Google Asistan, E-Ticaret Reklamcılığı Sorunlarını Çözüyor

Google Pazarlama Etkinliği’nde duyurduğu yeni yeteneklerle bunlardan birkaçını çözüyor.

Makine öğrenmedeki ilerlemeler sayesinde Google, kampanyaları bir perakendecinin hedefleriyle daha yakından uyumlu hale getirecek yeni yollarla otomatikleştirebiliyor.

Özellikle, Google şimdi birkaç yeni şeyi otomatik hale getirebilir:

• Bir reklamverenin sitesinden bir alışveriş veri feed’i oluşturun.

• Akıllı Alışveriş kampanyaları ile arama, görüntüleme ve YouTube dahil olmak üzere Google bağlantılı doğru medya tercihinizi yapın.

• Yeni müşteri kazanmak ve fiziksel mağazalara yaya trafiği çekmek gibi hedeflere ulaşmak için teklifler belirleyin.

Daha önce Google’ın hedefe dayalı bir alışveriş kampanyası olarak adlandırdığı şey, şimdi Akıllı Alışveriş kampanyası olarak adlandırılacaktır.

İşte bu yeni yeteneklerin, e-ticaret reklamverenlerinin karşılaştığı tipik sorunları nasıl çözdüğü anlatılmaktadır

Merchant Feedi Oluşturma

Geleneksel arama reklamlarından farklı olarak alışveriş reklamları satıcı feed’iniz tarafından yönetilir.
Küçük perakendeciler, basit bir feed oluşturmak için bir Google Sheet’i kullanabilir.

Bununla birlikte, daha büyük perakendecilerin (pahalı, yönetilmesi zor veya her ikisi de olabilir) ve otomasyona ihtiyaç duydukları araçlara gereksinim duyarlar, çünkü bir avuç üründen daha fazlasına sahip olduktan sonra feed’leri manuel olarak sürdürmenin bir yolu yoktur.

Bu engeller, bazı perakendecilerin alışveriş reklamlarından istedikleri kadar kolay yararlanamayacağı anlamına gelir.

Çözüm: Otomatik Alışveriş Akışları

Google, Otomatik feed’leri duyurdu. Böylece, perakendeciler web sitelerinden bir ürün feed’i oluşturabilirler.

Bir vaka çalışmasında, bir sokak giyim perakendecisi olan Culture Kings, kendi web sitesinde 35.000’i aşkın ürünü kapsayacak şekilde yalnızca bir gün içinde ürün feed’ini çalıştırmıştır.

Farklı Varyasyonlarını Test Etme

Google’ın Alışveriş reklamları için otomatikleştirmesi sayesinde, perakendeciler, reklamı yönlendiren öğelerle (başlıklar, açıklamalar, fiyatlar ve resimler) deney yapmak için daha fazla zaman ayırmalıdır.

Süreç şöyle olmalı:

Satıcı feed’i oluştur → Denemeler için değişiklik yap → Feed’i Google’a gönder

2000 ürün ile bir giyim perakendecisi düşünün. Feed’leri günde birkaç kez otomatik olarak oluşturulur.

Ekipteki bir pazarlamacı için sonuçların “[Marka] [Ürün Türü]” biçimindeki bir başlıkla daha iyi olup olmadığını test etmesi için “[Ürün Türü] ile [Marka]] arasındaki farkın, feed’in oluşturulma şeklini değiştirmesi gerekir.Bu değişikliğin yapılması, aynı feed’e bağlı olan diğer sistemleri etkileyebilir.

Üstelik, bu tür değişikliklerin yapılması genellikle, tüm AdWords hesap yöneticilerinin sahip olmadığı bir şekilde feed’i oluşturan sisteme erişim gerektirir.

Bütün bunlar karmaşıktır, organizasyonlarda fonksiyonel çizgileri geçer ve test yapmak zorlaştırır.

Çözüm: Ek Beslemeler

Ek feed’ler, Google’ın Alışveriş reklamlarını yayınlamak için kullandığı temel verileri üreten otomatik sistemden bağımsız bir feed’i kontrol etmenize izin verdiği için yararlıdır.

Otomatik işlemlere paralel olarak çalışır, böylece beslemeler farklı kişiler tarafından yönetilebilir ve verilerde daha az çakışma olacaktır.

Şimdi süreç böyle görünüyor:

Otomasyon satıcı feed’i oluşturur → Feed’i Google’a gönderir

Bir e-tabloyu manuel olarak sürdürme → Ek feed’i Google’a gönderir
Ek bir besleme bile, sizin için sadece yararlı olan verileri denemenizi sağlar! Google’a sattığınız ürünler hakkında herhangi bir şey söylemede hiçbir rol oynamaz. Bu özel etiketler ile elde edilir.

Örneğin, fiyat etiketleri, marjlar ve diğer dahili iş verilerini (örneğin, ürünün yeni olup olmadığını, tasfiye edilmesini veya özel teklifte bulunmasını) temel alan ürünler için özel etiketler kullanılabilir.

Bu gruplamalar daha sonra yeni performans bilgileri elde etmek, bir kampanyayı yeniden yapılandırmak ve pazarlamacı için önemli olan faktörlere göre teklifleri yönetmek için kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here