Google + Daha Erken Kapatılacak

Google, 50 milyondan fazla kişiyi etkileyen başka bir güvenlik sorununu bulduktan sonra, kötü niyetli sosyal ağ Google + ‘ın tüketici versiyonunu 
beklenenden dört ay önce Nisan ayında  sona erdirecek.

Pazartesi günkü bir blogda Google, Kasım yazılım güncellemesinin, ayrıntılarını gizli tutmayı seçmiş olsalar dahi,  API’ nın yanlışlıkla kullanıcıların kişisel bilgilerini geliştiricilere görünmesine neden olduğunu belirtti. Hata altı gün sonra ele alındı ve şirkete göre kullanıcıların parolaları ve finansal verileri etkilenmedi.

Google,”Hiçbir üçüncü taraf sistemlerimizi tehlikeye atmadı ve yanlışlıkla altı gün boyunca bu erişimi olan geliştiricilerin bunun farkında olduğunu herhangi bir şekilde kötüye kullandığını görmedik” diye yazdı. Şirket, profil verilerinin hata nedeniyle potansiyel olarak açığa çıktığı 52,5 milyon insanı bilgilendirmek için çalıştıklarını söyledi.

Yine de, olay Google’da bir kez daha Google + ‘ya yönelik büyük umutlar yerine büyük utanç oldu. Site, 2010 yılında arama devi Facebook ile rekabet etmenin bir yolu olarak tasarlandı. Ancak ürün, eski çalışanlara göre zayıf liderlik nedeniyle engellenmiş ve kullanıcılarla başarı elde edemedi.

Wall Street Journal, bu yılın başlarında, üç yıl boyunca keşfedilmemiş olan ayrı bir güvenlik hatasının, 500.000’den fazla insanın verilerini yanlışlıkla açığa çıkardığını bildirdi. Google’ın, sorunu düzenleyici baskı korkusundan çıkarmamayı tercih ettiği bildiriliyor.

Ancak olay, şirketin Ağustos 2011’de iyi bir şekilde Google + ‘yı kapattığını duyurmasına neden oldu. Son güvenlik sorunu, tüketici sürümünü Nisan ayında iyi bir şekilde öldürme planları içeren bu zaman çizelgesini hızlandırdı.

Google CEO’su Sundar Pichai’nin konvansiyonel bakış açılarını ve Çin’deki tartışmalı çalışmalarını ele alma da dahil olmak üzere bir dizi kongre önünde ifade verdi.

Paylaş
Önceki İçerikiyzico’dan Girişimcilere Destek: iyziStart Girişimci Paketi!
Sonraki İçerik2018 Google Arama Trendleri
Banu Öztürk
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here