Google SEO Rehberi – (Eticaret Siteleri)

Google SEO çalışmaları tüm web site sahipleri için hayati öneme sahip çalışmalardır. Reklam mecralarına oranla 5 6 kat düşük bütçeler ile yapılan SEO çalışmaları, doğru kurgulandığı taktirde bir işletmenin can simidi haline gelebiliyor.

Peki eticaret siteleri Google SEO konusunda en çok hangi konulara dikkat etmelidir?

Bu makalemizde eticaret sitelerinin en çok merak ettiği konuları sizler için derledik.

Satışlarınızı Katlayacak Google SEO Önerileri

1 – Tükenen Ürünler ile Nasıl Baş Etmelisiniz?

stok yok

Tükenen ürünler konusu, e-ticaret SEO çalışmalarının canına okuyan ancak ne yazık ki pek de başarılı olunamayan bir konudur.

Gelin neler yapabiliriz bakalım…

Eğer tükenen ürünleriniz kısa bir süre içerisinde stoğa tekrar gireceklerse, o zaman ilgili ürün sayfasında bir değişiklik yapmanızı önermiyorum. Sayfayı olduğu gibi bırakabilir, sadece stok durumunu tükendi olarak belirtebilirsiniz. Daha sonra ürün gelince sayfayı eski haline getirebilirsiniz.

Bunu yaparken de, eğer iyi bir web yazılımcınız varsa aşağıdakileri müşterinize sunabilirsiniz;

– Aynı ürünün farklı rengini

– Tükenen ürünün üst versiyon veya modelini

– Farklı markadan benzer bir ürünü

– Aynı kategoriden benzer bir ürünü

 

Ayrıca tükenen ürünün hemen altına “ürün gelince haber ver” ikonu koyup, müşterinize ürün tekrar gelince haber de verebilirsiniz.

 

2 – Bir Daha Sitenize Gelmeyecek Ürünlerle Nasıl Baş Etmelisiniz?

Piyasada hizmet veren birçok e-ticaret web sitesi, komisyoncu mantığı ile çalışmaktadır. Yani bu tarz web siteler, bir tedarikçiden XML alıp, ürün tedariği konusunda tedarikçilere göbekten bağlanırlar. Tedarikçi elindeki tüm ürünü satarsa, siz de bu ürünü sitenizden tamamiyle kaldırmak zorunda kalırsınız.

Peki sitenize gelmeyecek ürünlerle nasıl baş etmelisiniz? Burada devreye Google SEO çalışmaları giriyor.

– Eğer web sitenize o ürün bir daha gelemeyecekse, ilgili sayfayı 301 ile aynı ürünün üst modelinin yer aldığı bir diğer sayfaya yönlendirebilirsiniz.

– Eğer sitenizden kalkan ürünün üst versiyonu yoksa, o zaman ilgili sayfayı bir üst kategoriye yönlendirebilirsiniz.

– Eğer üst kategoriniz kalkan ürünle çok da doğrudan örtüşmüyorsa o zaman sayfayı silmekten başka çareniz kalmayacaktır. Burada önemli olan sileceğiniz sayfaya 404 yerine 410 durum kodu vermenizdir. Böylece Google silinen sayfanın bir daha siteye gelmeyeceğini anlamış olur ve Google arama sonuçlarından o sayfayı çıkarır.

 

Önemli!: En çok yapılan hataların başında silinen sayfaları otomatik ana sayfaya yönlendirmek geliyor. Bu tarz bir çalışma Google SEO çalışmalarını oldukça olumsuz etkileyecektir.

 

3 – Sezonsal Ürünler ile Nasıl Baş Etmelisiniz?

Sezonsal ürünler konusu da Google SEO açısından oldukça başa bela konulardan biridir. Böyle bir durumda izlemeniz gereken yollar:

– Mümkünse ürün sayfalarını silmeyin ve tükendi ibaresi ile sayfalarınızı web sitenizde tutmaya devam edin

– Duruma göre, site içinden bu ürünlere gidecek linkleri kaldırın. Google bir şekilde bu sayfalara ulaşabilsin ancak kullanıcılar ulaşamasın.

– Eğer mümkünse, ürünün web sitede ne zaman satışa çıkacağını müşterilerinize iletin.

– “ürün gelince haber ver” ikonunu bu sayfaya eklemeyi kesinlikle unutmayın.

Eğer yeni sezonda gelecek ürün, eski ürünün bir üst versiyonu ise o zaman eski URL yi yenisine 301 durum kodu ile yönlendirmenizde fayda var.

 

4 – Yeni Ürünler için Google SEO Çalışmaları

Web sitenize eklenen yeni ürünler için özel SEO çalışmaları yapmalısınız. Bunun sebebi ise Google SEO çalışmalarının biraz süreye ihtiyacı olması.

Eğer sitenize yeni ürünler eklediyseniz, Google’ın bir an önce bu ürünleri görmesini, taramasını ve dolayısıyla indekse almasını istersiniz.

Peki bu süreç nasıl hızlandırılır?

 

– Yeni ürünleri mutlaka site haritanıza eklediğinizden emin olun

– Yeni ürünlerin sayfasına ait linklere anasayfanızda yer verin. Google anasayfanızı sık ziyaret ettiği için bu ürünlerin linklerini de buradan görecektir.

– Yeni ürünlerin linklerini kategori ve alt kategorilerde görünür yerlerde yayınlayın. Amaç SEO bakımından güçlü sayfalardan bu sayfalara Google’ın hızlıca erişmesini sağlamak.

– Eğer yeni ürünleriniz iş modeliniz için çok değerliyse, o zaman ilgili sayfalara mutlak kaliteli kaynaklardan backlink temin edin.

 

5 – Yetersiz İçeriği Olan Sayfalar ile Nasıl Baş Etmelisiniz?

Birçok eticaret sitesinin görmezden geldiği bir konu olan yetersiz içerik konusu, Google SEO çalışmaları için hayati bir anlam taşımaktadır.

Yukarıda bahsettiğim gibi, özellikle XML yapısı ile çalışan siteler için içerik pek de müdahele edilebilen bir durum değildir. Yani tedarikçiden XML dosyasını alırsınız ve sisteme yüklersiniz. Dolayısıyla görsel, açıklama ve daha birçok özellik tüm internet dünyası ile aynı olur. Sonuç ise kabus!

Yetersiz içerik ile baş edebilmek için yapmanız gerekenler:

– En popüler veya karlı ürünleriniz için özel içerikler hazırlatmak. Bu iş için içerik ajansları ile çalışabilir, makul fiyatlarla sayfalarınızı özgün bir duruma getirebilirsiniz.

– Eğer binlerce yeni üründen bahsediyorsak, o zaman kategori sayfalarınızı güçlendirmek iyi bir strateji olacaktır. Kategori sayfalarınızı güçlendirmeniz, o kategoriye ait ürün sayfalarının da güçlenmesini sağlayacaktır.

– Kullanıcıların ürünler hakkında içerikler oluşturmasını sağlayın. Sosyal medya üzerinden çekilen kullanıcıların yorumlarının oldukça etkili içerik çalışmaları oluşturacağını belirtmek istiyorum. Hem de doğal yollar ile kazanılmış içerik!

 

6 – Renk, Ölçü Farkları ile Nasıl Baş Etmelisiniz?

farkli-renk-urun

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa muhtemelen sattığınız ürünlerin değişik renk ve ölçülerini de satıyorsunuz demektir.

Peki burada nasıl bir yanlış var?

Tabii ki müşterileriniz açısından herhangi bir yanlış yok ancak eğer bu süreci doğru yönetmiyorsanız o zaman Google SEO çalışmaları için çok önemli hatalar meydana gelecektir.

Bu konuyu bir örnek ile açmak isterim.

Farkı renk ve ölçü için kullanılan farklı URLler:

Eğer ürünlerinizin her farklı rengi için farklı bir URL kullanıyorsanız çok dikkat etmelisiniz. Örnek:

ornek.com/spor-ayakkabi-kirmizi

ornek.com/spor-ayakkabi-siyah

Yukarıdaki örnek de en sık yaşanan problem, konunun Google abiye net olarak iletilememesidir. Yani Google kırmızı ayakkabı sayfasının sadece kırmızı ayakkabıları listelediğini anlayabiliyor mu? Eğe anlayamıyorsa, Google’da yapılacak bir kırmızı spor ayakkabı aramasında hangi sayfanızı gösterecek? Bu durum sayfalarınızın güç kaybetmesine neden olacağı gibi anahtar kelime yamyamlığını da yol açacaktır.

Bu tarz bir kullanım yapacaksanız, mutlaka canonical etiketi ile Google’ı doğru yönlendirmelisiniz.

 

7 – Kategori Sayfalarını Nasıl Yönetmelisiniz?

Anasayfa gibi kategori sayfaları da oldukça önemli ve değerli sayfalardır.

 1. Kategori sayfalarına birer anasayfa gibi davranmalısınız. Banner kullanımı, alt kategori yapısı veya benzer ürün eklentileri gibi birçok özellik kategori sayfalarında da bulunmalıdır.
 2. Kategori sayfalarında mutlaka metinsel içerik bulunmalıdır. Sayfanın durumuna göre bu miktar 400-500 kelime olabilir.
 3. Kategori sayfalarında yer alan içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Görseller buna dahil!
 4. Kategori sayfalarına mutlaka backlink çalışması yapmanızda fayda var.
 5. Sosyal medya hesaplarınızda kategori sayfalarınızı belirli aralıkla paylaşmayı unutmamalısınız.
 6. Google SEO uyumlu URL yapısı ile kategori sayfalarını oluşturun.

Bknz: Eticaret siteleri kategori yapısı

 

Haydi Kolay Gelsin!

4 YORUMLAR

 1. Merhaba

  Öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

  Bir hususu sormak istiyorum.

  Woocommerce altyapılı bir site kuruyoruz .
  Aynı ürünün farklı farklı bir kaç kategoride gösterilmesinin bir sakıncası var mıdır?

  Şöyle bir uygulama yapıyoruz. Uzun kuyruk kelimelere ayrı ayrı kategoriler açıp özgün kategori açıklamaları giriyoruz. Örnek , “modern masa modelleri” , “ahşap masa modelleri” gibi.

  Bazı ürünler iki kategoride de yer alıyor. Bunun zararı olur mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here