Google Adwords Reklamları – Video

Google reklamlarında nelere dikkat etmemiz gerekiyor ? Avantajları dezavantajları nelerdir ? Bugünkü videomuzun konusu bu olacak. Aslında Google’ın birçok reklam ürünü var. Arama reklamları, görüntülü reklamlar veya yeniden pazarlama reklamları, video reklamları vs. Ama bugünkü konumuz arama reklamları üzerine olacak. Çünkü en çok tercih edilen bu. İlerleyen dönemlerde diğerlerini de mutlaka tanıtıyor olacağız.

Google Arama Reklamları

Google’da bir arama yaptığınız zaman, örneğin Google reklamları diye bir arama yaptınız. Karşınızda kabaca şöyle bir sayfa oluşuyor. Yukarıda reklamlar, ortada organik yani doğal reklamsız sonuçlar, organik sonuçların da hemen altında yine reklamlar. Sağ tarafta da alışveriş reklamları ve metin blokları yer alıyor. Eskiden arama reklamları sağ tarafta da vardı. Google politikasında değişikliğe giderek bunları sol tarafa aldı ve bu kendi içindeki reklam sıralamaları daha değerli bir hale geldi. Peki bu reklam sıralamalarında nasıl daha üste çıkmamız lazım?

Google Reklamlarında Nasıl Üst Sıralarda Yer Alabiliriz

Burada önemli olan konu tıklama başı maliyetleri kalite/skorunuzun birbiriyle olan ilişkisi. Yani siz Google’a verdiğiniz ücreti arttırarak bu sıralamalarda üst sıralara çıkamıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi tıklama başı maliyeti arttırırken kalite skorunuzu görmezden gelmeniz. Yani kalite skorunuzu mutlaka arttırmalısınız ki buradaki sıralamada üst sıralara çıkabilin. Peki kalite skoru ne? Bu aslında başlı başına çok büyük bir konu ama kısaca bahsetmek gerekirse Google, reklamlara bir kalite skoru atıyor. Yani yayıncıların kullanıcılara daha kaliteli, daha doğru reklam vermelerini teşvik etmek amacıyla kalite skoru yüksek olan reklamların maliyetlerini düşürme çabası içerisinde. Yani ufak grafiğe baktığınızda göreceksiniz ki kalite skoru ne kadar 10’a yakınsa tıklama başı maliyetlerini bulup düşürmeye başlıyor ki bu da oldukça önemli bir konu. Mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Peki Google reklamlarını nasıl açıyoruz. Aslında oldukça basit. Google bize bir panel veriyor. İşte giriyoruz oraya reklamlarımızı, kampanyalarımızı, anahtar kelimelerimizi belirleyip hemen dakikalar içerisinde reklam alabiliyoruz. Ama iş bu kadar kolay olmasıyla beraber bi o kadar da zor. Google reklamlarında dikkat edilmesi gerekenleri incelemek gerekirse;

Google Reklamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlama bilgisi:

Google’da bir reklam açacaksanız mutlaka bir pazarlama altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde aklınıza gelen birkaç anahtar kelimeyle veya metinle bu reklamı açarsanız boşu boşuna maliyetleriniz artar. İstediğiniz etkiye çok yüksek maliyetlerle ulaşmak zorunda kalırsınız ve belki o etkiye yani satışa erişemeyebilirsiniz.

Google Reklamları Dönüşüm optimizasyonu:

Hangi anahtar kelimeden satış yakaladığınızı mutlaka takip etmelisiniz ve analiz etmelisiniz. Dolayısıyla reklamlarınızda doğru hedefe ve doğru kelimelere o şekilde yönelebilirsiniz.

Google Reklamları Data analizi:

Google reklamlarını açtıktan bir süre sonra elinizde data birikmeye başlayacak. İşte kullanıcıların hangi aramaları yaptığı, nerelerden geldiği vs. Bu analizlerin doğrultusunda ilerleyen zamanlarda açacağınız reklamları optimize edebilir ve yine minimum maliyetlerle maksimum dönüş veya satış oranlarını yakalayabilirsiniz.

Google Reklamları Takip:

Google reklamlarını açan kişinin mutlaka sektörel bilgisi ve sektörel takibi olması gerekiyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi Gooogle algoritmalarında ve politikalarında devamlı güncellemelere ve değişikliklere gidiyor. Bu değişiklikleri de takip etmelisiniz. Maliyetleriniz bu durumdan etkilenebilir. Oldukça önemli bir konu.

Pelki Google reklamlarının avantajları ve dezavantajları nelerdir onlara bir bakalım.
Avantajlar;

Google Reklamları Avantajları ve Dezavantajları

Google Reklamları – Bilinirlik:

Bildiğiniz üzere herkes Google’ı kullanıyor. Bu çok önemli.
Hızlı sonuç: Google adwordsten verilen reklamlardan alınan sonuç SEO’ya göre çok daha hızlı olacaktır. Yani bugün açtığımız bir reklamın sonucunu belki aynı gün içerisinde bile alabiliyoruz. Ama SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları biraz daha uzun soluklu çalışmalar. Dolayısıyla Adwords’ün bu konuda önemli bir avantajı var. Daha önce yayınladığımız SEO nedir videomuzu da incelemelisiniz. Dolayısıyla farkı çok daha net anlayabilirsiniz.

Google Reklamları Veri analizi:

Adwords’ün SEO’ya göre şöyle avantajları var: Kaç lira harcadınız, hangi kelimeler tıklandı, ne zaman geldiler, gelen kullanıcı ne yaptı çok net görebiliyorsunuz. Ancak SEO sonucu gelen kulanıcıların davranışlarını tespit etmek o kadar da kolay değil dolayısıyla Adwords’te daha rahat analiz edip verileri daha iyi takip edebiliyorsunuz.

Google Reklamları ve Satış:

Web sitenizdeki satışı arttırabilmek için mutlaka Google Adwords reklamlarına bence başvurmanız gerekiyor. Hem ürünlerinizin tanıtımı hem de satış odaklı olmak istiyorsanız hızlıca Google’da üst sıralarda yer alabilirsiniz. Aksi taktirde organik sonuçlarda yer almak için beklemeniz uzun sürebilir.

Dezavantajlarına baktığımızda da Google Adwors’ün çok ciddi bir maliyeti var. Eskiden bu oranlar yani tıklama başına maliyetler oldukça düşükken gün geçtikçe bu oranlar artıyor. Bazı sektörlerde örneğin finans sektörü veya forex sektöründe 30-40 TL’yi bulan tıklama başına maliyetler var. Bu durum oldukça önemli yani ciddi bir maliyet oluşturacaktır size.

Adwords Hatalı hedefleme:

Eğer reklamı çok kaliteli bir şekilde açamazsanız veya profesyonel birinden destek almazsanız, Adwords ajansına gitmezseniz hatalı hedefleme ile yanlış işle reklamınızı gösterebilirsiniz ve çok ciddi maliyetlere ulaşabilir ve herhangi bir satış getirmeyen, hergün ödediğiniz ücretlere karşın elinizde hiçbir şey almadan da günü sonlandırabilirsiniz ki oldukça önemli bir konu.

Google Reklamları ve Süreklilik:

Adwords’e devamlı reklam vermeye çalışmak çok da sürdürülebilir bir şey değil. Yani büyük firmalar için belki bu kolay. Her gün binlerce liralık reklam açmak çok normal olabilir ama eğer küçük bir işletmeyseniz, bir start-up iseniz sürekli Adwords vermeniz çok da mantıklı olmayacaktır. Çok ciddi bir gider oluşturacaktır size. Bundan da kendinizi çektiğinizde SEO gibi elde edilebilir bir durumla karşılaşmayacaksanız bu da sizi oldukça yorabilir.

Google reklamları kabaca bu şekilde. İlerleyen dönemde konuyu daha da derinlemesine inceleyeceğiz. Ama bununla ilgili aklınıza bir soru gelirse mutlaka yorumlar bölümünde belirtin veya bize istediğiniz zaman ulaşın bu konuda size destek verebiliriz. Bu haftalık bu kadar.

Bir dahaki videomuzda görüşmek üzere.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here