriktir. Sürekli gelişen içerik örnekleri film incelemeleri, yemek tarifleri ve nasıl yapılır makaleleridir.

Güncellenen eski bir yazı için, bir makalenin o anla igili olmasını sağlamak için değiştirildiğinden, Google’a ve site ziyaretçilerine sinyal vermesi mantıklı olabilir.

DateModified özelliği, makalenin değiştirildiğini bildirmek için kullanışlıdır. Bu da makalenin, hala ilgili olduğunu belirterek potansiyel site ziyaretçilerine daha çekici gelmesini sağlayabilir.

Schema.org datePublished Örnek:

Schema.org’daki resmi belgeler, datePublished özelliğini JSON-LD ile nasıl kullanacağına dair bir örnek yayınladı. Bu olduğu gibi, Schema.org bir tarif makalesinin örneğini kullanır. Bu, Casey Markey’in yemek tarifi içeriği için bu mülkün kullanımına ilişkin tavsiyesine daha fazla ağırlık verir.

{
“@Context”: “http://schema.org”,
“@Type”: “Yemek tarifi”,
“Yazar”: “John Smith”,
“CookTime”: “PT1H”,
“DatePublished”: “2009-05-08”,
“Description”: “Bu klasik muzlu ekmek tarifi annemden geliyor – cevizler, muz ekmeğine güzel bir doku ve lezzet katıyor.”
“İmage”: “bananabread.jpg”,

“RecipeIngredient”: [
“3 veya 4 olgun muz, parçalanmış”
“1 yumurta”,
“3/4 fincan şeker”
],
“İnteractionStatistic”: {
“@Type”: “InteractionCounter”,
“İnteractionType”: “http://schema.org/Comment”,
“UserInteractionCount”: “140”
},
“İsim”: “Annemin Dünyaca Ünlü Muzlu Ekmeği”,
“Beslenme”: {
“@Type”: “NutritionInformation”,
“Kalori”: “240 kalori”,
“FatContent”: “9 gram yağ”
},
“PrepTime”: “PT15M”,
“RecipeInstructions”: “Fırını 350 dereceye ısıtın. Bir kasede bulunan malzemeleri karıştırın. Sonunu un ekle. Karışımı bir somun tavasına dökün ve pişirin
bir saat için.”,
“RecipeYield”: “1 somun”,
“ProperForDiet”: “http://schema.org/LowFatDiet”
}

Gördüğünüz gibi, ek yayın tarihi bilgilerini eklemek çok basit. Yukarıda gösterildiği gibi, yazının türü için uygun bölüm içinde bir satır ekleyin. Bu örnekte, yazının türü reçetedir. Ama her türlü yazı olabilir.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here