Google Adwords – Yapılan Yanlışlar ve Öneriler

Google Adwords günümüzde internetten satış yapan veya ürünlerini , hizmetlerini potansiyel müşterilerine sunan işletmeler için vazgeçilmez bir pazarlama aracı fakat Google Adwords doğru bir şekilde yönetilmezse , maliyeti yüksek olabilir. Amaç Google Adwords’ü kullanırken işletmeye olan maliyetin karşılığını en etkili şekilde almaktır. Kötü yönetilen bir kampanya hem size maliyetli olacak , daha da kötüsü belki de Google Adwords’e mesafeli bakmanıza sebep olucaktır. Tam tersine Google Adwords işletmelerin müşterileriyle buluşabilmesi için yaratılmış bir üründür. Bir işletme olarak Google Adwords’den vazgeçmeniz demek internette sizlerin ürününü veya servisini arayan insanlardan vazgeçmek demektir.

Peki, bir yandan maliyetlerin çok olmasından şikayet ediyorsunuz, öbür yandan internetteki potansiyel müşterilerinizden vazgeçmek durumunda kalıyorsunuz. Ne yapıcaksınız ? İşte burada konu Google Adwords’ün detaylarını ne kadar biliyor olmanız ve kampanyalarınızı akıllıca yönetebilme kapasiteniz ön plana çıkıyor.

Bu makalede sizlere Google Adwords kullanıcılarının sıkça yaptıkları hatalardan ve bu hataların çözümlerinden bahsedicem. Bu şekilde nasıl daha etkin kampanyalar yaratabileceğinizi görebileceksiniz.

1-Anahtar Kelimelerin Doğru Bir Şekilde Gruplandırılmaması

Adwords kullanırken , reklam kampanyalarınızın altında reklam grupları oluşturursunuz. Reklam gruplarını kullanmamak yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesidir. Reklam kampanyası benzer anahtar kelimeler şeklinde farklı reklam grupları altında toplamadan verilirse , tüm anahtar kelimeler için bir reklam grubu oluşur ve her kullanıcı aradığı ürün veya servis farklı olsa da aynı reklamla karşılaşır.

Tıklama başına reklam söz konusu olduğunda , reklamlarınızın aranılan anahtar kelimelerle olabildiğince eşleşmesi gerekmektedir. Bu eşleşme ne kadar doğru olursa tıklanma oranınız o kadar artacaktır, aksi takdirde kullanıcıların aradığı özel ürün veya servisler için genel reklamınız , kullanıcı tarafından tatmin edici olmayacaktır. Örnek vermemiz gerekirse ;

Apple firmasının satış reklamlarını düşünün. Apple masaüstü, dizüstü , tablet, telefon ve mp3 satışı yapmaktadır. Eğer vermiş olduğu reklamları farklı reklam grupları arasına dağıtmazsa, google kullanıcıları aradıkları ürünün aksine genel bir reklam görüceklerdir. Örnek olarak, “Apple Ürünlerini Satın Alın”.  Sorun şu ki, Google kullanıcısı arama yaparken “iphone4s” ile ilgili bir arama yaparsa, karşısında görmek istediği sayfa “Iphone 4s” ile alakalı olmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı bu sayfayı tıklamama ihtimali yüksektir. Apple tabiki böyle yapmıyor, bunun yerine her ürünü için farklı reklam grupları oluşturup , bu reklam gruplarının içindeki anahtar kelimelerle eşleşen reklamlar veriyor. “Mac book Pro”, “Mac book Mini” , “New ipad” reklamları , daha sipesifik olmakla beraber , kullanıcın aradığına yakın olması sayesinde daha fazla tıklama gerçekşeştirebiliyorlar.

Sonuç olarak eğer reklamlarınızı farklı reklam grupları altında toplamazsanız, hangi anahtar kelimenin aranmasından bağımsız olarak her kullanıcıya aynı reklamı gösterir , bu sayede de reklamınızdan beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Öneri : Bu sorunu çözmek için 20 anahtar kelime limitini kullanın. Bir reklam grubu için maksimum 20 anahtar kelime ideal bir ortalamadır. 20 anahtar kelimenin üzerine çıktığınızda , reklamınızın anahtar kelimelerden gitgide uzaklaştığını varsayabilirsiniz. Bunun yerine yeni bir reklam grubu oluşturup daha birbirine benzer anahtar kelimeleri birarada toplayın.

2-Anahtar Kelime Eşlemelerinin Doğru Yapılmaması

Yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise anahtar kelime eşleşmelerinin hatalı yapılmasıdır. Adwords reklam kampanyalarına anahtar kelime eklerken, kullanıcılarına genel olarak dört farklı seçenek sunar ; 1-Geniş Eşleme, 2-Geniş Eşleme Düzenleyici,3-Sıralı Eşleme, 4-Tam Eşleme

1-Geniş Eşleme

Google kullancılarının yaptıkları aramalarda eklemiş olduğunuz anahtar kelime veya anahtar kelimelerinizin eş , yakın anlamı farklı kelimeleri herhangi bir şekilde bulunuyorsa , reklamınız bu kullanıcıya gösterilir. Örnek olarak , “Nike Ayakkabı” kelimesi anahtar kelimeniz ise , reklamınız , “nike ayakkabı” ,”nike spor ayakkabı”, “adidas ayakkabı” , “nike koşu ayakkabısı”, “nike terlik” gibi ve bir çok farklı benzeyen kelimelerde gösterilir. Kullanıcının arattığı kelimelerde bir şekilde sizin belirlemiş olduğunuz anahtar kelime , birleşik veya ayrı olarak bulunuyorsa , Google Adwords reklamınızı gösterir. Üstüne üstlük kelimelerinizin eş anlamlarını bulur , eş anlamlı veya daha yakın anlamlı kelime gruplarında da reklamınızı gösterir. Anahtar kelimelerinizi Geniş Eşleme şeklinde yapılandırmak istiyorsanız, anahtar kelimelerinizin başına ve sonuna hiç bir noktalama işareti koymayın. Örnek : Nike Ayakkabı. Unutmayın,  bu eşleşme metodu size pahalıya patlayabilir ve aynı zamanda ürün veya servisiniz için yeterince etkili olmayabilir.

2-Geniş Eşleme Düzenleyici

Geniş Eşleme düzenleyici , size reklamlarınızın gösterilmesinde ekstra bir kontrol daha katar. Google Adwords’ün geniş eşlemede yaptığı gibi kelimelerinizi eş anlamlı kelimelerin aratılmasında göstermez, bunun yerine belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin beraber veya ayrı şekillerde kullanılması halinde reklamınızı gösterir.

Örnek olarak , Nike Ayakkabı anahtar kelimeniz ise, “Nike Ayakkabı”, “Nike Spor Ayakkabı”, “Nike Futbol Ayakkabısı”, “Neden Nike Ayakkabı Giymeliyim” gibi aramalarda reklamınız çıkacak , bunun yerine, “Nike Sandalet”, “Nike Terlik”,” Adidas Ayakkabı” gibi kelimelerde çıkmayacaktır. Anahtar Kelimelerinizi Geniş Eşleme Düzenleyici şeklinde belirlemek istiyorsanız , kelimelerinizin başına artı (+) işaretini eklemelisiniz.  Örnek ; +nike +ayakkabı.

3-Sıralı Eşleme

Sıralı Eşleme , geniş ekleme düzenliyici’den daha fazla kontrol içerir. Sıralı Eşleme’de anahtar kelime grubunuzun sırası değişmeden aratılan kelimelerde reklamlarınız gözükür. Örnek olarak, “Nike Koşu Ayakkabısı” anahtar kelimeniz ise, reklamlarınız “Nike Koşu Ayakkabısı”, “Nike Koşu Ayakkabısı Fiyatları”, “Neden Nike Koşu ayakkabısı almalıyım” gibi aramalarda gözükecek fakat “Koşu için Nike Ayakkabı”, “Nike Ayakkabı ile Koşmak”, “Koşu Ayakkabılarında Nike” gibi aramalarda reklamınız gösterilmeyecektir. Reklamınızın gösterilebilmesi için Google anahtar kelimelerinizin sırasının da aynı olmasını sağlayacaktır.  Reklamlarınızı Sıralı Eşleme şeklinde vermek istiyorsanız , anahtar kelime grubunuzu tırnak işareti arasına almalısınız. Örnek ; “Nike spor Ayakkabı”

4-Tam Eşleme

Adından da anlaşılabileceği gibi Tam Eşleme , aratılan kelimenin sizin belirlediğiniz anahtar kelimeyle tam olarak eşleşmesi halinde reklamınız gösterilecektir. Örnek olarak , anahtar kelimeniz “Nike Spor Ayakkabı” ise, sadece “Nike Spor Ayakkabı” aratıldığında reklamınız gösterilecek, “Satılık Nike Spor Ayakkabısı” aramasında dahi reklamınız gösterilmeyecektir.

Bu yöntem Google Adwords’ün en daraltılmış yöntemi olmakla beraber reklamlarınızın tıklanma oranını arttıracaktır. Reklamlarınızı Tam Eşleme şeklinde yayınlamak istiyorsanız anahtar kelimelerinizi köşeli parantez içine almalısınız. Örnek ; [Nike Spor Ayakkabı]

google-adwords-esleme-turu

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Peki eşlemelerin doğru yapılıp yapılmamasının önemi nedir ? Eğer reklamlarınızı geniş eşleme veya geniş eşleme düzenleyici şeklinde yayınlarsanız , gösterilen reklamların artmasıyla beraber , sizlerle alakası olmayan kelimelerde de reklamınız gözükecek, bu da size bir maliyet oluşturacaktır. Bunun yanında reklamlarınızı Sıralı Eşleme ve Tam Eşleme şeklinde yapılandırırsanız gösterimlerinizin sayısı düşecek fakat tıklanma oranınız artacaktır. Eğer reklamlarınızı Sıralı Eşleme ve Tam Eşleme’yi kullanarak fazlaca daraltırsanız , reklamlarınızın gösterimlerinin düşmesiyle beraber düşük bir trafik elde edebilirsiniz. Burada yapılması gereken şey, işletmeniz için en iyi kombinasyonu yaratabilmektir.

Öneri : Google Adwords hesabınızla işe başlarken en iyi metod, Tam Eşleme ve Sıralı Eşlemeyi kullanarak başlamaktır. Reklamınızın gösterilmesini istediğiniz tüm kelimeleri tam eşleme ve sıralı eşleme şeklinde belirleyin ve başlayın. Eğer Trafiği az buluyor veya başka hangi kelimelere reklam vermem gerekir diye düşünüyorsanız, reklamlarınızı geniş eşleme düzenleyiciye çevirin ve hangi aramalarda reklamınızın gösterildiğini gördükten sonra o kelime veya kelime gruplarını da sıralı eşleme şeklinde reklam gruplarınıza tanıtın. Reklamlarınızı vermeye başlarken Geniş Eşleme ile başlamayın , bu size yüksek maliyet oluşturucak, tıklanma oranınızı aşağıya çekicektir.

3-Negatif Anahtar Kelimelerin Kullanılmaması

Yapılan başka bir Adwords hatası ise, negatif anahtar kelimelerin kullanılmamasıdır. Hiçbir işletme kendi ürün veya servisleriyle alakası olmayan bir aramaya reklam vermek istemez. Ürün veya servisinizle alakalı olmayan aramalara reklam vermek istemiyorsanız, “Negatif Anahtar Kelimeleri” kullanmalısınız. Örnek olarak , internetten ürün  satışı yapan bir web siteniz var , ve erkek ayakkabısı satıyorsunuz , fakat spor ayakkabı satmıyorsunuz. Yani başka bir deyişle, “Erkek Ayakkabısı” için reklam verirken aynı zamanda reklamlarınızın  “Erkek Spor Ayakkabısı” aramalarında çıkmaması gerekiyor.  Yapmanız gereken “spor” kelimesini negatif anahtar kelimenize eklemek olucaktır. Bu şekilde erkek ayakkabıları için reklam verirken, spor ayakkabı aramalarında reklamınız çıkmayacaktır.

Negatif anahtar kelimeler kampanyalar altında veya reklam grupları altında verilebilir. Eğer ilgili kelimeyi tüm reklamlarınız için negatif anahtar kelimesi listesine almak istiyorsanız , kampanyalar altına kelimeyi eklemelisiniz veya kelimeyi sadece herhangi bir reklam grubuna negatif anahtar kelime olarak tanıtabilirsiniz.

Öneri : Eğer hangi kelimeleri negatif anahtar kelimesi olarak eklemeniz gerektiğinde şüphe duyuyorsanız, yapılan aramaları incelemeniz gerekir. Vermiş olduğunuz reklamların dönüşlerini inceleyin ve sizin için uygun olmayan aramalardan ilgili kelimeleri belirleyip negatif anahtar kelime olarak tanıtın. Bunu yapmadığınız takdirde sizlerin ürün veya servisleriyle alakası olmayan fakat reklam vermiş olduğunuz kelimelere yakın aramalar yapan kullanıcıları sitenize çekecek, ve kazancı olmayan bir maliyet yaratacaksınız.

4-Reklamların İçeriğinin Test Edilmemesi

Google ‘da çıkacak reklamınızı kişisel olarak siz beğeniyor olabilirsiniz , fakat belki de tıklanma oranı yeterince yüksek olmayabilir. Vermiş olduğunuz reklamları sürekli olarak test etmeniz gerekmektedir. Reklam başlığınızı ve içeriğini sürekli olarak değiştirip test edin. Başlığınızı sabit tutup içeriğini değiştiriin. Reklam başlığınız ve metinizi test etmeniz size sonunda yüksek tıklanma oranı olarak geri gelicektir. Yarattığınız reklamı ne kadar beğinirseniz beğenin, mutlaka farklı başlık ve metinlerle test edin.

Öneri : Reklamınızı sürekli olarak test etmelisiniz. Eğer iki başlık ve içerikten birisinin oranları daha yüksekse, diğerini kapatın ve yeni bir tane daha yaratın . Sonuçlarla tamamen memnun olana kadar bunu uygulayın. Tıklanma oranınızı 1.5, 2 kat arttırabilecek bu uygulamayı mutlaka uygulayın.

5-Kendi Web Sitenize Reklam Vermemek

Bir çok Google Adwords kullanıcısı bu hatayı yapmaktadır. Kendi web sitesinin aramalarında zaten birinci sırada olduğunu düşünüp , tüm konsantrasyonunu diğer kelimelere vermektedir. Adwords’ün kelime fiyatlarının yüksek olması rekabet olduğu içindir. İşletmeler kendi rakipleriyle mücadele ediyorlar. Eğer rakibiniz sizin müşterilerinizi hedeflerse ilk yapıcağı şey, markanıza reklam vermek olucaktır. Evet web siteniz hala organik olarak en üst sırada çıkacaktır fakat rakibiniz sizin bir üstünüzde yerini alacaktır. Bunun yanında kendi markanız için reklam verirseniz Google sayfasında Reklam ve Organik olarak ilk iki sırayı alır, müşterinizi kaçırma şansını aşağıya çekersiniz.

kendi-markana-adwords-reklam

Markanıza Google Adwords Reklamı Vermeniz Önemlidir

Öneri : Eğer sizi direk olarak arayan müşterileriniz varsa mutlaka kendi markanıza reklam verin ve bunu en yüksek teklifle yapın. Kendi müşterilerinizi rakibinize kaptırmayın.

6-Potansiyel Müşterinin Değerini Bilememek

İşletmenizin ürünleri veya servisleri için reklam veriyorsunuz. Farklı kelimelere farklı teklifler sunup , sitenize ziyaretçi çekiyorsunuz, bu arada kendinize ciddi bir maliyet oluşturuyorsunuz. Peki reklamınızı tıklayan bir müşterinin değerini ölçüyor musunuz ?

Bir çok Google Adwords kullanıcısının yapmadığı bir şeyden bahsediyorum. Google reklamınızın bir kere tıklanmasının değeri sizin için nedir ? Eğer bu değerin altında reklam veriyorsanız karlı bir iş yapıyorsunuz, üstünde reklam maliyetiniz varsa müşteri çekmenize rağmen zarar ediyorsunuz. Şöyle örneklendirelim, web sitenizde çeşitli kozmetik ürünleri satıyorsunuz, xxx Parfüm satış fiyatınız 140 TL , ve ürün başına maliyetiniz (bu rakamı işletme olarak bildiğinizi varsayıyorum) 80 TL. Yani bir parfüm satışından işletme olarak 60 TL kar ediyorsunuz. Google Adwords’de reklam vermiş olduğunuz kelimelerin tıklama başına ortalama maliyetinin 2,25 olduğunu varsayarsak. 60/2.25 ; 26,6 sizin kar zarar noktanızdır. Başka bir deyişle her 24 kişiden biri ürününüzü alıyorsa kardasınız, bu rakam 28 ise zarardasınızdır. Reklamınızı tıklayan her 20 kişiden 1’inin ürününüzü satın aldığını varsayarsak. Reklamınızın bir tıklamasının değeri 60/20 ; 3 TL dir. Siz ortalama 2.25 maliyetle reklam verdiğiniz için kardasınızdır.

Öneri : Google Adwords’ün en önemli konularından birisi reklamınızı tıklanma değerini ölçebilmektir. Bunu başardığınız takdirde tüm kapılar ardına kadar açılabilir. Eğer web sitenizde ürün satmıyor fakat hizmet verdiğiniz işletmenin pazarlamasını yapıyorsanız (örnek: hotel, fotoğrafçılık, havuz vs.) Google Adwords aracılığıyla sizlere gelen müşterileri kendi araştırma yöntemlerinizi kullanarak yaklaşık olarak da olsa belirlemeniz gerekir. Bu analizlere vakit ayırın ve gerekirse genel reklam kampanyanız olarak değil, bunun yerine her bir reklam grubunuz hatta anahtar kelimeniz için değerlendirmeleri yapın, karlı ve zararlı çalışan farklı anahtar kelimeleri aynı grupta, karlı ve zararlı çalışan farklı reklam gruplarını kampanyanızda tutuyor olabilirsiniz.

7-Etkili Reklam Pozisyonunu Test Etmemek

Eğer markanızın reklamını yapmak istiyorsanız , 1.ve 2. sırada reklamınızı yayınlamak sizin için daha faydalı olabilir, reklamınız için iyi sonuçlar istiyorsanız bazen 3. 4.ve 5. pozisyonlarda olmak daha etkilidir.  Eğer daha düşük pozisyonda olmak reklamlar için daha etkili olabilir mi ? diye düşünüyorsanız, cevap; evet olabilir. İnsanların 1. ve 2. pozisyonu tıklama refkleksleri daha kuvvetlidir fakat kullanıcıların bu reklamlar ile gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini bilemezsiniz. Eğer reklamlarınız 3-5 sıralarında gösterilirse , sizin reklamınız , web siteniz kullanıcının gördüğü ilk reklam veya web site değildir. Kullanıcıların sizin reklamınızı tıklama sebebi ilk baktıkları web sitelerinde aradıklarını bulamamalarıdır fakat aynı zamanda hala aramaktadırlar. Başka bir deyişle kullanıcı gerçekten bir arayış içerisindedir.

Hangi reklam pozisyonunun sizin için daha etkili olabileceğini test etmeden bulamazsınız. 1.ve2. pozisyonlarda olmak tabiki etkilidir, fakat 3-5 pozisyonlarındaki reklamlarınızın sonuç oranları daha etkili olabilir. Düşük pozisyonunuzun maliyetinizi de düşereceğini hesaba katarsak , sizin için etkili pozisyonun her zaman 1.ve2. pozisyonlar olmayabileceğini söyleyebiliriz.

Öneri : Teklifinizi düşük seviyede tutup test edin. Sonuçlarınıza göre teklif ile oynayın ve yeni pozisyonları , sonuçlarını gözden geçirin. Kendi pozisyonunuzu bir süre değiştirerek, ve sonuçları analiz ederek , sizin için doğru pozisyon veya farklı pozisyonların doğru kombinasyonlarını bulabilirsiniz.

8-Rakiplerinizin Online Reklam Stratejisiyle İlgilenmemek

Değinilmesi gereken başka bir hata da Google Adwords’ü kullanan rakiplerinizin reklamlarını, Varış sayfalarını (Landing Page) , kullandıkları anahtar kelimeleri takip etmemektir. Kendinizi potansiyel müşterilerinizin yerine koyun ve arama yapın. Çıkan sayfaların linklerine tıklayın ve varış sayfalarını (Landing Page) kontrol edin. Kendinizinkiyle kıyaslayıp müşteri olarak hangisini görmek istediğinize karar verebilirsiniz. Adwords’de reklam verdiğiniz anahtar kelimeleri kullanıcı gibi girerek rakiplerinizin nasıl reklamlar verdiğini ve hangi kelimelere reklam verdiğini görebilirsiniz. Rakiplerinize maliyet oluşturmak için reklamlarına tıklamayın, bu hem etik olarak doğru değildir hem de Google yaptığınızı farkedicek, tıklamalarınızı geçersiz tıklama olarak ayırıcaktır.

Öneri : Rakiplerinizin varış sayfalarını (landing pages) kontrol edin, sizden farklı neleri var. Dizaynları mı iyi, içerikleri mi kuvvetli. Onları sizden farklı kılan ne olabilir ? Hepsinin analizlerini yapın. Rakiplerinizin verdikleri reklamları inceleyin. Onların nasıl önüne geçebileceğiniz üzerine düşünün. Süreç içerisinde yapabileceğiniz değişken stratejiler sizi ön planda tutacaktır.

9-Google Adwords’den çok fazla şey beklemek

En önemli konulardan birisi de budur. Özellikle ülkemizdeki işletmeler Google Adwords’e başlangıçta oldukça soğuk yaklaşmakta, kullanmaya başladıktan sonra da pazarlama harikaları beklemektedir. Bir çok işletme çok ufak bir bütçe ile çok büyük işler kazanmayı düşünmektedir. Ayda 100-200 TL harcayarak Google Adwords’ü değerleyebilir, hatta ürünü sonuçlara bakarak verimsiz bulabilirler. Ben size açıklıkla şunu söyleyebilirim, ufak bir bütçeyle Google Adwords’den verim alamayacaksınız. Fakat doğru bir bütçe ile beklediğinizden çok daha fazlasını alabilirsiniz. Google Adwords reklamları bir süreç içerisinde kendi güçlerini açığa çıkarmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz bir çok uygulamayı reklamlarınızda uyguladıktan , doğru bütçe ile planladıktan sonra reklamlarınızın etkisi artacak ,ürünlerinize veya servislerinize talepler artacaktır. Eğer bütçeniz az olursa , reklamlarınızı 1 ay deneyecek, farkı belki küçümseyecek, Google Adwords hesabınızı optimize bile etmeden , Adwords ‘ün işinize yaramadığını düşünüp eski usül reklamcılığınıza dönüceksiniz. Şunu belirtmek gerekir ki, artık işletmeler için internet reklamcılığı tek yön uçuş bileti gibi bir şey. Bu uçağa binmek ve uzmanlaşmak zorundasınız. Ya bugün, ya da ilerde.

Öneri : Ufak bütçeyle kampanyalarınıza başlamak yerine, düşündüğünüzün bile üstünde bir bütçeyle kampanyalarınızı başlatın. Aldığınız sonuçları optimize edin, ayarlamalarınızı doğru yapın, web siteniz üzerinde yenilikler yapın ve zamanla kampanyanızı test edin. Sonuçları değerlendirin. Sizin için uygun bütçe başladığınız bütçeden daha düşük de olabilir , 3-4 ay içerisinde sizin için verimli olabileceğini düşünürseniz, planladığınız bütçeye doğru bütçenizi indirebilirsiniz.

10-Ziyaretçilerinizi Doğru Sayfalara Yönlendirmemek

Yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesi de reklamınızı tıklayan potansiyel müşterilerinizi kendilerinin aradıklarına uygun web sayfasına yönlendirmemektir. Bazı adwords kullanıcıları , reklamlarına anasayfa linkini vermektedirler. Bu yapılacak en büyük hatalardan bir tanesidir. Anasayfanız güzel olabilir , fakat Google kullanıcılarının aradıkları orada olmayabilir. Kullanıcıları ilgilendikleri ürünleriniz veya servislerinizle alakalı sipesifik web sayfalarınıza yönlendirmeniz gereklidir.

Öneri : Reklamlarınızın linklerini , reklam grubunuz altındaki anahtar kelimeler ile , varış sayfanızın (landing page) içeriğinin eşleşmesinden emin olun. Anasayfanıza link vermeyin. İnsanlar sipesifik bir şey arıyolar. Onların aradıklarını ulaştırmak , sizin için daha faydalı olucaktır.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz hataları yapmadığınızdan emin olun. Google Adwords sizler için nihai bitmiş bir ürün değildir , aksine sizlerin kendiniz için doğru kullanmanız gereken, ayarları size ait bir hizmettir. Bu reklam hizmetinden bütünüyle faydalanabilmek için makalede bahsettiğimiz hataları yapmadığınıza emin olun. Bunlar ile alakalı veya dışında başka bir konuda aşağıda sorularınızı sorabilir veya yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir makale olmuş. Bir sorum olacak, anahtar kelime çakışması yani aynı anahtar kelimeleri farklı reklam grubunda vermek herhangi bir dezavantaj oluşturur mu?Teşekkürler

  2. merhaba ben şunu öğrenmek istiyorum.rakip firmalardan tıklama saldırısı <alıyorum ne yapmalıyım hakkım nedir hukuken veya bulabilirmiyiz. korunma yolu varmı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here