Google Ne Sıklıkla Tarama ve İndeksleme Yapar?

Bir web yöneticisi soru cevap etkinliğinde; bir yayıncı, noindex nofollow eklediklerinde Google’ın sayfadan ne kadar hızlı bir şekilde kaldırıldığını sordu.

Yayıncı, noindex eklediklerini ancak sayfanın Google’ın dizininde kaldığını belirtti. Google’dan John Mueller, bazı sayfaların ne sıklıkla dizine eklendiğini açıklayan bir yanıt verdi.

John Mueller, URL’lerin farklı oranlarda tarandığını açıkladı. Bu biraz iyi anlaşıldı. Daha fazla ilgi çeken şey ise, bazı URL’lerin her altı ayda bir kez taranabildiğini söyledi.

Yayıncı şunları söyledi:

“Uzun bir süre önce, noindex nofollow’u değiştirdiğimiz, ancak onu yine de indekste gördüğümüz şeyler oluyor. Birkaç ay sonra bile…”

John Mueller yanıtladı:

“Bence buradaki zor kısım, her zaman aynı sıklıkta URL’leri taramıyoruz. Yani bazı URL’leri günlük olarak tarayacağız. Bazı URL’ler haftalık olabilir. Diğer URL’ler her iki ayda bir, hatta her yarım yılda bir olabilir.

Yani bu, doğru dengeyi bulmaya çalıştığımız bir şeydir, böylece sunucuya aşırı yüklenmeyiz.
Web sitenizde önemli değişiklikler yaptıysanız, muhtemelen bu değişikliklerin birçoğu oldukça hızlı bir şekilde alınır, ancak bazı kalanlar da olacaktır.

Dolayısıyla, özellikle site sorguları gibi şeyler yaparsanız, her iki buçuk yılda bir kez taranan URL’leri görme şansınız olur. Birkaç ay sonra hala orada olacaklar.

Bizim için bir tür yeniden işleme bu yüzden zaman normal. Dolayısıyla, mutlaka bir şeyin teknik olarak tamamen bozuk olduğuna dair bir işaret değildir. Ancak bu URL’lerin gerçekten indekslenmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, belki de bunu geri yükleyebilir ve Google’ın çıkıp iki kez denemeye çalışmasını sağlamak için son değişiklik tarihine sahip bir site haritası dosyası hazırlayabilirsiniz. Bunları biraz daha hızlı kontrol edin.”

Paylaş
Önceki İçerikPazarlamada Gelişen Teknolojiler
Sonraki İçerikUptown Funk Şarkısında Dans Eden Robot
Banu Öztürk
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here