Google AdSense Kazançlarındaki Dalgalanmalar

Google, son birkaç gün içinde AdSense kazançlarındaki dalgalanmaların son arama algoritması güncellemesiyle ilgili olmadığını doğruladı.

Bu bilgi, Google’daki Danny Sullivan tarafından bir site sahibine yanıt olarak algoritma güncellemesinin AdSense’i de etkileyip etkilemediği cevabıyla ortaya çıktı.

Site sahibi, en son çekirdek algoritma güncellemesinin ardından AdSense gelirindeki ve sayfa görüntülemelerindeki dalgalanmalardan ve tıklama oranındaki bir düşüşten endişe ediyordu.

Sullivan’a göre, temel algoritma güncellemesi ve AdSense’in birbirleriyle hiçbir ilgisi yok.
Bu ifade teknik olarak doğru olsa da, bir algoritma güncellemesinin AdSense kazançlarını dolaylı olarak nasıl etkileyebileceğini de düşünmek gerekir. Veya bu konuda başka herhangi bir sayfa içi para kazanma türü.

Algoritma güncellemesi bir web sitesini olumsuz yönde etkilediyse, yalnızca daha az trafik alan bir sitenin görüntülü reklamlardan daha az gelir elde etmesi mantıklı olur.
Aynı mantığı kullanarak ürünleri satan siteler için de böyle söylenebilir. Daha az trafik, daha az satış anlamına gelir.

Bu yüzden, Google’ın bir algoritma güncellemesi başlatması durumunda, Google AdSense’i doğrudan etkilemek için tasarlanan güncellemede hiçbir şey yapılmadığı anlamına gelir.
Bir algoritma güncellemesi, bir AdSense yayıncısının para kazanma özelliğini doğal olarak etkilemez.

Site aynı miktarda trafik almayı sürdürürse ve aynı sayıda gösterim ve reklam tıklaması almaya devam ederse, güncelleme gerçekleşmeden önceki alınan gelir miktarı ile şimdiki gelir miktarı aynıdır.

Paylaş
Önceki İçerikYeni Google Reklamları Arayüzüne Bakış
Sonraki İçerik2019’da Yeni Emojiler Geliyor
Banu Öztürk
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu olan Banu Öztürk, yazmaya, araştırmaya ve gezmeye meraklıdır. Mezun olur olmaz iş hayatına atılmıştır. İçerik üretmekten büyük keyif alır. İçerik Editörlüğü ve Sosyal Medya üzerine yoğunlaşmıştır. İçerik, onun için sadece sözcüklerden ibaret değildir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here