Google Panda Algoritması – Video

Google’ın en çok bilinen SEO algoritmalarından olan Google Panda Algoritması kalitesiz ve kullanıcıya yararlı olmayan içeriklerle savaşan bir algoritmadır. 23 Şubat 2011 Tarihinde tanıştığımız bu algoritma SEO dünyasında bir çok şeyi değiştirmiştir. Yakın tarihte tekrar güncellenmesi beklenen panda ile ilgili gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Google Panda Algoritması

Arkadaşlar merhaba bugünki konumuz Google’ın belki de en meşhur algoritmasını anlatmak üzerine olacak. Google Panda Algoritması. İsmi sevimli ama yaptıkları sevimli değil dolayısıyla dikkat etmeniz gereken bir konu. Google Panda Algoritması kabaca içerik kalitesi ile ilgilenen, kullanıcılara web sitelerin kaliteli içerik sunup sunmadığını tartan bir algoritma. Eğer bu algoritmanın sonucunda web sitenizdeki içerik Google’ın istediği kaliteli değilse veya Google kullanıcılara iyi hizmet verdiğini düşünmezse Google arama motoru sonuçlarında geriye düşmeye başlıyorsunuz.

Google Panda Algoritmasında nelere dikat etmemiz lazım?

En önemlisi kalitesiz içerik sitemizde olmamalı. Sunduğumuz sayfalarımız e-ticaret sitesi olabilir veya blog, portal, haber sitesi olalım hiç farketmez kullandığımız içerik mutlaka kaliteli olmak zorunda.

kalitesiz içerik nedir?

Çalıntı içerik: Normalde kulağa biraz garip gelse de aslında webdeki içeriğin çok büyük bir kısmı çalıntı. Yani bir tane A web sitesi bir içerik yayınlıyor, B web sitesi de sanki kendisininmiş gibi bu yazıyı alıp sayfasına koyuyor ve Google’da yukarı çıkmaya çalışıyor. Google’ın ilk zamanlarında bu tarz çalışmalar rahatlıkla yapılabiliyordu , farkedilemiyordu veya belirli bir domain otoritesi, gelişmiş bir site başka bir siteden içerik çaldığı halde yukarı çıkabiliyordu. Ama artık günümüzde durum oldukça değişti. İçeriklerinizin mutlaka özgün, kendiniz tarafından oluşturulmuş çalıntı olmayan içerikler olması lazım.

Çok kısa: Bazı sayfalar oluyor mesela bir başlık atıyorsunuz, 2–3 satır yazı yazıyorsunuz. Bunun aynı ifadelerle başka bir web sitesinde olma ihtimali çok yüksek. Dolayısıyla sizin çok kısa yazdığınız bir sayfa veya metin aslında yine çalıntı bir metinle eşdeğer bir noktaya gelebilir. Dolayısıyla elimizden geldiği kadar sayfalarımızı kapsamlı ve anlatıcı bir şekilde tutmalıyız.

Faydasız içerik: Google, yönergelerinde çok net bir şekilde içeriklerin kullanıcıların yararına veya fayda sağlayabilecekleri şekilde oluşturulmasını istiyor. Yani siz sadece arama motorlarını düşünüp bir içerik oluşturursanız ve burada kullanıcıları es geçerseniz Google burada sizi en azından bir süre sonra arama sonuçlarında geriye çekmeye başlayacaktır. Yani mutlaka kullanıcıların faydasına olan içerikler oluşturmak gerekiyor.

Yinelenen içerik: Bu oldukça önemli bir konu. Genelde yine web site sahipleri bu konuyu pas geçebiliyorlar. Özellikle e-ticaret sitelerinde çok rastlanan durumlar olabiliyor bu konuyla ilgili olarak. Yinelenen içerik, bir içeriğin birden fazla sayfada aynı şekilde yayınlanması anlamına geliyor. Çalıntıdan farklı olarak sizin A sayfanızda bir içerik olduğunu düşünün ve B sayfanızda bir içerik olduğunu düşünün. Bu iki sayfa birebir aynı ise yinelenen içerik problemi oluyor. Yani web siteniz kullanıcılara aynı sayfaları gösteren değersiz bir site haline gelebiliyor. Dolayısıyla bu durum Google’ın Panda Algoritması’na takılabilir. Bu duruma da dikkat etmeniz lazım.

Peki ne yapmalıyız?

Bazı durumlar oluyor kullanıcılar mecbur benzer sayfalar oluşturabiliyor. Bunun ön büyük örneği de e-ticaret sitelerindeki ürün sayfalarında yaşanıyor. Örneğin bir gömlek satıyorsunuz. Gömleğin beyaz, kırmızı, mavi, yeşil renkleri var. Eğer siz her renk için farklı bir URL oluşturursanız ve herhangi bir şekilde birbiriyle ilişki kuramazsanız bu sayfaların aslında sizin bütün gömlek sayfalarınız birbirinin aynı şekilde oluşmuş olacak. Dolayısıyla burada çok büyük bir problem olacak. Yani gömlek satıyorsunuz ama birçok aynı sayfanızın olduğunu söylüyorsunuz Google’a. Bu da Google Panda Algoritması’na takılabilir.

Bu sorunu nasıl çözüyoruz?
3 basit farklı yöntemle bu konuyu çözebiliyoruz.
Rel-canonical
Öncelikle rel canonical etiketi önerilmektedir. Bu basit bir html etiketidir. Sayfaya koyduğunuz taktirde aslında o sayfanın orijinal halinde hangisi olduğu gösteriyorsunuz ve bir değer aktarımı yaşayabiliyor. Bu önemli.

301 yönlendirmesi
Normalde biraz önce verdiğim örnekte 301 yönlendirmesi kullanamazsınız. Ama bazı örneklerde bir içerik oluşturuyorsunuz farkında olmadan aynı içeriği bir daha oluşturuyorsunuz ve aslında iki sayfa da aynı amaca hizmet ediyor. Böyle bir durumda 301 yönlendirmesi ile tercih ettiğiniz sayfaya öbür yönlendirebilirsiniz yani kullanıcılar o sayfaya tıkladıklarında 301 ile yeni sayfaya geçebilirler.
No index
O sayfaların Google tarafından indexlenmemesi gerektiğini, takip edilmemesi gerektiğini html meta etiketleriyle Google’a bu şekilde bilgi verebilirsiniz. Dolayısıyla sayfalarınız yinelenen içerik probleminden bir şekilde kurtulmuş olacaktır.

Google Panda Cezaları ve Örnekler

Çok basit 3 tane örnekle konuyu biraz daha derinlemesine incelemek istiyorum. Mesela şu sektörel olarak özellikle çok fazla karşımıza çıkan bir durum ve Google cezalarının çok büyük bir kısmı bu tarz çalışmalardan dolayı geliyor. Örneğin nakliyat.com diye bir web sitemiz olsun. Örneğin evden eve taşıma veya herhangi bir şekilde konteyner taşımacılığı veya herhangi bir lojistik faaaliyeti gösteren bir site olsun. Şimdi bir url’miz var izmirnakliyat. Yani biz burada böyle bir hizmet olduğunu Google’a bir şekilde iletmeye çalışıyoruz. Daha sonra bir sayfa daha açmışız. İstanbulnakliyat ve istanbul, nakliyat kelimelerini hedeflemişiz. Sonra avcılarnakliyat. Yani hatta İstanbul’un ilçesine düşmüşüz. Sonra daha da alta inip Esenkent nakliyat demişiz. Yani Türkiye’deki bütün şehirlerin ilçeleriyle ilgili sayfalar oluşturup buradaki anahtar kelimeleri bu şekilde hedeflemişiz. Bu çok büyük bir problem. Özellikle Google Panda Algoritmasının net yakalayabileceği ve hatta manuel işlemlere dahi çok rahat düşebileceğiniz bir problem. Bu tarz çalışmalardan kesinlikle uzak durmanızı önereceğim.

İkinci örneğimiz de gelir ortaklığı yani affiliate dediğimiz çalışma türleri. Bu en basit anlatımla web sitenizde bir ürün gösteriyorsunuz. O ürüne tıklayan kişi veya o sayfada herhangi bir satınalma işlemi yapacak kişi başka bir sayfaya gidiyor ve satınalma yapıyor. Affiliate yapan web sitelerinin en büyük problemi içeriğin kopya olması. Zaten başkasının bir ürününü pazarladığınız için onun ürününü gösteriyorsunuz. Dolayısıyla her sayfanız diğer web sitelerle aynı oluyor. Bu Panda Algoritmasına takılıyor ve Google’da üst sıralara çıkamıyor. Burada çözüm her sayfayı bir şekilde kendi metinlerinizle, içeriklerinizle güncellemeniz ve diğer sayfalardan farklı olmasını sağlamanızdır.

Üçüncü örnek de wordpress kullanıcıları için. Genelde etiket kullanımında tag dediğimiz kullanım oldukça yaygın bir kullanımdır. Ama hatalı kullanıldığı taktirde yine yinelenen içerik problemiyle karşımıza gelebilir. Bunun sebebi de şu; bir etiket sayfasında eğer çok fazla içerik yoksa yani yeni açılmış bir sitesiniz, çok fazla özgün içeriğiniz yok yani bir içerik oluşturmuşsunuz onun hem sayfası var hem de ona bir etiket tanımlamışsınız. O etikete basınca da aynı sayfa açılıyor. Böyle bir durumda sürekli aynı sayfalar kendi içinde dönmeye başlayacaktır. Yani çok büyük, çok grift bir web siteniz yoksa etiket yapısı da Google Panda Algoritması’nın gözünde size çok büyük problem yaratabilir.

Biraz da Google nasıl bu duruma geldi, ne şekilde ilerliyor ona bakalım. Google Panda Algoritması 2011 yılında ortaya çıkıyor. Sektörde çok büyük bir sansasyon yaratıyor. Daha sonrasında da 6 tane ana güncelleme yaşıyor. En son güncellemesi 18 Temmuz 2015. Oldukça uzun bir zamandır aslında bir güncelleme gelmiyor. Aralardaki ufak güncellemelerle de toplamda Google Panda Algoritması 23 kere değişikliğe uğradığını görüyoruz. Ana güncellemelerde sert düşüşler veya çıkışlar olabiliyor. Yakın tarihte yine Google Panda Algoritmasının güncelleneceği konuşuluyor. Bizim fikrimiz de bu yönde. Yakın tarihte gerçekleşirse zaten diğer videolarımızda veya yazılarımızda konuyu paylaşıyor olacağız. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bize e-mail atabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırız.

Bir sonraki videomuzda görüşmek üzere.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here