Facebook’ta 50 Milyon Hesap Tehlikede!

Facebook için yine sorunlu günler kapıda. Cuma günü yapılan açıklamaya göre milyarlarca insanın hesabı hacklendi. En az 50 milyonun doğrudan etkilendiği belirtiliyor.

“Güvenlik güncelleştirmesi” olarak adlandırılan, özelliklerin sonucunda bu durum ortaya çıkmıştır.

Bildiride, “25 Eylül Salı günü öğleden sonra, mühendislik ekibimiz neredeyse 50 milyon hesabı etkileyen bir güvenlik sorunu keşfetti. “[Bu], saldırganların, kullanıcıların kendi profillerinin başkalarına nasıl göründüğünü görmelerine olanak tanıyan” View As “i etkileyen koddaki bir açıktan yararlandığını açıkladı. Bu, Facebook erişim jetonlarını çalmalarına izin verdi. insanların hesaplarını devraldılar. ”

Doğru, bu saldırıda neredeyse 50 milyon hesap savunmasız kaldı. Kaç tane sömürüldüğüne gelince?

Rosen, “Bu saldırının oldukça geniş ölçekte kullanıldığını gördük” diye ekledi. “Saldırganlar hesabı hesap sahibiymiş gibi kullanabilirler.”

“Sadece araştırmamıza yeni başladığımızdan beri, bu hesapların yanlış kullanıldığını veya herhangi bir bilgiye erişilip erişilmediğini henüz belirledik” ifadesini sürdürüyor. “Ayrıca, bu saldırıların ardında kimin bulunduğunu veya nerede bulunduklarını bilmiyoruz.”

Facebook savunmasızlığı düzelttiğini ve 90 milyon kişinin aniden hesaplarından veya çeşitli  uygulamalarından çıkış yapabileceklerini söylüyor.

Mark Zuckerberg, basın toplantısında şunu söyledi: “Güvenlik bir silahlanma yarışıdır.”

Güvenlik birimlerinden ekstra destek alıyor. En azından şimdilik, şifrenizi değiştirmenize gerek olmadığını söylüyor. Ama yine de güvende olmak için her yerde hesabınızdan çıkın.
Facebook’tan çıkış yaparak bir tedbir almak isterseniz, ayarlarda ‘Güvenlik ve Giriş’ bölümünü ziyaret etmelisiniz. Çünkü burada kişilerin Facebook’a giriş yaptıkları yerleri tek tıklatma seçeneği ile listeleyip hepsini günlüğe kaydetme işlemi yapılır.

Bu bağlantıya tıklayıp tüm web sayfalarında ve uygulamalarda hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz. Bundan sonra, belki de tekrar giriş yapmaya değip değmeyeceği konusunda düşünebilirsiniz.

Yaşadığı bu sorunlar yüzünden neredeyse en çok sorun yaşayan sosyal medya ağı olarak tarihe geçecek.

Güncellemeler ve yeni özelliklerin yanı sıra güvenlik açıklarıyla daha çok gündemde kalıyor. Bu sorunun da üstesinden gelmeye başarırlar demek istiyoruz ama ne yazık ki 50 milyon kişinin hesabı zaten ele geçirildi.

Diğer hesapları da düşünerek güvenlik sorununun en kısa sürede tamamen çözüme kavuşmasını umuyoruz.

Siz Facebook hesabınız ile ilgili olarak nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here